Sevilen insanın çayı içilir

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geride bıraktığımız günlerde Çanakkale’de idi. Çeşitli toplantılara katılıp bazı açılışlara da iştirak etmiş olan sevilen muhalefet lideri Kılıçdaroğlu, İzmir’de de katılması gereken toplantıları ve yapılacak olan temasları için Ege’nin incisi İzmir’e gitmesi gerekiyordu, beraberindeki parti yetkilileri ile yola çıkmadan cep telefonu ile Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan’ı arayarak “Sana çay içmeye geliyoruz” diyerek Çanakkale’den ayrıldı. Bu arada genel başkanı Küçükkuyu’da ağırlama telaşına kapılan Balkan’ın gayretleri boşa çıkmadı. Kalabalık bir partili grubu ile Kılıçdaroğlu’nu ve beraberindeki heyeti ile belde girişinde karşıladı.
Balkan ile CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, samimi iki can dost gibi birbirlerine sarılarak hasret giderdiler. Cengiz Balkan ve Kılıçdardoğlu ailece görüşen iki eski dost olarak oturdukları çay bahçesinde hem çaylarını yudumladılar hem de günün konuları hakkında fikir yürüttüler.
Kılıçdaroğlu’nun, kendisini arayıp çay içme isteğinde bulunmasından fazlası ile memnun kalan Küçükkuyu’nun çalışkan başkanı, bu duygularını sık sık tekrarlayarak Genel Başkan’ın bu ani ziyaretinden fazlası ile memnun olduğunu belirtmiştir. Bu arada Genel Başkanı karşılayan Küçükkuyu’lu partili, partisiz tüm sevenleri bu ziyaret için “Sevilen insanın çayı içilir” demekten de geri kalmadılar.
İki dönemdir K.Kuyu’da Belediye Başkanlığı yapan, K.Kuyu’yu Çağdaş, huzurlu, güvenli, rahat yaşanır, modern bir beldeye kavuşturan Cengiz Balkan’ın bu çalışmaları Körfezde yayın yapan günlük gazetelerde daima yer almaktadır. Tabi bu gayretleri genç başkanı Körfezin en başarılı, çalışkan Belediye Başkanı yapmaktadır.
Kemal Kılıçdaroğlu ile bir başka habere gelince Edremit Belediye Başkanı CHP’li Kamil Saka ile CHP İl Başkanı Yusuf Sel, Küçükkuyu’ya uğrayan Genel Başkan’ın peşi sıra Ankara’ya giderek İzmir’den dönen Kılıçdaroğlu’nu parti genel merkezinde ziyaret ederek en yakın zamanda Edremit’te düzenlenecek bir etkinliğe katılma sözü almışlardır. Yani önümüzdeki günlerde Edremit’te olması arzu edilen Genel Başkan’dan Körfezi çevreleyen turistik beldelerin Çanakkale’ye yapılması planlanan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün biran önce temelinin atılıp, çalışmaların hızla sürdürülmesidir. Nitekim Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız bu konuda hazırlıkların tamamlandığını köprünün temelinin 18 Mart 2017’de atılacağını açıklamıştır. Dünyanın en uzun asma köprüsü olarak inşa edilecek bu muhteşem yapı ile Türk ekonomisine ve Türk turizmine sağlayacağı faydalar sayılmayacak kadar çok olduğu görülmektedir. Avrupa’yı, Trakya’yı, Ege ve Akdeniz’e bağlayacak olan köprü ile açılacak yeni yollarla Türkiye’ye yine çağdaş ülkemizin muhteşem bir eseri olarak hizmete girmiş olacaktır.
Hayırlı evlat: Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit
Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Burhaniye’nin Adıyar mevkiinde annesi rahmetli Ummuhan Hatun adı ile bir cami yaptırarak din kardeşlerimizin ibadetine açmıştır. Bazı eksikleri tamamlamak için Burhaniye’ye gelen Başkan, bu arada Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Ak Parti Milletvekili Ali Aydınoğlu, Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner, Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, İstanbul Sultangazi Kaymakamı Ali Uslanmaz, Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal, Gömeç Belediye Başkanı Kazım Arslan, protokol mensupları, Cirit ailesinin yakınları ve çok sayıda vatandaşın katılımı ile ilk Cuma namazını Ummuhan Hatun Camii’nde kılmıştır.
Henüz minareleri yapılmamış çevre düzenlemesi tamamlanmamış caminin bu eksiklikleri giderildikten sonra 200 kişinin rahatlıkla dini vecibelerini yerine getirebilecektir. Ben şahsen annesi için böyle kutsal bir eser yapıp tüm Müslüman kardeşlerimin hizmetine sunan Sayın Yargıtay Başkanımız İsmail Rüştü Cirit’i yürekten kutluyorum. Merhumeye rahmet diliyorum.
Gülden Mumcu ve “İçimden geçen zaman” :
1993 yılında evinin önünde özel aracına bindiği sırada infilak eden otomobilinde feci şekilde ölen ünlü gazeteci Uğur Mumcu’nun eşi TBMM eski Başkanı Güldal Mumcu, Ayvalık Cumhuriyet Kadınları Derneği’nin onur konuğu olarak ablası Beyhan Gürsoy ile bu yörede düzenlenen bir etkinliğe katılarak “İçimden geçen zaman” adlı kitabını tanıtıp, okuyucularının isteği üzerine imzalayıp vermiştir.
Dernek Başkanı Gülden Sarıbaş, bu arada bu projede yer alan CHP Eski İzmir Milletvekili Güldal Mumcu, bir suikast sonucu hayattan koparılan kocası Uğur Mumcu’nun 30 yıl önce yazdıkları ve açıkladığı olayların “Atatürk ilkelerine ve Cumhuriyete sahip çıkmak Kurtuluş Savaşını kazanan Kuvai Milliye’yi korumak ve bu bilinci gelecek kuşaklara aktarmak gerekmektedir” demiştir.
Gülden Mumcu, kardeşi Ressam İclal Holman’ın Ayvalık’ta açılışını Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu ile birlikte yapmıştı.