Spacex, Mars roketinin inşasını sürdürüyor

ELON MUSK, DEV ROKETİN ÜRETİM KALIBININ FOTOĞRAFINI TAKİPÇİLERİYLE PAYLAŞTI

BURAK COŞKUN (ANKARA) -SpaceX şirketinin kurucusu Elon Musk, Mars’a göndereceği roketin dev üretim kalıbının fotoğrafını sosyal medyada takipçileriyle paylaştı.
Uzay şirketinin BFR adı verilen yeni nesil roketini imal eden silindir şeklindeki dev kalıbın fotoğrafını Instagram hesabında yayınlayan Musk, dev roketin deneme uçuşlarına gelecek yılın ilk yarısında başlayacaklarını belirtti.
Şimdiye kadarki en büyük ve en güçlü uzay aracını yapmak isteyen ünlü girişimcinin fotoğrafını paylaştığı yaklaşık 10 metre çapındaki ana gövde imal kalıbı, dev roketin üst katından oluşan uzay gemisinin karbon fiber gövdesinin üretiminde kullanılıyor.
Çelikten sağlam ve alüminyumdan hafif karbon fiber, uzay ve havacılıkta harika bir üretim malzemesi olarak görülüyor.
Musk’ın sosyal medyada paylaştığı fotoğrafta çadırın içindeki dev kalıbın yanında, ünlü işadamının bir diğer şirketi elektrikli araç üreticisi Tesla’nın Model 3 otomobilinin bulunması dikkat çekti.
Elon Musk’ın bu üretim çadırının yerini belirtmemesine karşılık, buranın SpaceX firmasının kısa süre önce dev roketin üretimini başlattığı Los Angeles limanındaki 18 dönümlük arazide bulunduğu tahmin edliyor.
-2022′ KARGO, 2024’TE İNSAN-
Spacex şirketinin amiral gemisi olacak ve Mars’ta ”sürdürülebilir ve kalıcı” bir koloni kurmakta kullanılacak Big Falcon Rocket’in (BFR) Kızıl Gezegen’e 2022’de kargo ve 2024’te de insan taşıması öngörülüyor.
Şirketin kurucusu Musk iki yıl önce BFR’in ”1200 ton sıvı oksijen” kapasiteli yakıt tankının fotoğrafını takipçileriyle paylaştıktan sonra dev roketin üretim aşamasıyla ilgili bir gelişmeyi bildirmemişti.
SpaceX’in kısa süre önce fırlattığı ve sıradan bir roketin 3 katı yük taşıma kapasitesine sahip Falcon Heavy’nin 21 katı bulunmasına karşılık dev roket BFR 32 kat yüksekliğe sahip olacak.
Hızlı üretim takvimi nedeniyle Elon Musk geçen ay beklentileri çok yükselttiğini kabul etmişti. Falcon Heavy de ilk 2011’de açıklanmış ve 2013’te fırlatılacağı bildirilmesine karşın 2018’in başlarında uçabilmişti.
Tamamlandığında ABD’deki Özgürlük Heykeli’nden yüzde 15 daha uzun olacak BFR, yaklaşık 60 metre uzunluğunda itici roket ve yaklaşık 48 metre uzunluğunda uzay gemisinden oluşacak, 100 kişi ve 150 ton yükü Dünya’nın yörüngesine taşıma kapasitesine sahip olacak. Uzay gemisi uzayda yakıt ikmali yaptıktan sonra 6 ay içinde Mars’a ulaşabilecek.
Musk Şubat’ta yaptığı açıklamada, SpaceX mühendislerinin çoğunun şu anda BFR ve özellikle uzay gemisine odaklandıklarını belirterek, ”Uzay gemisi kısmı en zoru. Yeniden kullanılabilir roketler tamam ama yeniden kullanılabilir uzay gemisi roketler gibi yere inebilecek mi? Bu en kısmı ve en zor kısmından başladık” demişti.