Sektörel güven endeksleri azaldı

Hizmet sektörü güven endeksi nisanda yüzde 0,5, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 1,2 ve inşaat sektörü güven endeksi yüzde 2,7 azaldı.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), nisan ayına ilişkin sektörel güven endekslerini yayımladı.
Buna göre, martta 101,03 olan hizmet sektörü güven endeksi, nisanda 100,53 değerine geriledi.
Hizmet sektörü güven endeksindeki bu azalış, son üç aylık dönemde “iş durumunun” iyileştiğini, “hizmetlere olan talebin” arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “hizmetlere olan talebin” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı.
Hizmet sektöründe geçen aya göre iş durumu endeksi yüzde 0,3, hizmetlere olan talep endeksi yüzde 0,9, hizmetlere olan talep beklentisi endeksi yüzde 0,4 azaldı.
– Perakendede güven azaldı
Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 1,2 azalarak 101,84 değerine düştü.
Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu düşüş, “mevcut mal stok seviyesinin” mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Son üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise arttı.
Perakende ticaret sektöründe geçen aya göre; iş hacmi-satışlar endeksi yüzde 2,1 artarken, mevcut mal stok seviyesi yüzde 4,1 ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksi yüzde 1,3 azaldı.
– İnşaat sektörü güven endeksi
Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi yüzde 2,7 azaldı. Geçen ay 83,45 olan inşaat sektörü güven endeksi, nisanda 81,16 değerine geriledi.
İnşaat sektörü güven endeksindeki bu azalış, “alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin” mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “toplam çalışan sayısında” artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı.
İnşaat sektöründe geçen aya göre toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 4, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi yüzde 0,7 azaldı.