Seyretmek ve istemediklerimiz

Güray SOYSAL

CEBECİ İNÖNÜ STADI NE OLACAK?

Bir dönem gençlerin bisiklet kullanmak ve futbol oynamak üzere gittiği, Perşembe günleri ise semt pazarı olarak kurulan, sonraları da buraya yapılan ve adı Cebeci İnönü olan tesisin akıbeti bir türlü bilinmiyor.
Sorumlulara “Bu stadın geleceği ne olacak” diye sorduğumuzda bir türlü cevap alamıyoruz.
Hatta, kaçamak cevaplar verme durumunda dahi kalıyor.
Oysa…
Buraya yurtlar veya siteler yapılacağı söylenip duruyor.
Ne yapılacaksa yapılsın ve hem Cebeci halkı, hem de Başkentliler Cebeci İnönü Stadının karşımızda duran bu garipliğin ortadan kalkmasının biran evvel belirlenmesi isteniyor.
Zira…
Cebeci Stadının akıbeti kabak tadı vermeye çoktan başladı.

YAKIŞIKLI BAKANIM DA GİTTİ

HER ZAMAN GÜLEÇTİ

Benim toyluk döneminde, rahmetli Erol Yaşar’a hep yakınlık gösteriyordu.
Bu durumda işimize geliyor haberleri herkesten önce alıyorduk. Sonraları, siyasete atladı ve Milletvekilliğinden, Bakanlık’a kadar yükseldi.
Bakanlıkta da bize yine yakındı.
Sonraları siyaseti bıraktı ve golfe merak sarmıştı. Bu spor dalında da bayağı güzel işler yaptı.
Rahatsızlığını duyunca telefonla halini hatırını sık sık sormaya başladım. En son olarak, 20 gün içinde yaptığım konuşmada “Yeni bir tedaviyi uyguluyor” deyince sevinmiştim.
Salı günü vefat haberini duyunca yıkıldım.
O benim can dostum ve abimdi.
Sonuçta, emir büyük yerden gelince, boynumuz sadece bükük kalıyordu.
Yakışıklı Bakanım Fikret Ünlü abimi sonsuza uğurlarken, bilhassa spora yaptığı katkıları unutmamız mümkün değil.

Şimdi ne yapıyor? MEHMET AKİF PİRİM

17 Eylül 1968’de Rize’nin Pazar ilçesine bağlı, Ortaköy’de dünyaya gelen Mehmet Akif Pirim, Çaykur’da başladığı güreş hayatına Halkbank ve TEDAŞ’da devam etti. İlk antrenörü Bayram Ali Karaali vasıtasıyla minderde esmeye başladı. Başarıları sonunda Milli takıma kadar yükselen 62 kilonun bu güreşçi, 1992’deki Barcelona Olimpiyatlarında 28 yıl sonra ülkemize sıkletinde altın madalya kazandırdı. Gazi Üniversitesi Spor bölümü de bitiren Mehmet Akif Pirim 7 ay süre ile gittiği Amerika’da güreşle ilgili bilgilerini geliştirdikten sonra Sapunov ve Bilal Tabur’un yanında antrenörlükte ustalık dönemine geçti. Mili takımda grekoromen takımızın antrenörlüğün de bulunan Mehmet Akif Pirim, şu günlerde ASKİ’de teknik adamlık yapıp, güreşle ilgisini sürdürüyor.

KAZAN’A RAKİP GELİYOR

Bocce sporunun ülkemizde yapılmasında öncü olan Kazan Belediyesi , bu spor dalını yaymak ve herkesin öğrenmesi için didinip duruyor.
Bu ilçemizde sık sık uluslararası müsabakalar yaparak Bocce’nin tanıtımına ve yaygınlaşmasını sağlayan Kazan Belediyesine şimdi bir rakip çıktı.
Kazan’a karşılık rakip olmaya hazırlanan Keşan Belediyesi Bocce’deki iddiasını göstermek için, tesis yapımı için kollarını sıvadı. Tesisin büyük kısmı bitmek üzere..
Bu alandan Keşan’daki okul sporları bocce takımları ve ferdi olarak kullanmak isteyen sporcularımız faydalanacak.
Dünya’nın en eski spor dallarından biri olan bocce oyunu iki takımla oynanan spor dalı olup, bu takımla ister tek kişilik ister üç kişilik sporcularla oynanır. Oyunun amacı, misket diye adlandırılan sentetik toplar küçük hedef topa oyuncunun kendi topunu daha yakın atabilmesi olarak tanımlanır.
Yani, Kazan Belediyesinin karşısına şimdi de Keşanlı Bocceciler bu dalda yarışmaya hazır.
Benden duyurması…

SİZ OLSAYDINIZ NE YAPARDINIZ?

Geçenlerde sitemize bir haber notu düştü.
Hoşuma gitti..
Haber aynen şöyle diyordu:
“Brezilya’nın Macapa bölgesinde yer alan Zerao Stadyumunun oldukça bir özelliği var.
Güney Amerika’nın en ilginç stadyumu olan ve adı “Büyük sıfır” anlamına gelen Zerao Stadyumu ekvator çizgisinin tam üzerinde yer alıyor. Sahasının bir yanı güney yarım kürede, diğer yarısı ise kuzey yarım kürede bulunan stadyumun resmi adı ise Milton de Souza Correa.”
Haber bu kadardı.
Şimdi bu yarı sahadaki futbolcular kuzeyden, güneye geçerken hangi durumda kalacaklar.
Ben bu konuyu çözemedim.
Söz hakkı sizde.