Spor arenasında gezinti

Güray SOYSAL 

GÜZEL İNSANDI

Erhan Göğem Anadolu’nun vefakâr ve cefakâr gazetecilerinden birisi idi.
Geçenlerde bilgisayarımın başına oturduğumda onun vefat haberini görünce, dünyam karardı.
Çılgındı, hatalar yapardı, ama Kırıkkale için hep ön planda olmak için çırpınırdı.
İyi bir bölgesel gazeteciydi.
Kırıkkale ve Kırıkkalespor dendi mi önce ondan sorulurdu.
Sonunda, stop etti.
Erhan Göğem güzel bir meslektaşımızdı ve bölgesel haberlerde onun mühürü vardı.
Allah rahmet eylesin.

BAŞARIYI SÜRDÜREMEZSEN…

Ankaragücü 6 sezon sonunda çıktığı Süper Ligde tutunmak, için çırpınıp duruyor.
Allah verdi de, devre arası geldi de, bir parça nefes alması sağlandı.
Şurası bir gerçek ki, Ankaragücü son 6 maçtır, gerek yöneticiler, gerekse teknik heyet olarak, kötü yönetilince bu duruma geldi.
“Bu yöneticiler bu takımı 2’nci Ligden alıp, Süper Lige çıkarmadılar mı?” diye soranlarınızın olduğunu biliyorum.Elbette o dönemlerde, her türlü engellemelere karşı büyük mücadele veren yöneticiler, başlangıçta Süper Ligde de iyi işler yaptılar.Ancak Süper Ligin ilk yarısındaki son 6 haftasına takımı ne yazık ki iyi yönetilemedi.
Anlayacağınız, iyi yaparken “başarılı” olursunuz, aksini ortaya koyarsanız, bugünkü durumla karşı karşıya kalırsınız.
Zira…
Hayatın şartları böyle..

TOGAY ABİM UNUTULMAMIŞ

Bir dönem ülkemizin en bilgili ve önde gelen spor yazarlarımızdan olan Togay Bayatlı, şimdilerde sağlık problemleriyle boğuşuyor.
Sağlık konusunu hallettikten sonra aramıza dönmesini dört gözle beklediğimiz Togay Ağabeyime geçenlerde ödül verildi. Bu büyük spor adamına, bir zamanların TMOK Başkanı, Dünya Spor Yazarları ve Türkiye Spor Yazarları Derneği Başkanı düzenlenen bir törenle gündeme geldi.
Boğaziçi Üniversitesi Spor Kurulu, 8. Boğaziçi Üniversitesi Spor Ödülleri Töreni’nde “Yılın Enlerini” açıklandı. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Eski Başkanı Togay Bayatlı “İsmet Badem Yaşam Boyu Başarı” ödülüne layık görüldü.
Ödülü Togay Bayatlı adına kızı Leyla Bayatlı aldı.
Darısı…
Togay Bayatlı büyüğümüzün, o şen kahkahalı günlerdeki gibi aramıza dönmesini, dört gözle bekliyoruz.

ESKİ BAŞKANIN YENİ KİTABI

Bir dönem Ankaragücü’nün Başkanlığını yapan ve görevde bulunduğu süre içinde bu asırdan fazla olan kulübe kalıcı eserler kazandıran Nevzat Karataş, çıkardığı bir kitapla yeni hizmetin kapılarını açtı.
Hayatı boyunca yediği darbelere karşı dimdik ayakta duran Nevzat Karataş, son eseri ile ne kadar gurur duysa az olur.
Karataş’ın kitabında yüzlerce atasözlerinin yanı sıra güzel sözler bölümü de bulunuyor.
Bu tip eserleri sevenlerin başucundan ayırmayacağı eser, bilhassa gençlere hitap ediyor.Kapsamlı olarak hazırlanan eser nedeniyle Nevzat Karataş’ı kutlarım.
Darısı diğer eserlerine…

Şimdi ne yapıyor? NEVİN YANIT

16 Şubat 1986’da Mersin’de dünyaya gelen Nevin Yanıt, 2006’da katıldığı Türkiye Üniversitelerarası atletizm yarışlarında 100 ve 100 metre engelli yarışında altın madalya kazanarak adını duyurdu. Aynı yıl İspanya’daki Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupasında 12.98’lik derecesi ile Avrupa Şampiyonluğu’nu kazandı. Bu konuda Türkiye rekorlarını da eline geçiren başarılı atletimiz 2007 yılında Macaristan’daki 23 Yaş Altı Avrupa Atletizm Şampiyonasında da birinci oldu. 2008 Pekin Olimpiyatlarında milli takımda yer alan Nevin Yanıt aynı başarıyı yakalayamadı. Daha sonra doping yaptığı tespit edilen Nevin Yanıt tekrar atletizm yapmak istemesine karşılık bir türlü eski günlere dönemedi. Evli ve yüksekokul mezunu olan Nevin Yanıt, şimdilerde antrenörlük ile yöneticilik yapma gayreti içinde bulunuyor.

BAKAN YOK, YARDIMCISI VAR

Hamza Yerlikaya güreş yaptığında hayranıydım. Ülkemize en çok başarıyı getiren güreşçimiz idi.
Sonra siyasete atıldı, sonun da Gençlik ve Spor Bakan yardımcılığı koltuğuna oturdu.Bu görevi nedeniyle koltuğuna oturur oturmaz, buz hokeycileri, tekvandocuları, güreşçileri, engellileri ve futbolcuları hiç yalnız bırakmadı.
Son olarak bilardocuların yanındaydı. Yani anlayacağınız “Asrın Güreşçisi”, ben hâlâ varım diyor. Hamza Yerlikaya böylesine sporla iç içe yaşarken Bakan’dan nedense pek ses-seda çıkmıyor!
Yoksa…
“Gerçek Bakan hangisi” diye kendime soruyorum.Ama cevap vermekte zorlanıyorum.