Şehir hastanelerine doktor bulamıyorlar

ANKARA- CHP İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray, ‘Sağlık politikalarında işler hiç iyi gitmiyor. Artık göz boyamada sınıra dayandık.’ dedi. Çıray, Mersin Şehir Hastanesinin hizmete girmesi vesilesiyle yaptığı açıklamada hükümetin sağlık politikalarını topa tutarak, zehir zemberek eleştirilerde bulundu.
Mersin Şehir Hastanesinin açılışının bütün büyük şehirlerde ‘Billboardları’ doldurduğunu, böylece tam bir referandum şovu ve propagandasına dönüştürüldüğünü belirten Çıray, ‘Biz hastaneler yapılmasından memnun oluruz ancak sağlık asla ucuz siyasi şovların malzemesi yapılamaz. Yapanlara da siyaset ve devlet adamı denemez.’ dedi. Çıray açıklamasına şöyle devam etti:

SAĞLIĞA ZAM

‘Sağlık politikalarında asıl olan, sağlık hizmetlerini halka en düşük maliyetle ve en kolay ulaşılabilecek şekilde organize etmektir. Beceri ve ehliyetinizi ancak bu gösterir. Sağlıkta etkinlik ve verimliliğin başlıca ölçüsü de budur. AKP iktidarları başlangıçta bu tür bir vizyonla hareket etmiş ve belli bir başarıya ulaşmıştı. Bu başarı bizim Sağlık Bakanlığı müsteşarı olarak 20 yıl önce ortaya koyduğumuz sağlık reform paketine çok şey borçluydu. Ancak bu başarı AKP iktidarına yön veren rantçı anlayış nedeniyle sürdürülemedi ve sağlık harcamaları Türk halkının üstüne ağır bir yük olarak bindi. Sağlıkta katılım fiyatlarına zam yapıldı. Vatandaşın sağlık harcamaları, aynı boğaz köprülerinde verilen geçiş garantisi gibi yükleniciye verilen hasta garantileri yüzünden şehir hastanelerinin devreye girmesiyle altından kalkılamayacak bir hal alacaktır. Çünkü bu sistem rantçı zihniyet için kesintisiz bir peşkeş sistemine dönüşecektir. Şehir hastanelerinin Mersin’de olduğu gibi, tam referandum öncesinde hizmete sokulması Türk halkını bir kere daha kandırmaya yöneliktir.