Sinyor Bartu’yu kaybettik

Atila GÜVENÇ – Fenerbahçe’nin unutulmaz kaptanlarından ve Türk futbolunun efsane isimlerinden Can Bartu, 83 yaşında hayata veda etti. Bartu’nun cenazesi bugün defnedilecek.
31 Ocak 1936’da İstanbul’da dünyaya gelen Can Bartu, spor kariyerine Fenerbahçe ile adım attı. Spora basketbolla başlayan Bartu, 6 kez basketbol milli takım forması giydi ve ardından Fikret Arıcan’ın desteği ile futbola yönelerek Fenerbahçe’de futbol oynamaya başladı. Milli Takımımızın formasını hem basketbol, hem de futbolda giyen ilk ve tek sporcudur
CAN BARTU KİMDİR?
83 yaşında hayata veda eden Fenerbahçe ve A Milli Takım’ın efsane futbolcusu Can Bartu, ardında derin izler bıraktı.
İstanbul’da dünyaya gelen Can Bartu, spor kariyerine Fenerbahçe ile adım attı. Spora basketbolla başlayan Bartu, 6 kez basketbol milli takım forması giydi ve ardından Fikret Arıcan’ın desteği ile futbola yönelerek Fenerbahçe’de futbol oynamaya başladı. Milli Takımımızın formasını hem basketbol hem de futbolda giyen ilk ve tek sporcudur
SİNYOR BARTU…
Milli Takım’daki iyi futbolu ile dikkatleri üzerine çeken Can Bartu, 1961’de İtalya’nın güçlü ekiplerinden Fiorentina’ya transfer oldu. Ardından 1962’de Venezia, 1964’te de Lazio takımlarında forma giydi. İtalyan futbolseverler tarafından “Sinyor Bartu” şeklinde adlandırılıyordu.
Futbolu ve karakteriyle hem Fenerbahçe’nin hem de Türk sporunun sembol isimlerinden biri haline gelen Can Bartu, 1970’te futbola veda etti.