Risk gruplarına beyin kanaması uyarısı

Beyin ve Sinir Hastalıkları Cerrahisi Uzmanı ve Türk Nöroşirürji Derneği üyesi Prof. Dr. Ersin Erdoğan

“Karaciğer hastaları özellikle dikkat etmeli”

Beyin ve Sinir Hastalıkları Cerrahisi Uzmanı ve Türk Nöroşirürji Derneği üyesi Prof. Dr. Ersin Erdoğan, beyin kanaması hakkında hayati önem taşıyabilecek uyarılarda bulunarak, beyin kanamasının görülme ihtimalinin özellikle risk faktörlerini taşıyan kişilerde ilerleyen yaş ile birlikte arttığına dikkat çekti

NAZ AKMAN – Ankara-Ani ve şiddetli baş ağrısı, bulantı, tek taraflı yüz felci, uyuşukluk hissi, denge ve koordinasyon eksikliği, kusma, konuşma güçlüğü, baş dönmesi gibi bazı belirtilerle ortaya çıkan ve ölümle sonuçlanabilen beyin kanaması kimi hastalar için büyük risk taşıyor. Görme, işitme, öğrenme ve düşünme başta olmak üzere vücudun tüm fonksiyonlarından sorumlu olan ve hayati önem taşıyan beyin, darbe ve çarpmalara karşı kafatası tarafından korunur fakat iç basınç ve ciddi travma gibi durumlarda beyin kanaması gerçekleşebiliyor. Beyin kanaması konusunda risk grubunda yer alanlara uyarılarda bulunan Beyin ve Sinir Hastalıkları Cerrahisi Uzmanı ve Türk Nöroşirürji Derneği üyesi Prof. Dr. Ersin Erdoğan, özellikle alkol gibi zararlı alışkanlıklar, yüksek tansiyon ve karaciğer hastalarının dikkat etmesi gerektiğini vurguladı. Erdoğan, “Karaciğer hastalıklarında sentezlenme sisteminin bozulmasıyla kanda pıhtılaşma faktörlerinin üretiminde problem olur ya da üretim miktarı azalır. Herhangi bir travmada geç pıhtılaşma durumu oluşacağı için damarlarda kanama meydana gelir, kalıcı hasarlar ortaya çıkabilir. Karaciğer hastalarının muhakkak tedavi olmaları şart. Tedavilere gösterilen özen ile riski en aza indirebilirler” dedi.
Tedavi edilebilir mi?
Beyin kanaması durumunda zamanla bir yarışa girildiğini belirten Erdoğan “beyin kanaması tedavi edilebilir. Doktorunuz sizi muayene ettiğinde, belirtilerinize göre beynin hangi bölümünün etkilendiğini belirleyebilir. Doktorlar, iç kanamayı veya kan birikimini bilgisayarlı beyin tomografisi ya da MRI gibi çeşitli görüntüleme testleri ile ortaya koyabilirler. Nörolojik muayenede göz dibi bakılarak optik sinirin şişmesi görülebilir. Tehlikeli olabileceği ve işleri daha da kötüleştirebileceği için genellikle bir lomber ponksiyon gerçekleştirilmez ama anevrizmaya bağlı olan subaraknoid kanamalarda lomber ponksiyon yapılabilir. Beyindeki kanama tedavisi, kanamanın konumuna, nedenine ve derecesine bağlıdır. Şişliği hafifletmek ve kanamayı önlemek için cerrahi gerekebilir. Bazı ilaçlar da reçete edilebilir. Bunlar arasında ağrı kesiciler, kortikosteroidler veya şişmeyi azaltmak için diüretikler ve nöbetleri kontrol etmek için antikonvülzanlar bulunur” ifadesini kullandı.
Kan sulandırıcı ilaç kullananlar dikkat
Kan sulandırıcı ilaç kullananlara da uyarıda bulunan Erdoğan, beyin kanamasının nedenleri arasında yer alan pıhtılaşma bozukluğu ve pıhtılaşmayı engelleyen ilaçların kullanımının kanamaya neden olabileceğini ifade ederek, “Vücuttaki pıhtılaşmayı engellemek için kullanılan kan sulandırıcı ilacı aldığınızda, kan seviyelerinizin doğru aralıkta olduğundan emin olmak için doktorunuzu düzenli olarak takip etmeniz gerekir. Bir hastanın beyin kanamasına ne kadar iyi tepki verdiği, kanamanın büyüklüğüne ve şişlik miktarına bağlıdır. Bazı hastalar tamamen iyileşir. Olası komplikasyonlar arasında inme, beyin fonksiyon kaybı veya ilaçlardan veya tedavilerden kaynaklanan yan etkiler bulunur. Dikkat edilmelidir” diye konuştu.
Yüksek tansiyon hastaları risk grubunda
Beyin kanamasında yüksek tansiyon hastalarının risk grubu içinde olduğunu söyleyen Erdoğan, beyin kanamasının nedenlerini ise “Yüksek tansiyon hastaları tansiyonlarına dikkat etmeli, kontrol altında tutmalı. Bu kronik durum, uzun bir süre boyunca kan damarı duvarlarını zayıflatabilir. Tedavi edilmeyen yüksek tansiyon, beyin kanaması için risk oluşturuyor. Bunların yanı sıra beyin kanamasının çeşitli sebepleri var. Bunlar, kafa travması, halk arasında baloncuk olarak bildiğimiz anevrizma, kan damarı anormallikleri, amiloid anjiyopati, kanama ve pıhtılaşma bozuklukları, karaciğer hastalığı, beyin tümörü gibi” sözleriyle özetledi.