Satranç ustalarına Dünya Kadınlar Günü’nde anlamlı ödül

Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) tarafından Grand Ankara Otel’de düzenlenen 2020 Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonasının birincisi IM Ekaterina Atalık oldu

Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Çelik

NAZ AKMAN / Ankara – Türkiye’nin usta kadın satranç sporcularının mücadele ettiği “2020 Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası” sona erdi. Türkiye’nin dört bir yanından gelen13 unvanlı 73 kadın sporcunun katıldığı Şampiyona’nın kapanış töreninde dereceye girenlere ödülleri verildi. Grand Ankara Otel’de düzenlenen 2020 Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonasının birincisi IM Ekaterina Atalık oldu.
Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) tarafından düzenlenen şampiyonada ikinci WIM Nelli Aleksanyan Çadır, üçüncü ise WCM Safiye Öykü İnce oldu.
Ankara’da düzenlenen ödül törenine, Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Çelik, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, Okul Sporları Şube Müdürü Nuri Kılıç, Arzum CEO’su Mete Zadil, TSF Başkan Vekili Aşkın Keleş, As Başkan Halil Hilmi Darı, Yönetim Kurulu Üyeleri Ali Ümit Şifaver, Sultan Daban, Genel Sekreter M. Sedat Fırat, Ankara İl Temsilcisi Engin Güleç, sporcular, veliler, antrenörler, hakemler ve basın mensupları katıldı.
Dünya Kadınlar Günü’nde düzenlenen ödül töreninde konuşan Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Çelik, “Bugün çok anlamlı bir gün. Tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum. Kadınlar tek dokunuş ile dünyamızı değiştiriyor. Satranç branşını çok önemsiyorum. Görev hayatım boyunca satranç sporuna büyük destekler vermeye çalıştım. Sporun hangi alanında olursa her sporcu satranç bilmeli diyorum. Ben bir satranç gönüllüsüyüm. Satranç oynayanlara karşı hayranlığım var. Gülkız Hanım satranç sporuna büyük bir ivme kazandırdı. Başkanımıza teşekkür ediyorum ve her zaman elimizde ne gelirse destek vereceğiz” dedi.

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay

Tulay, “Kadınların bu sporda varlık göstermesi için çalıştık”
12 yıldır Arzum ile gerçekleştirilen şampiyonanın önemine işaret eden TSF Başkanı Gülkız Tulay, tüm sporcuları gönülden tebrik ederek, “Satranç sporunda son yıllarda bu konuda büyük bir gelişme gerçekleştirdik. Biz Federasyon olarak kadınların satrançta daha çok var olmaları için, bu sporu yapmaları ya da antrenör, hakem veya il temsilcisi olarak yer almaları için mücadele ediyoruz. 2012 yılından bu yana hep kadınların bu sporda varlık göstermesi için çalıştık. Satrancın usta kadınlarının mücadele ettiği ‘Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası’ bu yıl Ankara’da düzenlendi. Arzum Küçük Ev Aletleri A.Ş’nin sponsorluğunda gerçekleştirilen şampiyonada, 13 unvanlı 73 kadın sporcumuz satranç masası başında mücadele etti. 2020 Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonu Ekaterina Atalık’ı, derece elde eden sporcularımızı ve şampiyonaya katılan tüm katılımcılarımızı yürekten kutluyor, başarılarının devamını diliyorum. 12 yıldır bizlerle birlikte olan Arzum ailesine bir kez daha teşekkürlerimizi iletiyorum” diye konuştu.

Arzum CEO’su Mete Zadil

Zadil, “Satrançta da kadınların yanında Arzum var”
Son olarak şampiyonanın final gününde cesareti ve emekleri dolayısıyla yarışmacıları tebrik eden ve tüm kadınların Kadınlar Günü’nü kutlayan Arzum CEO’su Mete Zadil ise “12 yıldır ara vermeden üstlendiğimiz Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası sponsorluğumuzla ‘Satrançta da kadınların yanında Arzum var’ diyoruz. Her alanda olduğu gibi bu alanda da kadınların zekasına, çevikliğine güveniyoruz. Arzum olarak, satranç alanındaki potansiyelin her geçen yıl artması bizi de heyecanlandırıyor. Türkiye Satranç Federasyonu verilerine göre bugün itibariyle Türkiye’deki sporcu sayılarına baktığımızda lisanslı satranç sporcularımızın sayısının yaklaşık 1 milyon olduğunu görüyoruz. Satrançta erkek lisanslı sporcu sayımız kadın sporcularımızın sayısının üç katı. Teşvik ve farkındalıkla ilerleyen yıllarda bu oranın eşitleneceğini düşünüyorum ve umuyorum” sözlerine yer verdi.
Törende dereceye giren sporculara ödül ve madalyaları takdim edildi.