Robotlar şimdi de tarımın hizmetinde

BURAK COŞKUN (ANKARA) – Robotlar sonunda tarımın da hizmetine girdi.
İngiltere’de Harper Adams Üniversitesi tarafından işletilen bir deneysel çiftlikte, ekimden hasada kadar herşey ilk kez insanlar tarafından değil, yalnızca otonom makinalarca yürütüldü.
Live Science dergisinde yer alan bilimsel makaleye göre, ”El Değmeden Tarım” adı verilen projeyle, Edgmond köyündeki dünyanın ilk robot çiftliğinde, ekim, dikim, gübreleme, numune toplama ve hasat işleri tamamen otonom makinalar tarafından yapıldı ve sonunda 5 ton arpa hasat edildi.
Projeyi yürüten Harper Adams Üniversitesi’nden bilim adamları, robot teknolojisinin tarımda verim ve ürün alma kapasitesini arttıracağını, böylece giderek artan dünya nüfusunun beslenme ihtiyacının karşılanmasında bir çözüm olacağını düşünüyorlar.
Mekatronik uzmanı Jonathan Gill, tarım alanında robot teknolojisi ve otonomi meselesini şu ana kadar kimsenin tam anlamıyla çözmeyi başaramadığını belirterek, ”Ucuz dronların hobi olarak tüm dünyaya yayıldığı  bir dönemde, bazı teknoloji şirketlerinin otonom tarım sistemleri kurmak için astronomik paralar talep etmeleri anlaşılmaz” dedi.
Araştırmacılar sistemi kurmak için aralarında bir traktör ve bir biçer-döverin bulunduğu birkaç küçük tarım makinası ve dronlar satın alarak bunları insan kontrolünün varolmadığı otonom işlemci ve robot teknoloji ağına bağladılar.
Makinaları kendi kendine çalışabilmesi için ilk aşamada radyo dalgalarıyla aralarında iletişim kuracak şekilde otomatik pilot sistemine dahil eden bilim adamları, tarım makinaları ve dronların GPS (Global Konumlandrıma Sistemi) aracılığıyla tarlada gezindiklerini ve görevlerini yerine getirdiklerini belirttiler.
Projenin ortaklarından bir özel tarım şirketi için çalışan Martin Abell de, hasat sırasında bazı sorunların görüldüğünü, örneğin makinaların düz bir çizgi izleyemediklerini bunun da ekinlere kısmen zarar verdiğini söyleyerek, ”Ancak bilim adamları kısa zamanda bu sorunu giderebilecek durumdalar ve bu sorun çözüldükten sonra konvansiyonel hasattan daha fazla ürün elde edilebilecek” diye konuştu. Bilim adamları, tarlanın izlenmesi ve bitkilerden numune alınması için dronlara bağlı özel bir sistem geliştirdiler. Bu sistem sayesinde dronlar tarlanın üzerinde uçarken bitkilerden numuneler kesip araştırmacılara ulaştırdı. İngiliz araştırmacılar, tarımsal robot teknolojisinin geleceğin çiftçilerinin daha etkili gübreleme ve ilaçlama yapmasına aynı zamanda toprak kalitesinin iyileştirilmesine olanak sağlayacağını belirterek, günümüzde çiftçilerin uzun bir zaman diliminde büyük ve ağır makinalarla verimli tarım yapabildiklerini, gelecekteyse çok daha küçük tarım makinalarıyla daha fazla verim alabileceklerinin altını çiziyorlar.