Sanat, müzik ve kültür dünyamızdan haberler

Dünya’da olduğu gibi koronavirüs salgını ne yazık ki ülkemizde de gün ve gün hızla yayılmaktadır. Bu illet dünya genelinde 62 milyondan fazla insanın hastalanmasına sebep olurken, pek çok sanat, müzik ve kültür etkinlikleri iptal edilmiştir. Bu arada ülkemde pandemi yasaklarına uyulmak şartıyla bazı etkinlikler yapılmış ve yapılmaktadır.
Müzik, film ve dizi dünyamızın ünlü ismi aynı zamanda usta bir tiyatro sanatçısı olan Zuhal Olcay covid-19 korkusu yüzünden yaşamakta olduğu İstanbul’dan Bodrum’a göç etmiştir. Ünlü sanatçı bu arada önümüzdeki yıl yurtdışında çekilecek olan İngiliz, İspanyol ve İtalyan ortak yapımı bir filmdeki rolü için Bodrum’da senaryo okumalarına başlayacaktır.
BALENİN ADI 19
Ankara Devlet Opera ve Balesi Sanat Yönetmeni ve Soprano sanatçısı Feryal Türkoğlu covid-19’dan esinlenerek Uğur Seyrek koreografisiyle sahnelenecek bale gösterisine 19 adı verilmiştir.
19 balesi bu ay içinde sayılı davetlilerin katılımı ile Ankara’da sanatseverlerle buluşacaktır.
AYCA BİNGÖL’ÜN YENİ OYUNU: BEN ANADOLU
Reyting rekorları kıran “ÖYLE BİR GEÇER ZAMANKİ” adlı dizide seyirci karşısına Cemile karakteri ile çıkan AYÇA BİNGÖL 22 Kasımda sahnelenecek olan tek kişilik oyunu BEN ANADOLU da tarih boyunca yaşamış 16 farklı kadın karakterine can verecek. Yönetmen Görkem Yeltan ve Mamart Tiyatrosu’nun kurucusu, yapımcı Feri Güler ile bir yıldan bu yana süren çalışmalar sona gelmiş oyun konservatuar’da Ayça Bingöl’ün hocası olan Yıldız Kenter’in ölüm yıldönümü olan 22 Kasım tarihinde ilk gösterimini yapacaktır.
Daha önce “Benim Adım Gültepe” adlı bir dizide de rol almış olan tanınmış oyuncu Ali Gökmen Altuğ ile evli olup bugün beş yaşında olan ikiz kız çocuğu annesidir.
Ben Anadolu 24. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında 22-23 Kasım’da Zorlu PSM Brama sahnesinde 28 Kasım’da Caddebostan Kültür merkezinde sahnelenecek oyun daha sonra Türkiye turnesine çıkacak.
BEŞ YILDIZLI BİR OYUN “ZEHİR”
İstanbul Şehir Tiyatroları bu kış sezonuna Hollandalı yazar Lot Vekemans’ın ödüllü eseri ZEHİR adlı tiyatro oyunu ile girdi.
Şaban Ol’un yönetimindeki sahne oyununda rolleri Sevinç Erbulak ve Ahmet Saraçoğlu paylaşmışlar. Bir karı- kocanın ölen oğulların üzerine işlenmiş olan trajedik sahne oyununa Hollanda da 2010 yılında Taalunie Toneelschrpris ödülü verilmiştir.
GENÇ YAZARLAR YARIŞMASI SONUÇLANDI
Ankara’da bu yıl 4.üncüsü düzenlenen Cinnah Genç Yazarlar Makale Yarışması sonuçlandı.
Tekirdağ Muratlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden Mustafa Çakır birincilik, Nevşehir Özel Altınyıldız Fen Lisesinden Simay Yağmur yılmaz ikincilik, Tekirdağ Anadolu Lisesinden Beril Akgün üçüncülük ödülü aldı.
Ödül törenine Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Reha Denemeç, Pakistan Ankara Büyükelçisi Syrus Sajjad Qazi, il eğitim Müdürleri ve öğrenciler katıldı.
“HABABAM YAZ OYUNLARI” VİZYONA GİRİYOR
Kıbrıs’ta çekimleri tamamlanan Hababam Yaz Oyunları adlı film 20 Kasım’da sinemaseverlerin karşısına çıkacak. Pandemi nedeniyle gala yapmama kararı alan yapımcı firma sadece sağlık çalışanları için özel bir gösteri düzenlemiştir. Yapımda Altan Erdekli’nin yanı sıra Mehmet Ali Erbil de rol almışlardır.
“HELİKOPTER” SEYİRCİ İLE BULUŞUYOR
Uluslararası Tiyatro Enstitüsü Büyük Ödülüne layık görülen Ukrayna ve Makedonya’da sahneleyip seyirci tarafından beğenilen Helikopter adlı komedi oyunu 25 Kasım da perdelerini açacak. Tiyatro Keyfi’nin bu sezon ilk sahne eseri oyun aralıklarla perde açacak.
KADIN YÖNETMENLER FESTİVALİ BAŞLIYOR
İlk kez 2018’de Kadın Yönetmenler Haftası olarak çalışmalara başlayan bu etkinlik bugün Kadın Yönetmenler festivali olarak çalışmalarını sürdürmektedir. 1-7 Mart 2021 yılında İzmir de düzenlenecek çalışmalar için başvurular başlamıştır.