Sanatçı Fırat İtmeç’ten zamanın göreliliği

Kova Art Space’de “Geleceği Özlediğim gibi Özleyeceğim Seni”

İzmirli Sanatçı Fırat İtmeç, Kova Art Space’de açtığı “Geleceği Özlediğim gibi Özleyeceğim Seni” sergisiyle ilk kez Ankaralılarla bir araya geldi. İtmeç sergi kapsamında zamanın göreliliği üzerinden çocukluk ve gençlik hayalleri ile yetişkinlik hayal kırıklıklarını tablolarına yansıttı

SULTAN YAVUZ / ANKARA – Sanatçı Fırat İtmeç’in “Geleceği Özlediğim gibi Özleyeceğim Seni” isimli sergisi ilk kez Kova Art Space’de Başkentlilerle buluştu. Ekim ayı boyunca ziyarete açık olan sergide, sanatçının zamanın göreliliği üzerine yaptığı eserler izlendi. Çocukluk ve gençlik hayalleri ile yetişkinlik hayal kırıklıklarını işleyen sanatçının sergisi üç bölümden oluşuyor. Üç bölümden oluşan serginin ilk kısmı, dünyanın kötü gidişatı karşısında hayalleri tükenen bu karakterin mezarı ile başlıyor. İkinci bölümde ise karakterin gençlik döneminin okumasının yapılabileceği bir poster yerleştirmesi bulunuyor. Burada karakterin hayallerinin renkli gelecek betimlemeleriyle süslendiği görülüyor. Bunlar, klişeleşmiş gelecek ve uzay tasvirleri, distopik manzaralar olarak beliriyor. Farklı disiplinler kullanarak ürettiği eserlerinde İtmeç, son olarak izleyiciyi popüler kültür motiflerinin bulunduğu bir çocuk odasına davet ediyor.
Sergi izleyiciyi, sanatçının da jenerasyonu olan Y kuşağına ait bir karakterin mezarından geçmişine doğru yolculuğa çıkarıyor. Çocukluğunda geleceği düşleyen ve yetişkinliğinde ise geçmişi özleyen insanoğlunun tükenmez doyumsuzluğuna işaret eden “Geleceği Özlediğim gibi Özleyeceğim Seni” sergisi sona erdi.
“Çocuk büyüdü ama şimdi tek isteği çocukluğuna geri dönebilmek”
İtmeç sergiye ilişkin “Gelecek, tıpkı sürekli büyümeyi bekleyen bir çocuk gibi yıllarca arzulandı. Filmler, kitaplar, tv dizileri, reklamlar çoğu zaman güzel ve parlak gelecek tasvirleriyle doldu taştı. Aslında bu anlatılar insanın karşı koyamadığı zamana karşı bir tür psikolojik akılcılaştırmaydı. Ancak zamanla anlaşıldı ki insan onu var eden her şeyden kolayca kopabilecek kadar değişken ve aymaz. Dünya ölüyor, biz ölmek üzereyiz ve gelecek eskiden göründüğü kadar parlak değil. Dünya acımasızca sömürüldü, neoliberalkaşifler yeni gezegen arayışlarına çoktan başladı bile. Çocuk büyüdü, eskiden olmak istediği yaşa geldi ama şimdi tek isteği çocukluğuna geri dönebilmek” mesajına yer veriyor.
Fırat İtmeç kimdir?
İtmeç, 1990’da İzmir’de doğdu. 9 Eylül Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümü’nden mezun oldu. Yeniçağ ve beraberinde gelen üzüntü, karmaşa, ironi, bağımlılık, yeni gençlik konularını işleyen İtmeç, bireysel sorunlarından yola çıkarak, günümüz gençliğinin yaşadığı büyük veya küçük sayılabilecek bütün dertleri sanatına yansıtmaya çalışıyor. Eserlerinde, sokak kültürü ve yeni dünya trendlerinde karşılaştığımız ölüm, aşk, ateş, yalnızlığa dair imgelere sıklıkla rastlanan İtmeç, özetle kendi kültürü ve tüketim kültürünün kesişerek şekilsizleştiği anlatıları kullanıyor.