Seçim için 75,3 milyon oy pusulası basılacak

ANKARA-26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde yurtdışı ve yurtiçinde kullanılmak üzere toplam 75 milyon 288 bin 955 birleşik oy pusulası basılacak.

26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde yurtiçi ve yurt dışında kullanılacak birleşik oy pusulalarına ilişkin düzenlemeleri içeren Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, birleşik oy pusulaları beyaz renkli filigranlı birinci hamur kağıda basılacak. Yurtiçinde kullanılacak birleşik oy pusulalarının en üst kısımında başlık olarak büyük harflerle  “26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi Siyasi Partiler ve Bağımsız Adaylar Birleşik Oy Pusulası” ibaresi, bu ibarenin altına birleşik oy pusulasının hangi kente ve hangi numaralı seçim çevresine ait olduğu yazılacak. Başlıktaki bu ibareler 17 punto ve tamamı büyük harflerle yazılmış olacak. Bu ibarelerin hemen altına ise seçime katılacak siyasi partilerin temsilcilerinin huzurunda YSK tarafından çekilen kurada belirlenen sıraya göre

3 santimetre x 3 santimetre ebadındaki kare çerçeve içinde siyasi partinin özel işareti bulunacak. Partinin özel işaretinin 0,5 santimetre aralıktan sonra altına 14 punto halinde kısaltılmış ismi, onun altına 11 punto olarak tam yazı halinde adı, onun altına, koyu renk ve büyük harflerle parti genel başkanının nüfus kayıt örneğindeki adı ve soyadı, onun altında da partilerin kesinleşen adaylarının 8 punto olarak ad ve soyadları aldıkları sıra numarasına göre yazılacak.

Birleşik oy pusulasındaki her bir siyasi parti sütunu 3,5 santimetre olacak ve siyasi parti sütunları arasında 0,75 santimetre iki dikey çizgiyle belirlenmiş bir aralık bırakılacak.

Seçime bağımsız olarak katılan adayların adlarıysa birleşik oy pusulasının en sağ tarafındaki siyasi parti sütunundan sonra aynı hizada olmak üzere 0,75 sanitmetre boşluk bırakılarak dikey ve

0,2 santimetre kalınlığında bir çizgi çizildikten sonra 0,75 santimetrelik bir aralık bırakılarak yerleştirilecek. Gümrük kapıları ve yurtdışı temsilciliklerinde kullanılacak birleşik oy pusulaları

YSK kararına göre, gümrük kapıları ve yurtdışı temsilciliklerinde kullanılmak üzere basılacak oy pusulaları ise YSK tarafından özel surette imal ettirilmiş, üzerinde “Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu” filigranı bulunan kağıda bastırılacak.

Birleşik oy pusulasının üstünde tamamı büyük harflerle ve 17 punto olmak üzere “26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi Siyasi Partiler Birleşik Oy Pusulası” ibaresi yer alacak.