Rus sanatçılardan “Düşler, Duygular, Renkler” resim sergisi

HABER VE FOTOĞRAFLAR / NAZ AKMAN (ANKARA) – Dünyagöz Hastanesi Gözden Gönüle Sanat Galerisi ressamlar Olga Ünal ve Anna Barlas’ın, “Düşler, Duygular, Renkler” resim sergisine ev sahipliği yaptı. Sanatçıların 40 eseri, 15 Haziran Cuma güne kadar izlenilebilecek.
Kasaba insanın yaşam tarzının anlatıldığı portreler ile mitolojik figürlerin tablolara yansıdığı “Düşler, Duygular, Renkler” isimli resim sergisi sanatseverlerle buluştu. Rus ressam Olga Ünal ve Anna Barlas’ın 40 eserinden oluşan karma resim sergisinde, yağlıboya tekniği kullanılarak oluşturulan tablolar yoğun bir ilgiyle karşılandı.
Yağlıboya tekniğiyle yapılan portre ve mitolojik figürlerden oluşan tablolar, “Düşler, Duygular, Renkler” adıyla Dünyagöz Ankara Hastanesi’nin Gözden Gönüle Sanat Galerisi’nde açıldı. Rus ressam Olga Ünal ve Anna Barlas’ın eserlerinde, kasaba insanının yaşantısı portre ve mitolojik figürlerle anlatıldı. Rus sanatçılar tarafından açılışı 1 Haziran’da gerçekleştirilen sergi, 15 Haziran’a kadar devam edecek.
Resimlerinde yağlı boya tekniğini kullanarak, kendi ülkesinin kasaba insanını tablolarına yansıtan ressam Olga Ünal, “Ben küçük bir kasabada doğup büyüdüm. Bu nedenle resimlerimde de büyüdüğüm kasabadan yola çıkarak yöresel motifleri, kasaba insanının kıyafetlerini ve yaşam biçimlerini anlatmak istedim. Kasaba insanını anlatan portre çalışmaları yapıyorum” dedi. Ünal, resim yapmaya küçük yaşlarda başladığını ifade ederek, ailesinin kendisini sanat okuluna gönderdiğini ve okulda aldığı eğitimle birlikte resim sanatına daha fazla yoğunlaştığını söyledi.
Üniversite’de İngiliz Dili ve Edebiyatı eğitimi alan Ünal, “Üniversitede resimden farklı bir alana yönelsem de resim yapmaktan hiç vazgeçmedim. Resim, hayatımda hep bir şekilde vardı. Türkiye’ye geldikten ve Ankara’ya yerleştikten sonra resim alanında kendimi geliştirmek istedim. Burada resim üzerine eğitim alma adına daha fazla imkan buldum. Öncelikle, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen BELMEK kursuna katıldım. Orada yağlıboya tekniğini öğrendim” diye konuştu.
“Sanatsal çalışmalar yapmak istiyorum”
Katıldığı resim kurslarıyla kendini geliştirmeye ve farklı teknikler öğrenmeye başladığını belirten Ünal, resim alanında profesyonel olarak ilerlemek için ise, özel hocalardan dersler almaya başladığını söyledi.
Ressam Akdoğan Topaçlıoğlu, Svetlana İnanç gibi resim sanatçılarından özel dersler almaya başladığını dile getiren Ünal, amacının sanatsal ve özgün çalışmalar ortaya koymak olduğunu vurguladı.
Sergide bulunan tablolarının yaklaşık bir yıllık çalışmalar sonucunda ortaya konulduğunu söyleyen Ünal, daha önce yaptığı çalışmalara da yer verdiğini belirtti.
Portre çalışmanın insan duygularını yansıtma açısından zor olduğuna değinen Ünal, “Portre çalışmak için önce teknik öğreniyorsunuz. Tekniği öğrenmeniz o kadar zor olmuyor ama portreye duygu katmak tamamen sizinle ilgili bir durum. Zaten portreye istediğiniz duyguyu katabiliyorsanız, sanat adına bir şeyler yapamaya başlamışsınız demektir” diye konuştu.
Modern tablolarla, ‘rüya’ ve mitolojik figürleri resmediyor
Ressam Anna Barlas ise, tablolarında mitolojik figürleri, ‘rüya’ ve ‘hayal’ üzerine çalışmalar ortaya koyduğunu belirterek, “Daha çok modern tablolar üzerine çalışıyorum. Konu olarak rüya ve hayal kavramlarına, mitolojik figürlere yer vermeyi seviyorum” dedi.
Resim yapmaya yaklaşık 10 sene önce başladığından söz eden Anna Barlas da, ressam Svetlana İnanç’tan ders aldığını dile getirerek, İnanç’ın kendisine öğrettiği tekniklerle resim alanında geliştiğini belirtti. Türkiye’de Rusça öğretmenliği yaptığını ifade eden Barlas, resmin kendisi için bir hobi olduğunu söyleyerek, sanatın her alanıyla ilgilenmeye çalıştığını ve sanatın insanı geliştiren bir yönü olduğunu vurguladı.
Ankara’da birçok imkana sahip olabiliyorsunuz
Barlas, özellikle Ankara’nın sanat alanında insanlara çeşitlilik sunduğunu belirterek, “Ankara’da sanatın her alanında birçok imkâna sahip olabiliyorsunuz. Bu nedenle ben hem Ankara’yı hem de buranın insanını çok seviyorum. Daha önce hem Türkiye’de hem de Ukrayna’da resim sergisi açtım. Kendimi her zaman geliştirmeye çalışıyorum. Bu alanda amacım, anlatmak istediklerimi tablolarımda en iyi şekilde yansıtabilmek” dedi.