Şehir magandaları rahat durmuyor

Birsen GÜRDİL

Isparta Belediyesi tarafından 2013 yılında, 26 Şubat Hocalı ve Şehitler Parkı içinde yer alan anıtlardan 10 adet bronz büstten, 9’u bilinmeyen şehir magandaları veya hayâsız hırsızlar tarafından yerlerinden sökülerek götürülmüştür.
Isparta’da doğup büyüyen 10 siyaset, sanat ve bilim insanın büstlerinin sergilendiği alanı talan eden hırsızlar, Atatürk ve Süleyman Demirel ile Ispartalı Mustafa Ağa’nın torunu olan Osmanlının önemli müzecilerinden ve siyasetçilerinden Halil Ethem Eldem’in, (1867-1938) büstlerine dokunmamışlardır.
Kaidelerinden sökülüp alınan isimler, şöyle, Mehmet Efe, Süleyman Acar, Muhsin Ertuğrul, Hasan Hilmi Dilmen, Hafız İbrahim Hüseyin Demiralay, Hacı Hüseyin Hüsnü Özdamar, Ağlarcızade Mustafa Hakkı Ağlarcı, Böcüzade Süleyman, Sami Bey ve Osman Hamdi.
Isparta Belediyesi, emniyete suç duyurusunda bulunurken, Ispartalı TRT ses sanatçısı Orhan Saygıcı, bu çirkin olay karşısında, “Bu çok çirkin bir davranış, şehrimizin değerli kişilerinin büstlerinin yerlerinden sökülüp, götürülmesi özürlü ve çirkin bir olaydır” demiştir.
Magandanın kudurmuşu!
Cinsel sapıklıklar listesinde, yapılmış tecavüz olayların da pek çok örnekler bulunmaktadır. Fakat bir meydanda dikili duran bir kadın heykeline cinsel tacizde bulunan pek olmamıştır.
Evet, bu çok çirkin olay İstanbul’da meydanda gelmiştir. Türk Bale sanatının uluslararası üne sahip Meriç Sümen, utanarak yazıyorum. Bir paspaya, aşağılık, utanmaz herif, pantolonunu çıkartarak tunçtan yapılmış ünlü balerine cinsel tecavüzde bulunmaya teşebbüs etmiştir.
Rusya’nın dünyaca ünlü Bolşoy Tiyatrosu’nda sahne almış, yurdumuzda pek çok bale sanatçısı yetiştirmiş olan böyle bir mümtaz kişinin heykeline saldıran sapığın cezasını Türk Adaleti muhakkak ki verecektir.
Magandalar Herkül’ü parçaladılar
Güzel yurdumun dört bir köşesi tarihi yapılarla doludur. Bu doluluk belki de onların gerektiği gibi kullanılmadığını mı gösteriyor, bilinmiyor. Bildiğimiz tek şey Magandaların ülkenin en değerli büyüklerimizin, paha biçilmez tarihi değerlerimize saldırmalarıdır.
Modern, özgür, çağdaş bir ülkede yaşamaktan hoşlanmayan bu herif ve herifler, her vesile bir çirkin skandala sebep olmaktadır. İşte en son haber Roma dönemine ait, yaklaşık 2 bin yıllık Herkül kaya kabartmasıbarbarlar tarafından yapıtın birçok bölümleri koparılmıştır.
Bursa’nın İznik İlçesi’nde, Hisardere Mahallesi yolundaki Deliktaş mevkiinde bulunan kaya oyma tarihi yapıt, iki bin yıl önce taşocağında çalışan işçilerin korunması ve dini ibadetlerini rahat yapabilmeleri için Roma döneminin bu değerli kabartmasında magandalar Herkül’ün, ünlü asası ile sakalını koparıp götürmüşlerdir.
Gerekli korumalar yapılmadığı için paha biçilmez nice antik eserlerimiz, parçalanmakta, çalınıp yurtdışına kaçırılmakta veyahut parçalanmaktadır. İznik tarihi yapılar bakımından ülkemizin sayılı beldelerinden biridir. İlgililerin bu yöreyi ihmal etmemesi gerekir.
Ata’ya saldıranların bu toplumda yeri yok
Gün geçmiyor ki, Atatürk’ün heykel ve büstlerine bir saldırı olayı meydana gelmektedir. Eline baltayı, kazmayı kapıp, ulu önderin heykellerine saldırmayı bir meziyet bilen ve yahut Anıtkabir’de çektiği videoya Ata’nın hakkında hiçte kabul edilmez sözler eklemeyen güya, Tıp Fakültesi okumuş bir öğrencinin yanı sıra yaşlı bir dededen sonra, Tekirdağ’ın Çorlu İlçesi’nde bir kadın siyah peçesinin içinden çıkardığı baltası ile Atatürk’ün heykelini parçalamaya çalışmıştır. Çevreden yetişenler tarafından heykelin parçalanmasına mani olunmuştur.
Kadın ise gelen güvenlik güçleri tarafından karakola götürülmüştür. Suçlu kadın ilk önce adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır. Daha sonra tekrar gözaltına alınan Çiğdem B., sulh ceza mahkemesi tarafından psikolojik tedavi görmesi için polis refakatında İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Hastalıkları Hastanesi’ne gönderilmiştir.
Tarihi eserlerimizi koruyamıyoruz!
İstanbul’un yerli, yabancı turistlerin en ilgi gösterdiği bölgelerden olan İstanbul Beyoğlu’ndaki Kılıç Ali Paşa Camii’nin yakınında bulunan Tarihi Tophane Çeşmesi, geçen yıl olduğu gibi havaların soğuması ile garibanların oteli haline getirilmiştir.
Tarihi çeşmenin yalaklarında yatan garibanlar, hem tarihi eserleri tahrip etmekte, hem de durumlarını gören vatandaşlarımızı üzmektedir.