Savunma Sanayi ihracatı 2010-2014 arasında yüzde 15 arttı

TOBB Türkiye Savunma Sanayi Meclisi toplantısı TOBB Türkiye Savunma Sanayi Meclis Başkanı Küçükseyhan: (Savunma sanayi) Sektörün 2023’te 25 milyar dolar ihracata ulaşmak için her yıl yüzde 35 ihracat büyümesine ihtiyacı var

ANKARA – TOBB Türkiye Savunma Sanayi Meclis Başkanı Yılmaz Küçükseyhan, savunma sanayi sektörünün 2023’te 25 milyar dolar ihracata ulaşmak için her yıl yüzde 35 ihracat büyümesine ihtiyacının olduğunu belirtti.
TOBB’dan yapılan açıklamada, TOBB Türkiye Savunma Sanayi Meclisi, sektörün sorunlarını ve çözüm önerilerini görüşmek üzere Ankara’da bir araya geldi. Küçükseyhan, toplantıda yaptığı konuşmada, sektörün 2014 yılı yurtdışı satış gelirinin 1 milyar 855 milyon dolar olduğunu belirterek, sektörün 2010-2014 arasında ihracatını yüzde 15 artırdığını, 2023’te 25 milyar dolar ihracata ulaşmak için her yıl yüzde 35 ihracat büyümesine ihtiyaç olduğunu kaydetti.   Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir de belirtilen ihracat hedefine ulaşılmasının zor ancak imkansız olmadığını, oluşturulan platformların ihracatına başlanıldığında ciddi artışların gündeme geleceğini ifade etti. Demir, “Sektörümüzün ihracat performansı hem bizim için önemli bir gösterge hem de sektörün sürdürülebilirliğini sağlayacak önemli bir dinamiktir. Gerçek anlamda katma değer yaratmak için ürüne akıl katan yaklaşımlara önem verilmeli” değerlendirmesinde bulundu. Gelecek dönemde platform ürünlerin pazarlanmasında daha agresif ve etkin yöntemlerin kullanılması gerektiğini vurgulayan Demir, “ortak akıl ürünü” ve “entegre çalışma ortamı” yaratmanın gerekliliğine işaret etti. Demir, şunları kaydetti:
“Bizim yardımcı olabilmemiz için öncelikle sizlerin hazırlık yapıp stratejik hedeflerinizi belirlemeniz, bize ancak devlet desteğinin gerektirdiği yerlerde somut beklentilerinizle gelmeniz daha anlamlı olacak. Müsteşarlığın da stratejisini siz sanayicilerin yakından takip etmesi gerekiyor. Ayrıca Silahlı Kuvvetlerin savunma stratejisi ve planlarının da sizler tarafından bilinmesi gerekiyor. Bu iki taraflı bir bilgi alışverişi olarak devam etmeli, bu bizi ihracat hedefine doğru götürecek.” Savunma sektörünün sadece ürünün iyi ve kaliteli olmasıyla ayakta kalınabilecek bir sektör olmadığını belirten Demir, gereken dinamikler arasında ülkelerarası ilişkiler ve dünyadaki siyasi konjonktürün de önemli olduğunu bildirdi. Özellikle yakından tecrübe edilen dost ve kardeş sınıfında olan ülkelerdeki faaliyetlerde ilginç bir durumla karşılaştıklarına dikkati çeken Demir, resmi görüşmelerin son derece olumlu ve dostça bir ortamda geçtiğini, ancak konunun işin hayata geçmesi ve işbirliğine gelince çok yavaş kalındığını gördüklerini ifade etti.
Söz konusu ülkelerde oluşturulan batı veya doğu egemenliğini kırmakla ilgili zorlukların olduğunu belirten Demir, “Burada da sabırlı olmamız lazım. Ürünlerin kalitesi, performansı, şirketlerimizin yaklaşımları, açık ve dürüst samimi tutumları bu ön yargıların kırılmasında etkin olacaktır.
Bu konuda da yöneticilerimizin desteği gerçekten arkamızda, bunu bilmenizi isterim. Yeter ki bizlerin takip edilecek ve iddialı olduğumuz konular olsun” ifadelerini kullandı.