Sanayi üretimi beklentilerin üzerinde artış gösterdi

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, Haziranda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,5 arttı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya kıyasla yüzde 2,4 artış gösterdi

ANKARA  – Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, Haziran’da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,5 artış gösterdi. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya göre ise yüzde 2,4 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış hesaplamada, Haziranda bir önceki aya göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 1,3, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 3,3 artarken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 3,4 azaldı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, Haziranda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,5 artış gösterdi. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde yıllık bazda, madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 6,6 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 6,9, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,4 artış kaydetti.

Öte yandan, arındırılmamış sanayi üretim endeksi, Haziranda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,38 arttı.

Beklentiler 

AA Finans “Sanayi Üretimi Beklenti Anketi”ne katılan ekonomistler, Haziranda arındırılmamış sanayi üretim endeksinin geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,1 artmasını bekliyordu.

Ekonomistler, Haziranda takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,9, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin ise bir önceki aya göre yüzde 1,1 artmasını tahmin etmişti.

 Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında, Haziranda aylık bazda en yüksek artış, yüzde 13,3 ile dayanıklı tüketim malı imalatında görüldü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2015 Haziran ayına ilişkin sanayi üretim endeksi verilerini açıkladı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında Haziranda bir önceki aya göre en yüksek artış, yüzde 13,3 ile dayanıklı tüketim malı imalatında oldu.

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, Haziranda bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 32,9 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 19,8 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı, yüzde 12 ile başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatı takip etti.

İmalat sanayinde Haziranda bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 8,5 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatında yaşandı. Bu düşüşü, yüzde 4,6 ile içeceklerin imalatı, yüzde 2,2 ile giyim eşyalarının imalatı izledi.

Bu yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi yüzde 1,6, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise yüzde 3,9 arttı.