Spordaki güzellikler ve acayip işler

Güray SOYSAL

ANKARA SPORUNUN ARSLAN ABİSİ

Onu yıllar öncesinden tanırım.
Astsubaylıktan sonra göreve başladığı Ankaragücü Kulüp Müdürlüğünde herşeyini bu asır geçen çınara verdiklerini bizzat görmüşlüğüm var.
İlerlemiş yaşına rağmen gençlere taş çıkartacak durumda olan ve her fırsatta Ankaragücü’nün haklarını kullanması ile gündemimizde yer aldı.
Ankaragücü’nün efsane Kulüp Müdürü Arslan Gürsoy, 70 yıldır sporun içinde. Futbolculuk döneminden sonra hakemlikte yapan bu muhteşem insan, şimdilerde çekildiği köşesinde, yine futbol ve Ankaragücü ile yanıp tutuştuğuna şahit oluyoruz.
Onu, arayıp bulamayanlar için buradan seslenmek istiyorum.
Ankaragücü nerede ise orada Arslan Gürsoy abim ile karşılaşabilirsiniz.

ADNAN ERKAN İŞİN EHLİDİR

Ankaragücü yönetiminin son dönemlerde yaptığı iyi işlerden birisi de, Adnan Erkan’ın göreve getirilmesidir.
“Acemilerin” biraya geldiği Ankaragücü’nde Adnan Erkan’ın işe başlaması yürekleri soğutan bir damla olarak ortaya çıktı.
2000 yılında Ankaragücü forması kaleci olarak giyen Adnan Erkan, son olarak Kahramanmaraşspor’da teknik direktörlük görevinde bulunurken, 3 sezonda Başkent takımının kaptanlığını yaptı.
Anlayacağınız sırıl sıklam Ankaragüçlü olan Adnan Erkan, bir yandan takımın başarısı için çaba harcarken öte yandan yöneticilerin de rahatlamasına neden olacağa benziyor.
Tabii. Mevcut yöneticiler, bu işi bilen Adnan Erkan’ı rahat bırakırlarsa…

BİR KOLTUKTA 2 KARPUZ

Eskiden büyüklerimiz çocuklarının sporcu, hele hele futbolcu olmasını hiç istemezdİ.
Sonuçta…
Tahsilli sporcular artmaya başladı ve bir koltuğa 2 karpuz sığdırma becerisini gösterdiler.
İşte onlardan birisi de Tekvando Federasyonu Başkanı Metin Şahin oldu.
Tekvando Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Metin Şahin, geçenlerde Selçuk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’ne dekan olarak atandı. Başkan Şahin, böylelikle iki önemli görevi bir arada sürdürecek.
2003 yılından günümüze Türkiye Tekvando Federasyonu Başkanlığı’nı sürdüren Prof. Dr. Metin Şahin bundan sonra Selçuk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanlığı görevinde de bulunacak. Metin Şahin, hem spor, hem de eğitimdeki önemli görevleri bir arada götürecek.
Bu nedenle, Selçuk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde Dekanlık devir-teslim töreni, öğretim üyeleri ve görevlilerin katılımıyla gerçekleştirildi. Metin Şahin, törenle görevi Prof. Dr. Mehmet Bozkurt Ataman’dan devraldı. Ataman, Şahin’e yeni görevinde başarılar diledi.
Gördüğünüz gibi…
Prof. Dr. Metin Şahin, tahsil ile sporu birlikte yürütüldüğünü herkese gösterecek.
Darısı diğerlerinin başına…

Unutulmayanlar /  ŞÜKRÜ SABAN

15 Mart 1938’de Eskişehir’de dünyaya gelen, atletizmimizin efsanesi 8 kez Büyük Atatürk Koşusunu kazandı. Müsabakalara hızlı girmesi ile kısa zamanda tanındı. 5 bin ve 10 bin metrede sayısız başarılar elde ederken, Ay-Yıldızlı forma altında başarıdan başarıya koştu. Lisansiye olduğu Galatasaray adına koşarken, 1962’de Beyrut’taki şampiyonada 10 bin metrede 29.37.4’lük derecesi ile rekor kırdı ve ilk kez 30 dakikanın altına inme başarısını da gösterdi. 1965’de kendisi gibi atlet olan matematik öğretmeni Birsen Büyükbaykal ile dünya evine girdi. Bu mutluluktan 2 erkek çocuğu olan büyük atlet ailesi ile birlikte Eskişehir’de sürdürüyor.

ZEKERİYA ALP VAKASI

Hakemlik önüne gelenin yapacağı iş değil.
Hele hele hakemleri yönetenlerin başındaki MHK ise bu işlerden anlayanların yapacağı iş olmalı.
Şimdilerde, eski futbolcu Zekeriya Alp, bu işin başına, ikinci kez, yeniden getirildi.İlk görevinden kaçarak ayrılan Zekeriya Alp, bulunmaz nimetmiş gibi, yeniden görev aldı.
Yaptığı ilk iş, tahsili, görgüsü ve bilgisi ile bu işin piri olduğunu herkese kabul ettiren Bülent Yıldırım’ı bir anda silip atmasıydı.
Bülent Yıldırım’ın başına ne geldi ise, geçen sezonki Galatasaray-Beşiktaş maçıyla geldiği söyleniyor.
Peki…
Bir an için düşünelim…Bu maçı berbat bir şekilde yönetti ise, diğer maçlardaki yönetimindeki başarısı ne olacak?
Aynı durumda olan Fırat Aydınus yeni sezonda klasmanda yer alırken, Bülent Yıldırım’a karşı yapılan linç olayının art niyete dayalı olduğu gerçeği ortaya çıkmaz mı?
Yoksa…
Bir maçtaki durum nedeniyle, genel değerlendirme yapılırsa, önümüzdeki günlerde maçları yönetecek hakemlerin nasıl bulunacağı sorusunun cevabı da verilmeli.

DOĞRU SÖZE NE DENİR?

Hiçbir kimse kendine HAKİM OLAMADIĞI sürece ÖZGÜR olamaz.
PYTGAGONES