Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı:

Çimentoda ülke ekonomisine 
değer yaratmaya odaklanıyoruz

Çimentoda ihracat lideri konumunda olan Sabancı Topluluğu 65’ten fazla ülkeye kendi markasıyla satış yapıyor.Yıllık 1 milyar TL’nin üzerinde ihracat gerçekleştiren Sabancı, İspanya Bunol Fabrikası satın almasıyla da, beyaz çimentoda bir Türk markası olarak dünya lideri konumuna geldi

ATİLA GÜVENÇ

İSTANBUL (24 SAAT)-  Sabancı Topluluğu’nun çimento sektöründe 50 yılı tamamlaması nedeniyle Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı; Çimentoda, sürdürülebilirlik hedeflerimiz doğrultusunda ülke ekonomisine değer yaratmaya odaklandıklarını açıkladı.
Sürdürülebilirlik ve kaynakların sorumlu kullanımına vurgu yapan Güler Sabancı; “Sabancı Topluluğu olarak sektörde yarım asrı devirdiklerini, bu sektördeki tecrübe, birikim, yetkin insan kaynağı ve güçlü bayi ağı ile ülkemiz ekonomisine katkı yaparken; dünya pazarlarında da rekabet ettiklerini belirtti.
Güler Sabancı konuşmasında;Topluluk olarak faaliyetlerimizde finansal başarının yanı sıra en önemli önceliğimizi sürdürülebilirlik ve kaynakların sorumlu kullanımı olarak görüyoruz; alternatif yakıt kullanımını önemsiyoruz. Sadece bugüne dek 1 milyon tonun üzerinde atığı geri dönüştürerek hedeflerimizin önüne geçtik. İstanbul başta olmak üzere fabrikalarımızın bulunduğu illerdeki atık sorununa da çözüm ortağı olmayı hedefliyoruz. 2030 yılı sürdürülebilirlik hedeflerimiz doğrultusunda bu alanda çalışmalarımıza devam ediyor, ülke ekonomisine değer yaratmaya odaklanıyoruz. Yakın zamanda Akçansa Büyükçekmece Çimento Fabrikası Kaynakların Sorumlu Kullanımı Sürdürülebilirlik Belgesi’ni Uluslararası Beton Konseyi’nden Türkiye’de alan ilk çimento üretim tesisi oldu.” dedi.
Türkiye çimento üretiminin yüzde 18’inde Sabancı markası var
En fazla üretim tesisine sahip çimento grubu olarak, Türkiye’nin çimento üretiminin %18’ini tek başına Sabancı Topluluğu’nun gerçekleştirdiğini belirten Güler Sabancı; Aynı zamanda ülkemizin çimentodaki ihracat lideri konumumuzla 65’ten fazla ülkeye kendi markamızla satış yapıyoruz ve yıllık 1 milyar TL’nin üzerinde ihracat gerçekleştiriyoruz. En son gerçekleştirdiğimiz İspanya Bunol Fabrikası satın almasıyla da, beyaz çimentoda bir Türk markası olarak dünya lideri konumuna geldik” bilgilerini verdi.
Çimentoda da öncü ve örnek olmaya devam edeceğiz
Güler Sabancı sözlerini şöyle sürdürdü: “Yeni Neslin Sabancı’sı vizyonumuzla tüm işlerimizde teknolojik dönüşümü ön plana alırken; çimentoda da Sanayi 4.0 uyumlu tesislerimizle üretimimizi sürdürüyoruz. Ayrıca AR-GE çalışmalarımızla da katma değerli ürünlere odaklanıyoruz ve müşterimizin ihtiyaçlarına en doğru çözümleri sunuyoruz. 2000 yılında Mersin’de kurulup, 2017 yılında T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından tescillenen Çimsa’nın AR-GE Merkezi Formülhane, Türkiye’nin sektördeki ilk bakanlık onaylı çimento araştırma ve uygulama merkezi oldu diyerek sözlerini sürdürdü.
Bulunduğumuz her işkolunda olduğu gibi, çimento sektöründe de “öncü” ve “örnek” olarak faaliyetlerini sürdürdüklerini söyleyen Güler Sabancı; Bu başarılara liderlik eden başta CEO’muz Cenk Alper’e, Çimento Grubu Başkanı Tamer Saka’ya, Çimsa Genel Müdürü Ülkü Özcan’a ve Akçansa Genel Müdürü Umut Zenar’a tüm çimento grubu çalışanlarına ve iş ortaklarımıza katkılarından dolayı yürekten teşekkür ediyorum. Önümüzdeki dönemde yönetim takımımız ve ekibimizle daha büyük başarılara imza atarak, tüm paydaşlarımıza değer yaratmaya devam edeceğiz” dedi.