Şan sanatı: “Dvorak Şarkıları” Bilkent’te

Günümüzün en saf kontrtenor sesi olanak nitelendirilen Max Emanuel Cencic’in katılacağı bildirilen Bilkent Senfoni Orkestrası’nın konserinde son anda bir değişiklik yapıldı. Sanatçının rahatsızlanması sebebiyle bu günkü konsere Judit Rajk konuk oluyor. Konserde orkestranın şefliğini Staatskapelle Halle’nin Genel Müzik Direktörü Josep Caballe-Domenech yapacak. Mayıs ayının gelmesi ile birlikte Ankara’nın amatör koroları peş peşe bahar ve yaz konserlerini vermeye başladı. Bu konserlerle ilgili haberlerimizi de sizlere sunuyoruz

KONSER BUGÜN SAAT 20.00’DE BİLKENT KONSER SALONU’NDA

Bilkent Senfoni Orkestrası’nın 7 Mayıs konserinin solisti Opernwelt dergisince Yılın Şarkıcısı seçilen ve “Günümüzün en saf kontrtenor sesiyle kutsanmış” diye tanımlanan Max Emanuel Cencic olacaktı. Ancak sanatçının rahatsızlanması sonucu programda değişikliğe gidildi. Bugünkü konserin solisti Judit rajk. Konseri Staatskapelle Halle’nin Genel Müzik Direktörü Josep Caballe-Domenech yönetecek.

Konserde Mozart’ın KV.492, Figaro’nun Düğünü Uvertürü ile Dvorak’ın Op.99, Şarkıları ve Op.70, Re minör 7. Senfonisi seslendirilecek.

7 Mayıs Cumartesi günü (Bugün) Bilkent Konser Salonu’ndaki konser saat 20.00’de başlayacak.

Konserden bir saat önce Tunus Caddesi ve Milli Kütüphane’den hareket eden ücretsiz servisler izleyicileri Bilkent Konser Salonu’na ulaştıracaktır.

JUDİT RAJK Budapeşte’de doğdu, Franz Liszt Müzik Akademisi şan bölümünden 1994’te mezun olup 2009’da doktora derecesini aldı. Bir lied ve konser şarkıcısı olarak kendisine sayısız eser adanmış, pek çok çağdaş eserin de ilk seslendirilişini yaptı. 2005 ve 2011’de Macaristan çağdaş müziğine katkıları nedeniyle Artisjus Ödülünü kazandı. Rajk; Macar orkestraları ve Berlin’de Deutsche Oper, Berlin Philharmonie, Simfonietta92, Concertante di Chicago ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası dahil yurt dışında çeşitli orkestralarla solist olarak konserler verdi.

Çağdaş opera örneği sayılabilecek Gyula Fekete’nin Roman Ateşi’nde ana karakteri söylediği CD kaydı Opera Haber Dergisi’nde seçkin bir inceleme konusu oldu. Halen Liszt Akademisi’nde kilise müziği dersleri de veriyor.

JOSEP CABALLÉ-DOMENECH, İspanya’nın Barselona kentinde müzisyen bir ailede dünyaya geldi. Piyano, vurmalı çalgılar, şan ve keman dersleri alan Caballé-Domenech, Aspen Müzik Festivalinde David Zinman ve Jorma Panula’dan, ayrıca Sergiu Commissiona’dan, Viyana Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesinde orkestra şefliği dersleri aldı.

Caballé-Domenech, aralarında Londra’daki Royal Filarmoni Orkestrası, Tonhalle Zürih, WDR Cologne, İsveç Radyosu Senfoni, Çek Filarmoni, Deutsches Simfonie Orchester Berlin, Münih Radyosu Orkestrası, Staatsoper Stuttgard, Baden Baden Filarmoni, Milan’daki Giuseppe Verdi Senfoni Orkestrası, Trondheim Senfoni, New Japan Filarmoni, Houston Senfoni, San Antonio Senfoni ve OFUNAM Meksika Orkestrasının bulunduğu pek çok orkestrayı yönetti. Placido Domingo ve RSO Viyana ile birlikte Theater an der Wien’de Torroba’nın Luisa Fernanda’sını, Barcelona Gran Teatre del Liceu’da Enric Palomar’ın La Cabeza del Bautista’sını, Viyana Volksoper’de Puccini’nin Tosca’sının yeni bir prodüksiyonunu yönetti, Londra’daki Royal Albert Salonundaki ilk konserinin ardından Kraliyet Filarmoni Orkestrası’yla birlikte Onyx Classics için, Respighi’nin Roman Trilogy’sinin bir kaydını yaptı. Caballé-Domenech, Norrköping Senfoni Orkestrası’nı birinci konuk şef olarak yönetti. Caballé-Domenech, yakın zamanda, 60. Uluslararası Granada Festivali’nde Enric Palomar’ın Negro Goya balesinin prömiyerini yaptı, ilk kez sahne aldığı Semperoper Dresden’de Mozart’ın Figaro’nun Düğünü yapıtını yönetti, ayrıca, Berlin’deki Kömische Oper’de, Paris’teki Teatre Royal du Versailles’da, Montpellier’de, Amsterdam’da Radyo Oda Orkestrasıyla Concertgebouw’da, Euskadi Senfoni Orkestrasıyla, Brezilya’da Belo Horizonte Filarmoniyle, Finlandiya’da Tampere Filarmoniyle performanslar sergilemiştir. Yaz aylarında ise Aspen Müzik Festivalinde, Houston’daki Teksas Müzik Festivalinde ve Amerika Birleşik Devletleri’nde Wintergreen Festivalinde sahneye çıktı. Caballé-Domenech, yakın gelecekte, Dresden’deki Semperoper’de Bizet’nin Carmen’inin yeni bir prodüksiyonunu, Berlin’deki Staatsoper’de Rossini’nin Sevil Berberi’ni ve Mozart’ın Figaro’nun Düğünü yapıtını, Puccini’nin La Boheme’ini yönetecek, ayrıca Essen ve Toulouse’daki yeni prodüksiyonlarda yer alacak. Josep Caballé-Domenech, Aspen’deki Amerika Orkestra Şefliği Akademisi tarafından Aspen Ödülüne layık görüldü. Ayrıca, Rolex Usta ve Öğrenci Sanat Girişiminin ilk yılında (2002-03) “Sir Colin Davis” öğrencisi seçildi.

KAYSERİ İLİ KARDIM DERNEĞİ KOROSU 24. DÖNEM KONSERİNİ VERİYOR

Ankara’nın amatör korolarından biri olan Kayseri İli Yardım Derneği Tük Müziği Korosu bugün “Zeki Müren Şarkıları”nın seslendirileceği konserde müzikseverlerle buluşuyor.

Şefliğini TRT Ankara Radyosu ses sanatçısı ve şef Vedat Kaptan Yurdakul’un yapacağı konser, Hacettepe Üniversitesi Sıhhiye Yerleşkesi Kültür Merkezi M Salonu’nda saat 19.30’da başlayacak. Konserde sunuculuğu Faruk Cenap Erdoğan yapacak.

Bugün bir başka amatör topluğun da konseri var. TRT Ankara Radyosu ses sanatçısı ve şef Cemile Karabulut’un yöneteceği Erguvan Korosu saat 19.30’da Çankaya Üniversitesi’nde (Balgat) sezon sonu konserini gerçekleştirecek.

Yarın da bir konser izleme şansımız olacak. Şefliği Cengiz Taşkent’in yaptığı Çeşm-i Dil Korosu saat 19.30’da Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Farabi Salonu’nda seçilmiş eserler seslendirecek.

14 Mayıs Cumartesi günü ise “Vadi Korosu” şefleri Kadri Şarman yönetiminde Çankaya Üniversitesi’nde (Balgat) konser verecek.