Samsun’dan CHP Genel Merkezine yürüdüler

Çayyolu Platformu tarafından düzenlenen “1919-2019 Kurtuluştan Kuruluşa 100. Yıl Büyük Yürüyüşü”ne katılan 10 kişi, 23 Nisan’da Samsun’dan başlattığı yürüyüşü CHP Genel Merkezinde tamamladı

NAZ AKMAN – Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919’da Milli Mücadele’yi başlatmak için Samsun’a çıkışının 100.yılı dolayısıyla, 23 Nisan’da Samsun’dan yola çıkarak, 450 kilometre sonunda Ankara’ya ulaşan 10 kişi, Anıtkabir ziyaretiyle 100. Yıl Yürüyüşü’nü tamamladı.
Çayyolu Platformu’nun düzenlediği “1919-2019 Kurtuluştan Kuruluşa 100. Yıl Büyük Yürüyüşü” kapsamında Atatürk’ün Samsun’da karaya ayak bastığı Tütün İskelesi’nden 500 kişi ile yola çıktıklarını söyleyen Çayyolu Bölge Ağaçlandırma Derneği (ÇABA) Başkanı ve yürüyüş koordinatörü Engin Uç, Kurtuluş Yolu’nu takip ederek, Havza’dan sonra kalabalıktan ayrılıp, 10 kişilik bir grupla yürüyüşe devam ettiklerini söyledi.
CHP’li karşılama
Uç ve beraberindeki heyet Merzifon, Çorum ve Kırıkkale üzerinden Ankara’ya ulaştı. CHP İl Başkanı, CHP Çankaya İlçe Başkanı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı, Yenimahalle Belediye Başkanı ve CHP Spor Kurulu Başkente gelen heyeti, Atatürk Orman Çiftliği kavşağında karşıladı.
19 Mayıs’ta Mamak’ta toplanan ekip, Ulus’taki eski Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden yürüyüşe devam ederek, saat 19.19’da Anıtkabir ziyaretiyle 100.Yıl Yürüyüşü’nü tamamlamış oldu. Yürüyüş sonunda Türkiye’nin 81 ili ile Selanik ve KKTC’den getirilen topraklarla CHP Genel Merkezine “100. Yıl Çınar Fidesi” dikildi.
Her kentten destekçi
Yürüyüş boyunca pek çok dernek, federasyon ve vatandaşın kendilerine eşlik ettiğini söyleyen Uç, “Lalahan’da CHP Spor Kurulu bizi karşıladı. Bağımsız Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka’da yürüyüşümüze destek verdi. Geçtiğimiz her yerden 100’e yakın kişi bizi destekledi, birlikte yürüdük. 19 Mayıs sabahı da 10 bin kişiyi aşkın bir kalabalıkla birlikte Anıtkabir’e yürüyerek, ‘1919-2019 Kurtuluştan Kuruluşa 100. Yıl Büyük Yürüyüşü’müzü tamamlamış olduk. Yaklaşık bir ay süren bu yürüyüşü tamamlamak bizler için onurdur” dedi.