Saraçoğlu’nda yine kapılar kırıldı

Saraçoğlu Mahallesi sakinleri yine zorla tahliye ile güne uyandı. Mimarlar Odası Ankara Şube Yöneticileri sabahın erken saatlerinde Saraçoğlu Mahallesi’ndeydi.

 

Emniyet güçleri tahliyenin olduğu sokağa barikat kurdu. Kapı kilidini kırarak tahliyeyi gerçekleştirdi. Tahliye alkışlarla protesto edildi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Zorla tahliyeleri durdurun , tahliye işlemlerini yapan herkes hakkında suç duyurusunda bulunacağız”dedi. Candan, “Saraçoğlu mahallesinde bugün yine kapı kırarak tahliye yaptılar, bu konut dokunulmazlığı ihlalidir. Davalar devam ediyor? Dava süreçlerini beklemiyorlar? Saraçoğlu’nda neden bu acele? Saraçoğlu Mahallesi Cumhuriyet’in ilk toplu konut alanıdır. Zorla tahliye sırasında kültürel mirasımıza zarar veriyorlar. Kültürel mirasımıza sit alanına balta ile girip, tescilli yapılara zarar veriyorlar. Bu şekilde bir zorla tahliye kabul edilemez. Devlet Mahallesi’nde hükümet emri ile devlet memurlarına karşı hükümet memurları insanların özel yaşam alanlarına zorla girerek konut dokunulmazlığını ihlal ederek suç işliyor. Devlet Mahallesi’nde hükümet memurlarını devlet memurlarına karşı işlem gerçekleştiriyor. Saraçoğlu’nda mücadele sürecek Başkent dayanışması bileşenleri ile Tahliyeleri protesto etmek için Cuma günü saat 11.30’da Konur Sokak’tan Saraçoğlu’na yürüyüş gerçekleştireceğiz. Saraçoğlu’nda basın açıklaması yapacağız” şeklinde konuştu
Mahalle sakinleri de Kaymakamlık yetkilileri Dilek Taşpınar ve Alaaddin zararsız hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.