Satürn 5’ten bu yana en güçlü roket

BURAK COŞKUN (ANKARA) – Mucit ve girişimci Elon Musk’ın şirketi Spacex’in bu ay içinde uzaya ilk test uçuşu için fırlatacağı dev roket, Falcon Heavy’nin motorları tam18 Boeing 747 yolcu uçağı kadar güç üretiyor.
1973’te Ay’a gönderilen Satürn 5 roketinden sonra dünyanın en güçlü roketi ünvanını taşıyan Falcon Heavy, 2 bin 268 ton itme kapasitesine sahip bulunuyor.
SpaceX’in yakında uzaya göndereceği roket için sosyal medyada yayınladığı son video ve web sitesinde yayınladığı bilgilere göre, şirketin uzun süredir üzerinde çalıştığı roket, şu anda uzay istasyonuna ikmal için kullanmakta olduğu Falcon 9 roketlerinin 3 tanesini biraraya getiren 27 adet Merlin motoruyla donatılmış bulunuyor.

Elon Musk, kendisine ait spor Tesla Roadster otomobilini uzaya gönderecek

Dev roketi öncekilerden ayıran en önemli özellik ise yeniden kullanılabilir olması. SpaceX’in geliştirdiği teknolojiyle roketin 2 katının ve kapsülünün yeniden kullanılabilir olması sayesinde bu alandaki harcamalar önemli ölçüde düşürülebiliyor.
Astronotları en önemli hedef olan Ay’a ve Mars’a taşıması için tasarlanan roketin bir diğer ilgi çeken noktası da kapsülünde taşıyacağı yük.
Kendisine ait spor Tesla Roadster otomobilini rokete yükleyerek dev roketle uzaya gönderecek Musk, Twitter hesabında ‘’Uzayın sonsuzluğunda bir arabanın dolaşması ve belki de gelecekte milyonlarca yıl sonra uzaylılar tarafından keşfedilmesi düşüncesini seviyorum’’ diyerek heyecanını dile getirdi.
Herşey yolunda giderse Musk’ın spor arabası Güneş’in etrafında Mars’ınki kadar geniş ve eliptik bir yörüngeye yerleştirilecek.
Fırlatma işleminin Florida’daki uzay tarihi açısından önemli ve Apollo 11’in gönderildiği Cape Canaveral’deki rampadan bu ay içinde yapılması bekleniyor.
SpaceX’in internet sayfasında belirttiğine göre dev roket, Dünya’nın yörüngesine 64 ton, Mars’a 17 ton ve Güneş Sistemi’nin son gezegeni Plüton’a da 3,5 ton yük taşıma kapasitesine sahip bulunuyor.
Bu arada, Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) da, Amerikan uzay ve havacılık şirketleri Lockheed Martin ve Boeing’in oluşturduğu ortaklık tarafından geliştirilen Vulcan adlı mega roket sistemi üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.