Sınıfta kaldık

MEHMET KISMET-Geride kalan 17’nci Dünya Atletizm Şampiyonasında Türkiye başarısız olup, Tokyo Olimpiyatları öncesinde sınıfta kaldı.
Önce 20 atletle müsabakalara gireceğimiz bildirilirken, Kıvılcım Kaya Salman ile Yasemin Can’ın sakat bulunmasıyla 18 atletle katıldığımız şampiyonada en iyi sonucu, 200 metrede Ramil Guliyev ile 20 kilometre yürüyüşte Salih Korkmaz beşincilikle elde etti.
MADALYASIZ KAPATTIK
Şampiyonaya sıcak ve nemli hava damga vururken, 12 branşta 18 sporcu ile mücadele eden Türkiye organizasyonu madalyasız tamamladı. Son dünya şampiyonu unvanıyla Doha’ya giden Ramil Guliyev, kariyerinde 4’ncü kez finale çıkma başarısı gösterdi. Ancak milli atletimiz, 20 saniye 07’lik derecesiyle yarışı 5’inci tamamladı. Bir diğer madalya umudumuz Yasmani Copello ise 400 metre engellide finale yükseldi.Daha önce Dünya ikinciliği bulunan milli atlet bu kez beklentilerin altında kaldı.
3 adım atlamanın yükselen yıldızı Necati Er de finale çıkarak, bu başarıyı elde eden ilk Türk sporcu oldu.
22 yaşındaki milli sporcu, finallerde ilk hakkında elde ettiği 16 metre 34 santimetre ile 11’inci sırada yer aldı.
Erkekler 20 kilometre yürüyüşte ise Salih Korkmaz büyük başarıya imza attı. Milli atletimiz Korkmaz, 1 saat 27 dakika 35 saniye ile yürüyüşü beşinci sırada bitirdi. Korkmaz, şampiyona tarihinde ilk 5 arasında yarışma bitiren yedinci Türk sporcu oldu. Bir diğer genç sporcumuz Meryem Bekmez ise ilk kez Dünya Şampiyonası’nda mücadele etti. 20 kilometre yürüyüşte yarışan milli atlet, 1 saat 39 dakika 36 saniye ile yarışı 24’üncü tamamladı. Aynı finalde mücadele eden Ayşe Tekdal ise yarışı tamamlayamadı…
Dünya Atletizm Şampiyonası’ndaki madalya umutlarımızdan erkek bayrak milli takımımız, 4 çarpı 100 yarışında beklentileri karşılayamadı.
Kayhan Özer, Jak Ali Harvey, Emre Zafer Barnes ve Ramil Guliyev’den oluşan milli takım bitiş çizgisini 38 saniye 55’lik derece ile 7’nci sırada geçti ancak ay yıldızlıların daha sonra diskalifiye edildiği açıklandı.
Dünya 5’nciliği bulunan Eda Tuğsuz da beklentilerin uzağında kaldı. Milli sporcumuz cirit atmada finale kalmayı başaramadı.
Erkekler maratonda, Türk sporcular Polat Kemboi Arıkan ve Mert Girmalegesse yarışı tamamlayamadı.
Kadınlarda Elvan Abeylegesse ve Fadime Suna Çelik de maratonu tamamlama başarısı gösteremedi.
Erkekler Çekiç atmada Özkan Baltacı 73 metre 19 santimetrelik atışıyla serisinde 11’nci genel sıralamada da 20’nci oldu ve elemeleri geçemedi… Kadınlar gülle atmada ise 17 metre 71’lik derece elde eden milli sporcu Emel Dereli 16’ncı oldu ve finallere kalamadı. 2 sporcu ile temsil edildiğimiz 3 bin metre engellide de final göremedik…Özlem Kaya 32’nci, Tuğba Güvenç ise 42’nci oldu ve elendi.