Sanayi üretimi yüzde 3,7 ile beklentinin altında artış gösterdi

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya kıyasla yüzde 3,7 artış gösterdi

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, ekimde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise ekimde eylüle göre yüzde 3,7 arttı.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekim ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.
Buna göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, ekimde eylül ayına göre yüzde 3,7 artış gösterdi.
Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise ekimde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2 arttı.
Öte yandan, arındırılmamış sanayi üretim endeksinde, ekimde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,2 artış kaydedildi.
Beklentiler
AA Finans “Sanayi Üretimi Beklenti Anketi”ne katılan ekonomistler, ekimde arındırılmamış sanayi üretim endeksinin geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 0,8 gerileyeceğini tahmin etmişti.
Ekonomistler, söz konusu ayda takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin yıllık bazda yüzde 0,8 ve mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin ise aylık bazda yüzde 0,6 artacağı öngörüsünde bulunmuştu.
Arındırılmamış sanayi üretim endeksi, ekimde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,2 artarak 134,2 oldu.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekim ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.
Buna göre, arındırılmamış sanayi üretim endeksi, ekimde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,2 arttı. Ekimde 134,2 olarak hesaplanan söz konusu endeks, geçen yılın aynı ayında 134 seviyesinde bulunuyordu.
Ana sanayi grupları sınıflamasına göre, söz konusu ayda bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 6,6 ile dayanıksız tüketim malı imalatında gerçekleşti.
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış verilere göre, sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, ekimde bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 0,6, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 4,1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 2,9 arttı.
Takvim etkisinden arındırılmış verilere göre, aynı dönemde madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 0,4 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 5,7 arttı.
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 20,6 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatında gerçekleşti. Bu artışı yüzde 12,9 ile diğer ulaşım araçlarının imalatı ve yüzde 12,4 ile fabrikasyon metal ürünleri imalatı (makine ve teçhizat hariç) takip etti.
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörlerinde bir önceki aya göre en fazla düşüş yüzde 4,3 ile makine ve ekipmanlarının kurulumu ve onarımında görüldü. Bunu yüzde 4,1 ile elektrikli teçhizat imalatı ve yüzde 2 ile başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatı izledi.