Satrançta tam gaz gi̇di̇yoruz

ANKARA – Bu yıl 19. kez düzenlenen ve dünyanın en önemli açık turnuvalarından biri olan Dubai Açık Satranç Turnuvası’na oynanan 3. tur karşılaşmaları ile devam edildi. Milli sporcularımız GM Mustafa Yılmaz ve GM Emre Can’ın ülkemizi temsil ettiği turnuvada, 2 sporcumuz da ilk 3 karşılaşmaların ardından tam puan ile yollarına devam ediyorlar.
3. turun ardından, turnuvada tam puanlı 10 sporcu kalırken, 2 sporcumuz da bu isimler arasında kendilerine yer buldular. GM Mustafa Yılmaz ilk tur galibiyetinin ardından 2. turda Hindistanlı rakibi Bala Chandra Dhulipalla’yı ve 3. turda da baştan sona kontrolünde götürdüğü karşılaşmada Mısırlı büyükusta Abdelrahman Hesham’ı mağlup etti. Her geçen gün kariyer rekorunu geliştiren ve 2600 barajına hızla yaklaşan GM Emre Can ise, sırasıyla Bhakti Kulkarni ve Makedon WIM Tijana Blagojevic’i 2. ve 3. turlarda mağlup ederek, kariyerinin en yüksek canlı ratingine de 2581.6 ELO ile ulaşmış oldu.
Çok daha çetin mücaledelerin Türkiye’yi beklediği 4. turda ise sporcularımızdan GM Mustafa Yılmaz’ın rakibi 3. turda önemli bir galibiyete imza atarak 5 numaralı seri başı GM Vladimir Akopian’ı mağlup eden bu seviyelerin tecrübeli ismi GM Alexandr Fier (2562) olurken, GM Emre Can’ın rakibi ise Hindistan satrancının en önemli isimlerinden Santosh G. Vidit (2670) oldu.