Sincan Çocuk Eğitim Merkezi’nde satranç sınıfı açıldı

TUTUKLU VE HÜKÜMLÜ ÇOCUKLAR İÇİN SATRANÇ SINIFI

SİNCAN ÇOCUK EĞİTİM MERKEZİ’NDE SATRANÇ SINIFI AÇILDI

HABER/FOTOĞRAF NAZ AKMAN – Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) ile T.C. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü işbirliğiyle Türkiye İş Bankası’nın sponsorluğunda başlatılan ‘Yeni Hayata Bir Hamle’ Projesi kapsamındaki ilk satranç sınıfı Ankara’da açıldı.

Sincan’da Ankara Çocuk Eğitim Merkezi’nde ilk adamı atılan ‘Yeni Hayata Bir Hamle Projesi’ ile Ceza İnfaz Kurumları’nda bulunan hükümlü/tutuklu çocukların satranç sporu ile tanıştırılarak, hayatlarında yeni bir bakış açısı oluşturabilmeleri ve kötü alışkanlıklardan, eğilimlerden korunmaları için fırsat sunulması amaçlanıyor. Proje kapsamında Ankara Çocuk Eğitim Merkezi’ndeki ilk satranç sınıfının açılışına Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, TSF Başkanı Gülkız Tulay ve Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Senar Akkuş katıldı.

Proje kapsamında TSF, Türkiye İş Bankası’nın sponsorluğunda Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen 30 Ceza İnfaz Kurumunda, 40 satranç sınıfı açacak. İlki Ankara Çocuk Eğitim Merkezi’nde açılan bu sınıflarda satranç takımları, satranç eğitim panoları ve taşları ile satranç sporuna ilişkin kaynak kitaplar yer alacak. Proje kapsamında gerçekleştirilecek tüm faaliyetlerde, katılan hükümlü ve tutuklu çocukların özel hayatlarının gizliliği ilkesine azami düzeyde hassasiyet gösterilecek. Bireylerin suçtan uzaklaştırılıp, topluma yararlı insanlar haline getirilmesi için çocuklarla başlayan bu projenin yetişkinlere yönelik olarak geliştirilmesi için de çalışmalar sürdürülüyor. Cezaevlerine açılacak satranç sınıflarıyla, çocuklarla başarı arasında, satranç taşlarından örülü bir köprü inşa edilecek.

CEZAEVLERİNDE SATRANÇ ŞAMPİYONLARI YETİŞTİRİLECEK

Türkiye genelinde bu projeyi geliştirmeyi hedeflediklerini belirten TSF Başkanı Gülkız Tulay 24 Saat Gazetesi’ne konuştu. Tulay, “Bu projenin ilk ayağını Ankara’da ilk satranç sınıfımızı açarak başladık. Adalet Bakanlığımızla birlikte Türkiye’nin her yerinde hükümlü/tutuklu çocukların bulunduğu merkezlerde satranç sınıfları açacağız. Satranca dair kitap, film, eğitimler vereceğiz. Yarın itibariyle belirlediğimiz merkezlere bu malzemeleri kargoyla göndereceğiz. Amaç sadece satranç sınıfı açmak değil, önemli olan sürdürülebilir ve aktif olarak kullanılabilir olmasıdır. Açılışla beraber bize verilen 62 isim var bakanlığımızın bize bildirdiği bu yetişkin arkadaşlarımızı antrenör olarak eğiteceğiz. Bizler bunların takibini yapacağız. Bu çocuklar sürekli bir sirkülasyon halindeler. Önemli olan bu adımı atabilmekti, ne kadar ihtiyaç olursa biz İş Bankası ile bunları karşılayacağız. Çocuklarımız burada bile eğitim hayatlarına devam ediyor, birçoğu birkaç ay sonra çıkacak, bir kısmı üniversite sınavlarına hazırlanıyor. Mutlaka satrançla beraber böyle bir eğitimin verilmesi gerekiyordu. Sosyal ve sportif aktiviteler çok önemli satrançla beraber daha çok geliştirecekler kendilerini. Bu yolda çok anlamlı ve güzel sonuçlar alacağımıza ve Türkiye’yi Avrupa ve Dünya şampiyonluklarında temsil edecek sporcular yetişeceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE İŞ BANKASI SPONSORLUĞUNDA

İş Bankası’nın Genel Müdür Yardımcısı Senar Akkuş açış konuşmasında, 2005 yılından bu yana Türkiye Satranç Federasyonu’nun ana sponsoru olduklarını, satranca verdikleri bu desteği, geçtiğimiz yıl, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü’nün işbirliğiyle ceza infaz kurumlarındaki çocukları da satranç ile buluşturacak şekilde genişlettiklerini belirtti. Akkuş konuşmasını,“Yeni Hayata Bir Hamle Projesi, İş Bankası’nın kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarında toplumda hiçbir farklılık gözetmeksizin izlediği yaygın ve sürdürülebilir yaklaşımının bir göstergesidir. Çocukların daha akılcı ve analitik düşünmesini, sistemli ve disiplinli olmalarını, kazanmanın yanı sıra kaybetme psikolojisi ile olumsuzluklar karşısında daha dirençli olmalarını sağlayan satrancın, bu yönüyle çocuklarımız için hem bir umut ışığı olacağına hem de hayata daha farklı açıdan bakmalarını sağlayacağına inanıyoruz. Satrançta Türkiye, 2005 yılından bu yana 15 dünya şampiyonluğu, 47 Avrupa şampiyonluğu kazandı. Ceza İnfaz Kurumlarındaki çocuklarımızın da satranca ulaşabilmesi amacıyla hayata geçirilen bu proje ile umuyoruz ki onların arasından da ileride ülkemizi satrançta başarıyla temsil edecek sporcular çıkacak ve hepimizi gururlandıracak” sözleriyle sürdürdü.

TULAY: ‘DOĞRU HAMLEYLE YENİ BİR NEFES, YENİ BİR UMUT’

Proje hakkında bilgi veren TSF Başkanı Gülkız Tulay, konuşmasında, “Öncelikle TSF’ye inanarak projeye destek veren Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğüne ve Türkiye İş Bankası’na teşekkür ediyorum. Türkiye hızla satranç ülkesi olma yolunda ilerliyor. İlgi dalga dalga yayılıyor. Projemizle satranç sporunun, hükümlü/tutuklu çocuklarımızın dünyasını da aydınlatacağına, hayatlarında yeni bir sayfa açılmasına aracılık edeceğine inanıyoruz. Bu sınıflarda yapacakları doğru hamleler, onların hayatına yeni bir nefes, yeni bir umut olacak. Farklı hedef kitlelere yönelik projelerle toplumun her kesimine dokunmaya çalışıyoruz. ‘Yeni Hayata Bir Hamle Projesi’ ile de hükümlü ve tutuklu çocuklarımızın sosyalleşmelerini sağlayan bu spor sayesinde, çok yönlü düşünme becerisi edinebilecek, hayata satranç felsefesi ışığında bakabilecek doğru hamlelerle hayatlarında yeni pencere açabilecek. Satranç sporu hayatın ta kendisi… Bu spor, tutuklu ve hükümlü çocuklarımızın olayları çok yönlü değerlendirme, yaratıcı düşünme, analiz etme, değişen koşullara göre tavır geliştirme ve davranışlarının sonuçlarını öngörebilme becerisini geliştirecek. Projesi ile çocuklar enerjilerini bu yeni alana aktararak kötü alışkanlıklardan da uzak kalacak” dedi.

YILDIRIM: ‘ÇOCUKLARIMIZIN SATRANÇTA BAŞARILI OLACAĞINA İNANIYORUM’

Açılışta konuşan Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım da, “Dünyada gelişen infaz sistemlerini yakından takip ediyoruz.Her ne sebeple olursa olsun buraya gelen çocuklarımızın hayatlarına kaldığı yerden devam edebilmeleri için gerekli eğitimleri vermek mecburiyetindeyiz. Amacımız çocuklarımızın ve gençlerimizin özel durumlarını dikkate alarak bilimsel bir çalışma çerçevesinde topluma yararlı olmalarını sağlamak, sosyal hayat ile bağlarını sağlamlaştırmak. Bilim ışığında, üniversitelerin ışığında, psiko-sosyal programlar eşliğinde cezaevlerindeki çocuklara örgün eğitim de dahil, eğitimlerine devam etme imkanı veriyoruz. TSF ile kurumumuz arasında imzalanan protokol, faaliyetlerimiz içinde hiç şüphesiz en önemli altyapıyı oluşturuyor. Projenin sponsoru olan İş Bankası’nın da desteğiyle lojistik imkanların sağlanması, ilgi ve farkındalığın arttırılması konularında federasyonumuz ile birlikte hareket ediyoruz. Cezaevlerindeki çocuklarımızın satranç sporunda büyük başarı göstereceğinden eminim” şeklinde konuştu.