Resim sergisi ile Cumhuriyeti kutladılar

Ankara Rüzgarı Kültür ve Sanat Yaşamı Destekleme Derneği, Uluslararası Femin Art Ankara Şubesi ve Sevda-Cenap And Müzik Vakfı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla “Cumhuriyeti Kutluyoruz Karma Resim Sergisi” açtı

NAZ AKMAN (ANKARA) – Cumhuriyeti anmak ve kutlamak amacıyla bir araya gelen 12 kadın ressam “Cumhuriyeti Kutluyoruz Karma Resim Sergisi”ne imza attı. Sevda-Cenap And Müzik Vakfı’nda açılışı yapılan sergiye çok sayıda sanatsever katıldı. Ankara Rüzgarı Kültür Sanat ve Yaşamı Destekleme Derneği, Uluslararası Femin Art Ankara Şubesi ile Sevda-Cenap And Müzik Vakfı işbirliğiyle açılan sergi 6 Kasım Salı gününe kadar ziyaret edilebilecek.
Sergide, Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından 2010 yılının yıldızlı sanatçısı seçilen Hatice Erdi, PTT Pul Ressamlarından ve Avrupa Gelinlik Tasarım birinciliği olan Pınar Olgaç’ın yanı sıra Ayşin Cebeci, Duygu Özkır, Elif Hanım Yarar, Gonca Yayan, Mücella Ersoy, Nahide Günler, Nevin Çevik, Remziye Kurttürk, Sevim Sağdıç ile Ülker Atakan’ın eserleri yer alıyor. 12 sanatçının Yağlıboya, Batik, ve Suluboya teknikleriyle ürettiği 29 eserine ziyaretçiler tarafından yoğun bir ilgi gösterildi. Serginin açılışında Mustafa Kemal Atatürk’ün sevdiği parçalardan oluşan mini bir konser de gerçekleştirildi.
“Sanat, en iyi iletişim aracı”
Serginin küratörlüğünü üstlenen Hatice Erdi, sanatın en iyi iletişim aracı olduğunu vurguladı. Erdi, “Derneklerimizin amacı kadın sanatçılarımızı korumak ve onları sanatla desteklemek. Gerek Türkiye’de gerekse yurt dışında gerçekleştirdiğimiz sanatsal etkinliklerle sanatı ve sanatçıları desteklemeye devam ediyoruz. Her yıl, Türk Anzak dostluğunu anlatan eserlerin yer aldığı ‘Savaştan Dostluğa Uzananların Hikayesi’ isimli gezici sergimiz ile farklı illeri dolaşarak bu dostluğun savaşan dünyamıza örnek olmasını sağlamaya çalışıyoruz” diye konuştu.

“Cumhuriyet, Türk kadınlarına çok önemli haklar sağladı”
Erdi, Cumhuriyet’i Kutluyoruz Karma Resim Sergisi’ne ilişkin, “Biz kadın sanatçılar bir araya gelerek gerek Atatürk’ü anmak gerekse 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamak maksadıyla böyle bir sergi açtık. Cumhuriyet, Türk kadınlarına çok önemli haklar sağladı. Sanatçı arkadaşlarımız gerek Cumhuriyeti anlatan çalışmaları ile gerekse farklı konulardaki tabloları ile sergiye katıldı. Katılımcı sanatçılarımız, Ankara Rüzgarı Kültür Sanat ve Yaşamı Destekleme Derneği ile Uluslararası Femin Art Ankara Şubesi üyeleri. Amacımız bu sergi ile Cumhuriyet Bayramı’nın önemini vurgulamak. Cumhuriyeti kaybedersek özellikle kadınlar olarak olacakları düşünemiyorum. Sevda Cenap And Müzik Vakfı bu kapsamda bizlere büyük bir destek sağladı” sözlerine yer verdi.