Sincan Belediyesi okul kantinlerini sıkı denetime aldı

Sincan Belediyesi, eğitim kurumlarında öğrencilerin sağlığını tehdit eden içecek ve yiyeceklerin satışına son vermek için mücadelesini sürdürüyor. Şehir genelindeki kantinlerin işletme sahipleri ve çalışanlar, obeziteye neden olduğu için satışı yasaklanan gazlı ve aromalı içecekler ile yağlı yiyecekler konusunda uyarıldı. Sağlıklı bir şehir ve sağlıklı bir gelecek hedefiyle çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, “Vatandaşlarımızın özellikle de çocuklarımızın sağlığını tehdit edecek unsurlar konusunda asla tavizimiz olmayacak” dedi.
Sincan Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, yeni eğitim ve öğretim yılının başlamasıyla birlikte Sincan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, okul kantinlerinde yaptığı denetimlerini sıklaştırdı. Milli Eğitim Bakanlığının “Okul Kantinlerinde Satılacak Gıdalar ve Eğitim Kurumlarındaki Gıda İşletmelerinin Hijyen Yönünden Denetlenmesi” konulu genelgesi gereği okullarda incelemelerde bulunan Sincan zabıta ekipleri son olarak Ressam İbrahim Çallı Ortaokulunun kantinini denetledi. Yapılan denetimde, kantinde satılan gıda ürünlerinin son kullanma tarihi, işletmenin ve çalışanların hijyen kurallarına uygunluğu tek tek kontrol edildi. İşletme sahibini obeziteye neden olduğu için satışı yasaklanan besin değeri düşük gazlı ve aromalı içecekler ile yağlı yiyeceklerin satılmaması konusunda uyaran ekipler, kantinin ruhsat ve sağlık karnesini de denetledi. Uyarı niteliği taşıyan denetimler, kurallara uyulmaması halinde cezai işlemelerle sonuçlanacak.
SAĞLIK KONUSUNDA TAVİZ YOK
Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, başta çocuklar olmak üzere tüm vatandaşların sağlığı için yapılan denetimlerin önemli olduğunu vurguladı. Sağlıklı bir şehir ve sağlıklı bir gelecek hedefiyle okul kantinleri ve çevresinde bulunan işyerlerine yönelik denetimlerin artarak devam edeceğini kaydeden Başkan Tuna, “Vatandaşların sağlığını tehdit edecek unsurlara izin vermeyeceğiz. Bu konuda asla tavizimiz olmayacak. Bizim için önemli olan vatandaşımızın sağlığı ve huzuru. Daha mutlu, daha sağlıklı ve huzurlu bir Sincan için çalışmalarımız aralıksız devam edecek” diye konuştu.