Ressam Gürsöz’den 47. Yıl Sergisi

 

HABER/FOTOĞRAF NAZ AKMAN/ Ressam Hatice Kumbaracı Gürsöz’ün, 38. kişisel sergisi Ankaralı sanatseverlerin yoğun ilgisiyle buluştu. Galeri Çankaya’da açılışı yapılan sergide, Gürsöz’ün yoğunlukta 2014 yılı itibariyle yaptığı elli tablosu ayrıca eski sergi afişleri de yer alıyor. ‘Sınırsız Sevgi’ isimli sergisinde meslekte 47. yılını kutlayan Gürsöz, yurtiçi ve yurtdışında 200’e yakın karma sergi, sanat fuarı ve bienale katılarak uluslararası sanatçı olarak tanınmayı da başardı.

Serginin açış konuşmasını yapan Ressam Hatice Kumbaracı Gürsöz, son zamanlarda Türkiye’de yaşanan terör olaylarını kınayarak, birçok meslektaşının açılışa katılamadığını belirtti. Gürsöz, “Mezuniyetten sonra bugün 38. kişisel sergimle beraber meslekte 47. yılımı da kutluyorum. ‘Sınırsız Sevgi’ sergisi benim için hakikaten çok önemli. Öncelikle Ulu Önder Atatürk, vatani aile ve elbette tabiata olan sevgimi bu sergide sanatseverlerin beğenisine sundum. Avustralya, Pakistan, Almanya, İsviçre gibi birçok ülkede karma sergilere imza attım aynı şekilde Türkiye’de de. Fakat ülkemizde son zamanlarda yaşanan terör olayları maalesef hepimizin canını yakmaya devam ediyor. Birçok meslektaşım sergiye katılamadı, hepsine hak veriyorum bu nedenle sitem etmiyorum. Açıkçası bu kadar menfi bir hava varken ben bu ilgiden şikayetçi olma lüksüne de sahip değilim. 47 yıllık emeklerimden dolayı Güzel Sanatlar Akademisi Mezunları Derneği Genel Başkanı Sami Caner hizmet ödülünü vermek için sergime rahatsızlığından kaynaklı katılmadı.  Akademiden meslektaşlarımın sergime katılmamasından ötürü büyük hüzün duydum” şeklinde konuştu.

Serginin açılışında Ressam Gürsöz’e, Güzel Sanatlar Akademisi Mezunları Derneği ‘ndeki görev ve başarılarından dolayı Mimar Ressam Gür Dalkıran tarafından hizmet ödülü verildi. ‘Sınırsız Sevgi’ sergisi 30 Aralık Cuma gününe kadar Galeri Çankaya’da Ankaralı sanatseverlerin izlenimine açık olacak.