Şahika kuaför; Saç modeline yön veren güzellik salonu

Biz hanımların kapılarını aşındırdığımız bir yer olan kuaför salonları saçımıza şekil veren , güzelliğimize büyük katı sağlayan bu yerlere ve burada görev yapan kuaförlere, güzellik uzmanlarına makyaj ustalarına ne kadar teşekkür etsek azdır

Birsen GÜRDİL / Bugün çirkin kadın yoktur, bakımsız kadın vardır düşüncesi ile soluğu bu salonlarda alan yüzlerce hanım günün saç modeline uymak için saatlerce ayna karşısında oturup saçına şekil veren kuaförünün marifetli ellerini izlemekten sıkılmaz, zevk almaktadır. Günümüzde eline makası-tarağı alan ben kuaförüm deyip bu işleri yapmak için açtıkları saç kesim yerleri bu işin ustası olmayanların yüzünden teker teker kapanırken bazı kuaförler gerek müşteri kalitesi ve gerekse açtıkları lüks kuaför salonları ile haklı olarak başkentte hanımlara Farisi saç modellerinin en son trendlerini uygulamaktadır.


Ankara’da bu konuda tam anlamı ile uzman olan kuaför Şahika’nın sahibi Harun’dan bahsetmek istiyorum. Eşi makyaj ve güzellik uzmanı olan bu başarılı çifti bir dönem Ankara’nın ünlü kuaförlerinden Paris Kuaför salonlarında çalışırlarken tanımıştım. İş ciddiyeti, dikkatli ve saygılı oluşları, bu mesleğe daha o yıllarda gönülden bağlı olduklarına şahit olmuştum. Nitekim gerek Harun, gerekse Zeynep gerçekte zor ve sabır isteyen bu işe olan bağlılıkları onları kısa zamanda işveren yapmıştı. Kendi iş yerini açıp başkentin saygın hanımlarını kendilerine bağlayan Harun ve Zeynep yerinde bir karar alarak hayatlarını da birleştirmişlerdi. Bugün Barbaros ve Atlas adlı iki erkek çocuk sahili olan çifti uzun yıllar Abidin Daver sokak’ta bulunan salonlarında Ankaralı hanımların saç modellerini tayin eden bir işyeri olarak tüm hanımların ilgi odağı olmuşlardı. Harun’u bu sahada emsaliz ve tek yapan en büyük neden ise usta saç kesme uzmanının her yıl Paris’e giderek 15-20 gün moda dünyasının bu merkezinde en son saç modelleri ve çalışmalar hakkında oradaki otoriteler ile iş birliği yapıp mesleki bilgisini ve görgüsünü geliştirmek imkânı bulma yeteneği ve mesleğine olan aşırı sevgisi Harun’u daima başarı grafiğinin yükselmesine neden olmuştur.
Harun’u ve zarif eşi Zeynep’i uzun yıllardan bu yana tanıyan bir ablaları olarak ben her ikisi için başarılarının nedenlerini bilen bir insanım. İş ciddiyeti, yenilikçiliği, saygı, sevgi ve saygın bir çift olmalarıdır. Şahika Kuaför adı ile bugün Ankara cemiyet hayatının ünlü isimlerine
“One Tower Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nde açtıkları değil Ankara’nın Türkiye’nin en modern ve lüks salonlarında hizmet vermektedir. Gerçekten Şahika Kuaför salonlarının bir eşine balkanlarda hatta Ortadoğu ülkelerinde bile rastlanmayacak güzellikteki bu modern salonlarında on beş yetenekli kuaför, güzellik uzmanı ve makyajcı çalışmaktadır. Şahika Kuaför’ün bir bölümünde de erkekler için yine çok modern ve lüks bir salon bulunmaktadır. Erkek bölümünde de bir gencin bakımı ve yakışıklı olabilmesi için her türlü işlemin yapıldığı damat adayları da yeni bir dünyaya bakımlı, temiz ve yakışıklı girebilme imkânına sahip olmaktadır.”


Ünlü saç kesim ve bakım uzmanı Harun, erkeklerin jöle, briyantin, sprey gibi saçlara yön veren malzemelerin kullanılması sonucu kepeklenmenin mümkün olduğunu bunu da gidermenin gün sonunda şampuanla saçların yıkanarak baştaki kepeklerden daha doğrusu kimyasal maddelerden kurtulmak mümkündür. Günümüzde erkeklerin saç bakımı için üretilmiş pek çok bakım ünitesi bulunmaktadır. Saçların aralıklarla kısa kesilmesi, saç boyalarının kesinlikle bitkisel olması, genelde yağlı saç türüne sahip erkeklerin, her gün saçlarını yıkamaları şarttır.Erkeklerin yanlış bildikleri bir hususta saçları kazımanın, saç sağlığı için gerekli olduğu düşüncesidir. Bu doğru bir yöntem değildir. Şampuan kullanan ereklerin dikkat edecekleri bir hususta şampuanı direk saça değil, avucun içine döküp sonra saçlara sürmek gerekmektedir. Şeklinde görüşlerini sıralayan Harun, büyük kentlerde yaşayan hanımların saçlarını üç günde bir yıkamaları gerekir. Zira fazla yıkanmak saçları kurutur ve kırıklara yol açar, mümkünse saçlar çok sıcak su ile değil ılık su ile yıkanmalıdır, sıcak suyun saçlara zararı dokunmaktadır. Fön çekmek, aşırı sıcak maşalarla saçları şekillendirmek son derece sakıncalıdır.
Gergin toka ve taçları kullanmayın, saç dökülmesi yoğunsa bir dermatoloji uzmanına görünmeniz, verebileceği biotin, çinko, selenyum, metion, E.B.D vitaminlerini içeren destek ilaçlarını kullanmakta fayda vardır. Bu arada A vitaminleri eksikliği, saçları kırılganlaştırır ve kepeklerin çoğalmasına sebep olur. Saçların dökülmesine sebep olan B1 veya B6 vitamin eksiliğine yol açar. C vitamini saç köklerinin uyarılmasın ve saç tellerindeki pigment üretimini düze sokar. B12 vitamini ise saç köklerini besler. Saçların kuru ve cansız görünmesinden müşteki olan hanımların, saça şekil veren ürünlerin içinde silikon ve pantnenol gibi maddelerin bulunmasına dikkat etmelidirler. Güzel ve sağlıklı saçlara sahip olmak için her söylenen veya tavsiye edilen bilmediğiniz maddeleri saçınıza sürmemeniz gerekmektedir. Kışın çok sıcak su kullanmamakta önemli bir nedendir. Saçlarınızda sedef ve egzama gibi özel bir hastalık varsa veya saçlarınız dökülüyorsa kükürt ve katran içeren mantar ve bakterilere karşı koruyucu özelliği olan ilaçlı şampuanları kullanmakta fayda vardır. Tabi yinede bir dermatoloji uzmanına görünmekte yerinde bir karar olur.
Saç kesimi, bakımı için Harun’la yaptığım bu söyleşişi kısa kesmek zorunda kaldım. Zira ünlü kesim uzmanının randevulu müşterileri sıraya girmiş bizim söyleşimizin bitmesini bekliyorlar. Bu lüks ve modern yerde saç kesimi ve güzelleşmek için sıra bekleyen hanımlara her türlü içecek ve yiyecek ikramı da yapılmaktadır. Zeynep’in usta bir makyaj uzmanı olduğunu bilen hanımlar genç yeteneğin kendilerini sihirli ellere teslim etmekten büyük bir zevk aldıkları da görülmektedir. Zeynep’in kız kardeşi Tuncay hanımdan günün her saatinde randevu alabilmemiz mümkündür. Kadın ve Erkek Kuaförü olan Şahika Kuaförü 438 92 83 nolu telefondan veya info@sahikakuafor.com.tr’den ulaşabilmeniz mümkündür.