SAKÜDER ödülleri sahiplerini buldu

 ÇAĞDAŞ SANATLAR MERKEZİ’NDE SANAT BULUŞMASI

Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi, Sanat ve Sanatkarlar Topluluğu Kültür Derneği’nin (SAKÜDER) 6. Uluslararası Ankara Sanat Buluşması Resim Sergisi ve 2017 Plastik Sanatlar Sanat Ödülleri törenine ev sahipliği yaptı

Naz AKMAN / ANKARA- SAKÜDER’in 12’inci yılında düzenlediği 6. Uluslararası Ankara Sanat Buluşması Resim Sergisi ve Plastik Sanatlar 2017 Sanat Ödülleri ödül töreni, eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, milletvekilleri Orhan Sarıbal, Mehmet Tüm ve Mustafa Balbay, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ve CHP Çankaya İlçe Başkanı Selçuk Dereli ile çok sayıda sanatçı ve sanatseverin katılımıyla gerçekleşti. Açılış konuşmasını yapan SAKÜDER Başkanı Ali Eser, Türkiye’de son zamanlarda yaşanan terör saldırılarını kınayarak sanata ve sanatçıya ev sahipliği yaptığı için Çağdaş Sanatlar Merkezi’ne ve Çankaya Belediyesine teşekkür etti. Üç dalda toplam on ödülün dağıtıldığı törende SAKÜDER Onur Ödülüne layık görülen Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “18 gün önce bu sanat merkezimizde bir suikast sonucu Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov hayatını kaybetmiştir ama biz 18 gün sonra buradayız. Ne terör olayı ne suikastlar insanların uygarlık yolunda gitmesine engel olamaz. Buradan Rus halkına saygılarımızı gönderiyoruz. Aynı zamanda Türkiye’nin hiçbir terör örgütünün karşısında başını eğmeyeceğini gösteriyoruz, o nedenle sizlere iyi ki varsınız diyorum. Biz Çankaya Belediyesi olarak cumhuriyetin, demokrasinin savunucusu olmaya devam edeceğiz. Hayatta bazı şeyler vardır onları yapmak mümkün değildir. Cumhuriyetimiz laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olarak Misakı Milli sınırlarında sonsuza kadar yaşayacaktır” şeklinde konuştu. SAKÜDER Onur Ödüllerine; Tiyatro ve Sinema sanatçısı Rutkay Aziz, CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Gazeteci ve Fox Tv Haber Sunucusu Fatih Portakal ve Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen layık görüldü. SAKÜDER 2017 Plastik Sanatlar Sanat Ödülleri ise Prof. Dr. Mustafa Ayaz, Prof. Dr. Zafer Gençaydın, Prof. Dr. Ramiz Aydın ve Yrd. Doç. Dr. Umut Türker’e verildi. Ressam İsmet Tatar ve Ressam Gülsen Erdoğan ise SAKÜDER 2017 Kuruluşunun 12. Yılı Özel Sanat Ödüllerine layık görüldü.
Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde yurtiçi ve yurt dışından toplam 120 ressamın 360’tan fazla eserinin yer aldığı sergi, 17 Ocak Salı gününe kadar sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.