Sağlık Bakanlığından okullar için koronavirüs rehberi

ANKARA (ANKA)- Sağlık Bakanlığı, ‘Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ni güncellenerek, 31 Ağustos’ta eğitime başlanacak okullarında alınması gereken önlemleri açıkladı. -Sınıflarda oturma düzeni yüz yüze gelecek şekilde karşılıklı olmayacak, çapraz oturma düzeni kurulacak. -Damlacık oluşturması nedeniyle sınıf içinde yüksek sesle yapılan aktiviteler yapılmayacak -Bütün sınıflar aynı anda teneffüse çıkmayacak.
Sağlık Bakanlığı, 31 Ağustos’ta eğitime başlanacağı açıklanan okullarda alınması gereken koronavirüs önlemlerini belirledi. Hazırlanan rehbere göre, sınıflarda oturma düzeni yüz yüze gelecek şekilde karşılıklı olmayacak, öğrenciler çapraz oturacak. Damlacık oluşturması nedeniyle sınıf içinde yüksek sesle yapılan aktiviteler yapılmayacak. Öğretmenlerle öğrenciler arasında en az 1 metre olacak. Öğrencilerin toplu halde bir arada bulunmalarını önlemek bütün sınıflar aynı anda teneffüslere çıkmayacak, sınıflar sıraya konulacak.
Milli Eğitim Bakanlığı, okulların 31 Ağustos 2020’de açılacağını, 18 Haziran 2021’de kapanacağını duyurmuştu. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu, ‘Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ni güncelleyerek okullarda koronavirüs salgınını karşı alınması gereken tedbirleri açıkladı.
Okul içerisinde alınması gereken tedbirlerin yer aldığı bölümde, sınıf, yemekhane, kantin, çalışma salonları gibi toplu kullanıma açık alanlarda en az 1 metre olacak şekilde sosyal mesafe kuralına dikkat edilmesi gerektiğini belirtildi.
Rehberde, okul içerisinde 4 metrekareye 1 öğrenci veya personel düşecek şekilde planlama yapılması, ayrıca okul içerisinde koronavirüsten sorumlu bir yöneticinin görevlendirilmesi gerektiğine yer verildi.
“Salgın Dönemi Çalışma Rehberi”nde yer alan okullarda alınması gereken önlemler şöyle;
Sınır içerisinde alınması gereken tedbirler:
-Dersler sırasında öğretmen ile öğrenciler arasında en az 1 metre mesafe olacak şekilde oturma düzeni oluşturulmalı ve maske takılmalıdır.
-Sınıflarda oturma düzeni yüz yüze gelecek şekilde karşılıklı olmamalı, çapraz oturma olmalıdır.
-Temaslı takibi için sınıflarda aynı öğrencinin aynı yerde oturmaları sağlanmalıdır.
-Dersler mümkün olan en az kişi sayısı ile yapılmalı, birkaç sınıfın bir araya gelmesi ile ortak yapılan derslerde oturma düzeni sosyal mesafe en az 1 metre olacak şekilde olmalıdır.
-Damlacık oluşturması nedeniyle sınıf içinde yüksek sesle yapılan aktiviteler yapılmamalıdır.
-Kitap, kalem vb. eğitim malzemeleri kişiye özel olmalı, öğrenciler arası malzeme alışverişi yapılmamalıdır.
-Öğrenciler gün boyu aynı sınıflarda ders görmeli, sınıf değişikliği yapılmamalıdır. Değişiklik zorunlu ise sınıfların her kullanım sonrası havalandırılıp temizlik ve dezenfeksiyonu yapılmalıdır.
-Öğrencilerin günlük grup etkinliklerinde hep aynı grup ile etkinliğin yapılması sağlanmalıdır. Sanat, müzik, beden eğitimi gibi derslerde grupların birbirine karışması önlenmelidir.
-Öğrencilerin toplu halde bir arada bulunmalarını önlemek amacıyla ders araları (teneffüsler) sınıflar sıraya konularak düzenlenmelidir.
-Okullarda toplu olarak kullanılan yerlerin (koridorlar, kantin, spor salonu vb.) daha az sayıda kişiyle ve dönüşümlü olarak kullanılmasına dikkat edilmelidir.
-COVID-19 vakası olması durumunda o sınıf/oda boşaltılmalı, 24 saat süreyle havalandırılmalı ve boş tutulması sağlanmalıdır. Bunun sonrasında temizliği yapılmalıdır.
-COVID-19 vakasının, oda temizliğini yapacak kişi tıbbi maske, forma ya da tek kullanımlık önlük, yüz koruyucu ve eldiven kullanmalıdır; temizlik görevlisi ellerini yıkadıktan sonra eldiven giymeli ve temizliği eldivenli ellerle yapmalıdır.
Okul içerisinde alınması gereken tedbirler:
-COVID-19’dan sorumlu bir okul yöneticisi görevlendirilmelidir.
-Eğitim faaliyetine başlamadan önce okul binasının genel temizliği su ve deterjanla yapılmalıdır.
-Okullarda temassız ateş ölçer, maske, sıvı sabun ve el antiseptiği veya en
az yüzde 70 alkol içeren kolonya bulundurulmalıdır. Kullanılmış maskeler için kapaklı çöp kutuları temin edilmelidir.
-Okullarda en az 4 metrekareye bir kişi düşecek şekilde personel ve öğrenci planlaması yapılmalı, içeriye alınması gereken kişi sayısı buna göre
düzenlenmelidir.
-Sınıf, çalışma salonları, işlikler, yemekhane, kantin vb. toplu kullanım alanları bulunması durumunda kişiler arasındaki sosyal mesafe en az 1 metre olacak
-COVID-19 kapsamında alınacak önlemler okulun varsa web sayfasında yayımlanmalı; okul açılmadan önce veliler e-okul, e-posta, SMS vb. iletişim kanalları ile bilgilendirilmelidir.