Sağlık Bakanlığı: Koronavirüs’ün evcil hayvanlardan bulaşması beklenmiyor

ANKARA (ANKA) – Sağlık Bakanlığı Koronavirüs ile ilgili hazırladığı broşürde, evcil hayvanlardan virüsün bulaşmasının beklenmediğini açıkladı. Koronavirüse karşı korunma önlemlerinin anlatıldığı broşürde, virüse karşı henüz aşı ve ilacın geliştirilmediğini antibiyotiklerin de tedavi amacıyla kullanılmadığını ancak hastanın genel durumuna göre gerekli destekleyici tedavi uygulandığını belirtti.
Sağlık Bakanlığı, Koronavirüs ile ilgili hazırladığı broşürde evcil hayvanlara virüsün bulaşmasının beklenmediğini açıklandı, virüse karşı henüz aşı ve ilacın geliştirilmediğini, antibiyotiklerin de tedavi amacıyla kullanılmadığını ancak hastanın genel durumuna göre gerekli destekleyici tedavi uygulandığını belirtti.
Sağlık Bakanlığı, Çin’den dünyaya yayılan Koronavirüsü ile ilgili broşür hazırladı ve broşürde kendilerine sık gelen soruları yanıtladı.
Broşürde evde bakılan kedi/köpek gibi evcil hayvanlara Koronavirüsünün bulaşmasının beklenmediği belirtilerek, “Evcil hayvanlarla temas sonrası her zaman eller su ve sabunla yıkanmalıdır. Böylece hayvanlardan bulaşabilecek hastalıklara karşı korunma sağlanacaktır” tavsiyesinde bulunuldu.
AŞI VE İLAÇ HENÜZ YOK
Hastalığı önleyecek aşının ve iyileştirecek ilacın henüz bulunmadığı ifade edilen broşürde, “Hastanın genel durumuna göre gerekli destekleyici tedavi uygulanmaktadır” denildi.
Burnu tuzlu su ile yıkamanın insanları Koronavirüse karşı korumadığına dikkat çekilen broşürde, antibiyotiklerle ilgili de şu bilgi verildi: “Antibiyotikler virüslerin neden olduğu enfeksiyonları önlemek veya tedavi etmek amacıyla kullanılmaz.” Broşüründe Koronavirüs tanısını koyacak moleküler testlerin mevcut olduğu da açıklandı.
KORONAVİRÜS’E KARŞI YAPILMASI GEREKENLER NELER?
Broşürde Koronavirüse karşı korunmak için şu önerilerde bulunuldu:
-Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burun tek kullanımlık mendille kapatılmalı, mendil yoksa dirseğin iç kısmı kullanılmalıdır.
-Olabildiğince kalabalık ortamlardan uzak durulmalıdır.
-Tokalaşma ve sarılmadan kaçınılmalıdır. Kirli ellerle ağız, burun ve gözlere dokunulmamalıdır.
-El hijyenine önem verilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol içerikli el antiseptiği kullanılmalıdır.
-Sınıflar ve iş yerleri başta olmak üzere kapalı alanlar sık sık havalandırılmalıdır.
-Bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli ve sağlıklı beslenilmelidir. Gıdalar tüketilmeden önce iyice yıkanmalıdır.
‘SAĞLIK KURULUŞLARINA BAŞVURUN’
Koronavirüsün en sık belirtilerinin ateş, öksürük ve solunum sıkıntısı olduğu açıklanan broşürde, “Şiddetli vakalarda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilir. Yeni Koronavirüsün kuluçka süresi 2 ila 14 gündür” bilgisine yer verildi. Koronavirüs şüphesi olanların sağlık kuruluşlarına başvurması gerektiğine dikkat çekilen broşürde, “Son 14 gün içerisinde enfeksiyon görülen ülkelerin birinden geldiyseniz cerrahi maske takarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Eğer öksürüyorsanız, ateşiniz varsa ve nefes almakta zorlanıyorsanız, cerrahi maske takarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Evde izolasyon önerilen bir kişiyle aynı odada bulunduğunuz anlarda maskenizi mutlaka takın” denildi.