Son 10 yılda bir ilçe nüfusu boğuldu

Akdeniz Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğretim Üyesi  Doç. Dr. Adnan Turgut, son 10 yıldır Türkiye’de medyada yer alan ve adli makamlar tarafından teyit edilen boğulma vakalarını tespit ettiğini söyledi.

Üniversitede suda kurtarma dersleri verirken boğulma olaylarının çokluğunu fark ettiğini dile getiren Turgut, bu soruna dikkat çekmeyi amaçladığını kaydetti.

İnsanların son yıllarda deniz, göl ve derelere ilgisinin artmasıyla boğulma olaylarında da artış yaşandığına dikkati çeken Turgut, “10 yıldır yaptığım istatistiki çalışmalara göre yılda 750 ila bin kişi boğuluyor. Bu da 10 yılda 7 bin 500 ila 10 bin kişinin boğulduğunu gösteriyor. Yani 10 yılda bir ilçe nüfusunu bu nedenle kaybettik. Boğulanların çoğunluğunu da çocuklar oluşturuyor” dedi.Boğulmaların en fazla yüzde 17,7 ile temmuz ayında yaşandığını belirten Turgut, bunu 16,8 ile ağustos, yüzde 15,7 ile de haziran aylarının izlediğini ifade etti.

Bu aylarda çocukların toplu gittikleri okul pikniklerine ve gezilere dikkat etmek gerektiğini vurgulayan Turgut, “Boğulan her 5 kişiden sadece biri kadın.

Türk insanı denizden daha çok göl, havuz, sulama kanalı ve kuyularda boğuluyor. Su içerken, buz kırılması sonucu suya düşerek, tamirat, araştırma gibi nedenlerle bile boğulanlar var” diye konuştu.

Turgut, geçen ay Türkiye genelindeki olumsuz hava şartlarına rağmen boğulmaların arttığına işaret ederek, “Havalar, Mayıs ayında denize ve göllere girmek için kötüydü. Boğulma rakamlarının düşeceğini umuyordum ancak öyle olmadı. Mayıs aylarında 2011’de 55, 2012’de 76, 2013’te 101, 2014’te 67 kişi boğulmuştu. Bu yılın Mayıs ayında ise 115 kişi bu nedenle yaşamını yitirdi” ifadelerini kullandı.

Boğulma olaylarının köklü çözümüne ulaşabilmek için anaokulundan itibaren çocukların eğitilmesi gerektiğinin altını çizen Turgut, konunun ülke politikası haline getirilmesinin önlem için faydalı olacağını söyledi.