Sivil Düşün’den “İnsan Hakları ve İş Dünyası” Forumu

“Günümüzde İnsan Hakları ve İş Dünyası” başlıklı panelde, AB Delegasyon Başkanı Büyükelçi Christian Berger, TBMM İnsan Hakları Araştırma Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu,
TÜSİAD Yönetim Kurulu üyesi ve Genel Sekreteri Bahadır Kaleağası konuşmacı olarak yer aldı

HABER MERKEZİ – Avrupa Birliği(AB) Sivil Düşün Programı tarafından bu yıl dördüncü kez düzenlenen“Günümüzde İnsan Hakları ve İş Dünyası” isimli foruma 66 ilden 250’den fazla sivil toplum örgütü temsilcisi ile Türkiye’den ve Avrupa’dan alanında uzman konuşmacıların katılımıyla devam ediyor. İki gün süren etkinlik kapsamında 12 atölye çalışması ile beş farklı başlık altında alanında uzman konuşmacıların yer aldığı forum düzenlendi.
Etkinlik kapsamında iki gün boyunca iş hayatı ve insan hakları ilişkilerinde sivil toplum, kamu ve özel sektöre düşen roller, insan hakları ve küresel tedarik zinciri, Birleşmiş Milletler (BM) iş ve insan haklarıda dahil rehber ilkeler, AB insan hakları ve demokrasi eylem planı ile ulusal eylem planları tartışılıyor.
Türkiye’den ve Avrupa’dan uzman konuşmacılar
Ankara Sheraton Otel’de gerçekleşen programda, AB Sivil Düşün Programı Takım Lideri Cengiz Çiftçi’nin konuşmasıyla başlayan “Günümüzde İnsan Hakları ve İş Dünyası” başlıklı panelde, AB Delegasyon Başkanı Büyükelçi Christian Berger, TBMM İnsan Hakları Araştırma Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, TÜSİAD Yönetim Kurulu üyesi ve Genel Sekreteri Bahadır Kaleağası konuşmacı olarak yer aldı. Konuşmaların ardından Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Heidi Hautala’nın İnsan Hakları ve İş Dünyası için AB Perspektifi başlıklı video mesajı gösterildi. Etkinlik kapsamında BM İnsan Hakları ve İş Dünyası Çalışma Grubu üyesi Dante Pescede “İnsan Hakları ve İş Dünyası için BM Rehber İlkeleri” konusunda bilgi verdi.
“İnsan Hakları ve İş Dünyası için Çok Paydaşlı Yaklaşım” paneli kapsamında ise Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı Mali İş Birliği ve Proje Uygulama Genel Müdür Vekili Bülent Özcan, TÜRKONFED’de Genel Sekreter ve Yönetim Kurulu üyesi Arda Batu ile İş ve İnsan Hakları Kaynak Merkezi’nden Mauricio Lazalayer aldı.
Etkinliğin ikinci günkü oturumunda ise “İnsan Hakları ve İş Dünyası için Çok Paydaşlı Yaklaşım”, “İnsan Hakları ve İş Dünyası için Uluslararası Çerçeve”, “Mevzuat ve Ulusal Eylem Planları” ile “Türkiye’de İnsan Hakları ve İş Dünyası” masaya yatırılacak.