Sanatçılar Lütfü Günay, Hatice Kumbaracı Gürsöz ve Sezai Kara Emin Antik’te

NAZ AKMAN –  Yıl boyunca çok sayıda kültürel ve sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapan Emin Antik Kültür Merkezi, birbirinden önemli sanatçıları, “Dokunuş Resim Sergisi”nde bir araya getirdi. Sanatta yarım asrı dolduran sanatçılar, farklı tekniklerle yaptığı eserleri karma sergi ile taçlandırdı. Serginin açılışına çok sayıda büyükelçi, eski bakanlardan İmren Aykut ile eski MHP Milletvekili Şevket Bülend Yahnici ve sanatseverler katıldı. Sergide sanatçılar Lütfü Günay, Hatice Kumbaracı Gürsöz ve Sezai Kara’nın eserleri yer aldı. Emin Antik Sanat Merkezi’ndeki “Dokunuş” sergisi, 21 Mart Perşembe gününe kadar izlenilebilecek. Sanatçılara, serginin açılış töreninde plaket takdim edildi.
70 yıldır içindeki sanat aşkıyla 95 yaşında olmasına rağmen fırçasını bırakmayan sanatçı Lütfü Günay’ın 29 eseri de sergide gösterildi. Sanatçı eşi Ülkü Günay ile birlikte sanat yolculuğuna ara vermeden çalışmalarına devam eden Günay, Türkiye’de ilk soyut resim yapan ve sergi açan sanatçılardan biri. Özellikle soyut resim, gecekondu peyzajları ve paslı tenekelerden oluşturduğu kolajlarla bilinen Günay’ın tablolarına izleyiciler tarafından da yoğun ilgi gösterildi. Işığın ve rengin ustası olarak bilinen sanatçı Sezai Kara’nın eserleri de yoğun bir ilgi ile takip edildi.
Sanat alanında 14 ülkede görev yapan Hatice Kumbaracı Gürsöz’de açılış konuşmasında, akademiden mezuniyetinin 50.yaşını kutlamaktan büyük bir keyif aldığını söyledi. Gürsöz, “Sanatçı olarak neredeyse bir ömür verdiğim bu yolculukta ürettiğim eserlere ev sahipliği yapan Emin Antik Sanat Merkezi ve sanatımızı, eserlerimizi felsefi bir yaklaşımla yorumlayan Emin Antik Sanat Merkezi’nin Sanat Yönetmeni yazar ve eleştirmen Ümit Yaşar Gözüm’e değerli katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.