“Siyasi partiler terör örgütü ile aralarına net çizgi koymalı”

ANKARA (AA) – CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin, terörü lanetlemek için sokaklara çıktığını söyledi.

Terörü lanetlerken terör örgütünün beklentilerine uygun davranışlardan kaçınılması gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Ellerimizde bayraklarla, terörü lanetlemek için sokaklara çıkıyoruz, elbette çıkacağız. Ama bütün bunları yaparken terör örgütünün beklentilerine uygun davranışlarından özenle kaçınacağız. Onun beklentilerinden kaçınacağız. O toplumu ayrıştırmak istiyor, toplumu bölmek istiyor, bölünmeyeceğiz ve ayrışmayacağız. Ama terör örgütünün beklentilerine göre davranır ve bunlara alet olursak Türkiye farklı bir sürecin içine çekilmiş olur. 77 milyon yurttaşımızın bu konuda çok duyarlı olması lazım.”

“Yakıp yıkmak terör örgütünün değirmenine su taşımaktır”

Teröre karşı verilen tepkilere dikkat edilmesi gerektiğine işaret eden Kılıçdaroğlu, “Bir siyasi partiyi beğenmeyebilirsiniz, düşüncesini de beğenmeyebilirsiniz, demokratik yollardan gidip oy da vermeyebilirsiniz. Ama yakıp yıkmak sadece ve sadece terör örgütünün değirmenine su taşımak anlamına gelir” dedi.

Siyasi partilere çağrı

Kılıçdaroğlu siyasi partilere çağrıda bulunarak, “Net bir belirleme yapmayı da görev biliyorum. Evet, siyasi partiler vardır ama Türkiye’deki bütün siyasi partilerin, istisnasız bütün siyasi partilerin terör örgütü ile aralarına net çizgi koymaları lazım. Açık ve net… Amasız, lakinsiz, fakatsız. Bunları kabul etmiyoruz” diye konuştu.

Terör sorununa çözümün parlamentoda aranması gerektiği

“Bu sorunu çözmek için eğer bir masa kurulacaksa o masanın parlamentoda olması lazım. Sorunun çözümü konusunda, toplumsal barışı sağlama konusunda en tutarlı, en sağlıklı görüşleri biz ortaya koyduk. Çünkü biz akılcıyız. Aklın üstünlüğüne, ortak akla inanırız. Onlar ortak akla değil üst akla inanıyorlar. O üst akıl da Türkiye’yi bu hale getirdi.”