Rusya’dan çelişkili ihlal açıklaması

Rusya Savunma Bakanlığı, Rus savaş uçağının Türk hava sahasını “olumsuz hava koşulları” nedeniyle ihlal ettiğini ileri sürerken, devletin haber kanalı “Rossiya-24″de ihlalin yaşandığı 3 Ekim sabahı yayına giren hava tahmin raporunda, Suriye’de ay boyunca uçuşa elverişli hava olacağının aktarılması dikkati çekti.

 

“Rossiya-24”, Rusya’nın Suriye’deki hava saldırıları nedeniyle “bombardımanlar için hava tahmini” yayınlamaya başladı. Kanalda, 3 Ekim saat 07.47’de yayınlanan programda da Rus uçaklarının saldırıları için hava tahmin raporu verildi.
Programın sunucusu, “Suriye’de Rus Hava Kuvvetleri’nin operasyonları devam ederken, uzmanlar, hava durumu açısından operasyon zamanının oldukça başarılı seçildiğini belirtiyor. Ekim, Suriye’de uçuş için genel olarak olumlu bir ay” ifadesini kullandı.
Rusya Savunma Bakanlığının, söz konusu programın yayınlanmasından kısa bir süre sonra gerçekleştirilen uçuşta Suriye’de “olumsuz hava koşulları” olduğunu belirtmesi dikkati çekti.
Dışişleri Bakanlığı, Rusya’ya ait bir savaş uçağının 3 Ekim Cumartesi saat 12.08’de Hatay’ın Yayladağı bölgesinin güneyinde Türk hava sahasını ihlal ettiğini bildirmişti.
Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus savaş uçağının Türk hava sahasını ihlal etmesinin “olumsuz hava koşulları” nedeniyle gerçekleştiğini ileri sürmüştü.
NATO’dan yapılan yazılı açıklamada, müttefiklerin, Rus uçağının Türk hava sahasının ihlalini sert bir dille protesto ettiği, NATO’nun hava sahasına yönelik ihlalleri ve baskınları kınadığı bildirilmişti.
ABD yönetimi, Rus uçağının Türk hava sahasını ihlal etmesini provokatif olarak nitelendirmiş, bundan endişe duyduklarını vurgulamıştı.