Soylu: ”Küresel canavar”a büyük darbe vuruldu

2018’de 20 tondan fazla uyuşturucu ele geçirdik

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Avrupa Birliği (AB) üyesi 28 ülkenin tamamının, 2016’da toplam 4,27 ton eroin ele geçirdiğini belirterek, “Bizim tek başımıza yakaladığımız miktar ise 2017 yılında 15 ton, 2018 yılında da 17,9 tondur. Toplamda sanırım 20 tonu aştık” dedi

HABER MERKEZİ-İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Narkotik Suçlarla Mücadele Değerlendirme Toplantısı’, Antalya’nın Serik ilçesi Belek bölgesindeki Gloria Verde Otel’de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve ilgili birim müdürlerinin katılımıyla yapıldı.
Toplantıda konuşan Vali Karaloğlu, uyuşturucuyla mücadelede Antalya’nın, uyuşturucu üretim şehri değil sadece tüketim ayağı olduğunu söyledi. Bağımlılıkla mücadele konusunda ciddi çalışmalar yaptıklarını belirten Karaloğlu, doğu ve güneydoğu illerindeki, kaynak illerdeki operasyonların faydalarını gördüklerini söyledi. Uyuşturucuda karada yapılan operasyonlardan kaçanların deniz yolunu kullandıklarına dikkat çeken Karaloğlu, “Denizde zaman zaman yüzen bidonlar içerisinde uyuşturucu madde yakaladığımız oluyor. Burada büyük iş Sahil Güvenlik ekiplerimize düşüyor” diye konuştu.
‘AVRUPA’NIN METROLARINDA ÖZEL HAREKATÇILAR BEKLİYOR’
İçişleri Bakanı Soylu ise terör ve uyuşturucunun paket program gibi çalıştığını söyledi. Birbirlerine can suyu verdiklerini kaydeden Bakan Soylu, “Terör, uyuşturucuya alan ve lojistik imkan oluşturuyor, uyuşturucu da teröre finansman sağlıyor. Her ikisi de küresel çapta yayılmış durumda. Terör Afrika’da da, Avrupa’da, Orta Doğu’da da varlık gösteriyor. Avrupa’nın başkentlerinin metrolarında, ellerinde makineli tüfeklerle özel harekatçılar nöbet tutuyor. Tıpkı terör gibi uyuşturucu da dünyanın farklı yerlerinde üretiliyor. Avrupa’daki gelişmiş laboratuvarlarda sentetik uyuşturucu ‘altın hilal’ olarak bilinen İran, Afganistan, Pakistan ve ‘altın üçgen’ olarak bilinen Myanmar, Laos, Tayland ile Meksika ve Kolombiya’da ise eroinin ham maddesi olan haşhaş üretilmektedir” dedi.
UYUŞTURUCUYA BÜYÜK DARBE
Uyuşturucuyu yoğun olarak tüketen ülkelerin Kuzey Amerika ülkeleri olduğunu vurgulayan Bakan Soylu, uyuşturucunun Türkiye’yi geçtikten sonra üç kola ayrıldığını söyledi. Türkiye’yi geçen uyuşturucunun Avrupa’yı her taraftan sardığını anlatan Soylu, “Avrupa’yı her taraftan sarmaya başlıyor. Verdiğimiz mücadelenin sadece kendimiz için olmadığını ifade ederken kastettiğim, işte budur. 2016’da Avrupa Birliği üyesi 28 ülkenin tamamı, toplamda 4,27 ton eroin yakaladı. Bizim tek başımıza yakaladığımız miktar ise 2017 yılında 15 ton, 2018 yılında da 17,9 tondur. Toplamda sanırım 20 tonu aştık. Diğer uyuşturucu maddelerde de bu şekilde ciddi rakamlarımız var. Elbette ki bu işler oturduğumuz yerden olmuyor. Çok çalışıyoruz” diye konuştu.
‘500 MİLYAR DOLARLIK KÜRESEL FELAKET’
2016 yılında 86 bin 830 operasyon yapıldığını, 2017’de bu sayıyı 118 bine çıkardıklarını ve 2018 yılında da 147 bin 562 operasyon yaptıklarını kaydeden Bakan Soylu, “Londra’da 2012 yılında 1 kilogram eroinin 16 bin pound olduğu; ancak Türkiye’nin başarılı operasyonlarıyla 2018 yılında bu fiyatın 22 bin pounda yükseldiği, bizzat uluslararası raporlarda ifade edilmektedir” dedi.
Uyuşturucuyu ‘küresel canavar’a benzeten Bakan Soylu, uyuşturucuda dönen kirli paranın çok fazla olduğunu söyledi. Soylu, “Darknet üzerinden yapılan uyuşturucu ticaretinin küresel uyuşturucu pazarının çok küçük bir kısmı olduğu söyleniyor ve sadece bu çok küçük kısım bile yaklaşık 1,2 milyar dolar olarak tahmin ediliyor. Küresel uyuşturucu ticaretinin toplam büyüklüğü ile ilgili ulaştığımız alt tahminler 426 milyar dolar, üst seviye tahmini ise 652 milyar dolar. Yani ortalama 500 milyar dolarlık küresel bir felaket söz konusu. PKK’nın uyuşturucudan elde ettiği gelir yılda 1,5 milyar dolar. Hiç kimse bana PKK’nın etnik terör örgütü falan olduğunu söylemesin. Yalandır, safsatadır ve sahadaki gerçeklerle hiç ilgisi yoktur. PKK, bir insan kaçakçılığı ve uyuşturucu ticareti örgütüdür. Hatta bu gerçeği ABD bile resmi raporlarla itiraf etmiştir” diye konuştu.
UYUŞTURUCUDAN ÖLENLERİN SAYISI AZALDI
Uyuşturucudan hayatını kaybedenlerle ilgili de bilgi veren Bakan Soylu, “Ölümlerin sayısı yılda 300 bin kişinin üzerindedir. Bunlardan doğrudan aşırı doz sebebiyle ölenlerin sayısı 2015 raporlarında 167 bin kişi olarak rapor edilmiştir. Dünya, tarih boyunca belki böyle bir tahribat yapan herhangi bir doğal afet görmedi; ama uyuşturucu, bunu neredeyse her yıl yapıyor. Türkiye’de 2017 yılında uyuşturucuya bağlı ölümler 941 kişiydi, aldığımız tedbirlerle bunu önemli sayıda azalttık. 2018 yıl sonu itibarıyla sayının 500- 600 bandında kalmasını bekliyoruz” dedi.
2018 yılında 19 bin 923 sokak satıcısını tutukladıklarını anlatan Soylu, uyuşturucu suçundan toplam tutuklu sayısının 21 bin 134 kişi olduğunu, yakalanan uyuşturucu örgüt lideri sayısının ise 80 olduğunu kaydetti.