Sporumuz minderden yönetiliyor

Güray SOYSAL

ŞAMPİYONLAR İŞ BAŞINDA

Türk sporunu şimdilerde güreşçilerin yönettiğini görüyoruz.
Zira…
Olimpiyat, Dünya ve Avrupa Şampiyonumuz Hamza Yerlikaya bakan yardımcılığı, 3 kez Dünya şampiyonluğunu elde eden Selçuk Çebi Eğitim Dairesi Başkanlığı, 1 kez Dünya Şampiyonluğunu kazanan Ercan Yıldız ise Spor Hizmetleri Daire Başkanlığı görevini yürütüyor.
Sporumuzun başarısı veya başarısızlığı bu eski şampiyon güreşçilerimizin omuzlarında…

ABİDİN PES ETMEZ

TRT’nin yıllardır başarılı spor spikeri Abidin Aydoğdu, böbrek rahatsızlığı yüzünden uzun süre hastahanelerle evi ara arasında mekik döküyor. Bu rahatsızlığına rağmen, konuşmasındaki canlılık ve herkese yardım etme çabasıyla Abidin kardeşim son olarak İstanbul’daki Yeditepe Üniversitesinde tedavisine devam ediliyor. Böbreklerinden sonra karaciğerini de onaran bu can kardeşim, şimdilerde yeni hastalığını yenmek için çaba gösteriyor.
Ancak… Son Fecebook’taki mesajı, kendisine hiç yakıştıramadım.
Zira… Sahada ve mikrofonda attığı çalımı, bu son rahatsızlığına atacağına kalıbımı basarım. Pes etmek Abidin Aydoğdu’ya hiç yakışmıyor.
Öyle ise… “Haydi Abidin” deyip, yeniden aramıza katılmasını dört gözle bekliyoruz.
Hem de… Her zamanki gibi kavga etmek için..

YİNE SAHİPSİZ KALAN ANKARA

1936 yılında Atatürk’ün emriyle açılan 19 Mayıs Stadı, çürüdüğü gerekçesiyle 1.5 yıl evvel yıkılmıştı.
Bura yeni stadın yapılacağı açıklanmıştı.
Sonra…
Herkes kulağının üzerine yatarken, Ulus’un göbeğindeki bu arazi kaderine terkedildi
O günlerde AK Parti’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki, Başkente yapılacak tesisin, Kayseri’deki Kadir Has Stadı’na benzer bir projenin revize edilmiş hali olacağını söyledi.
Özhaseki seçimi kaybedince Başkentliler yine boşlukta kaldı.
Zira…
Mevcut Belediye Başkanı Mansur Yavaş, arazinin devlete ait olduğunu ve izin verilmediği sürece, elinden bir şey gelmediğini söyledi.
Oysa, Spor Teşkilatımız İzmir’deki Gürsel Aksel ile Ordu’da yeni stadın açılışı için sabırsızlık içindeydi.
Aynı sabırsızlık Ankara için gerçekleşemiyor.
Yeni tesisler elbette o bölgelerdeki sporun geliştireceğini biliyoruz.
19 Mayıs Stadının yeni projesinin tozlu raflardan inmesinin ise, daha çok zaman alacağını biliyorum.
Zira…
Ankara sahipsizliğini devam ettiriyor.
Tıpkı yıllar önce yıkılan ve yenisi bir türlü yapılamayan Anıttepe Yüzme Hav uzunda olduğu gibi…

YENİMAHALLE SPORA ÖNEM VERİYOR

Yenimahalle Belediyesi spora çok büyük önem veriyor.Kadın Hentbol takımı, gençleştirmeye giderken, bilardoda, Buz pateninde, Cimnastikte büyük başarılar kazanıyor.
Futbolda bir kenara bırakan Yenimahalle’nin diğer spor branşlarındaki yüzme havuzu ve Spor Salonu konularını gündeme getiren yetkililer, başarı oranını amatör sporlarda ortaya getiriyor.
İşte bu sporların içinde yer alan yüzücülerin son başarısı. Yenimahalle Belediyesi Spor Kulübü sporcusu Arda Sarıkaya’nın aldığı büyük başarı her türlü takdirin ötesinde yer aldı., Türkiye Turkcell Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’na, 500 sporcu katıldı. 13-14 yaş grubu arasında yapılan müsabakaya 3 sporcusu ile katılan Yenimahalle Belediyesi Spor Kulübü, şampiyonadan ses getiren sonuçlarla döndü. Bu sporculardan ve Yenimahalle’nin adını şerefle taşıdığını her fırsatta açıklayan Arda Sarıkaya, Ankara’da yapılan elemeleri başarı ile geçmesinin ardından İstanbul’da düzenlenen Türkiye Şampiyonasında, erkekler 400 metre serbest stil yarışmasında Türkiye 4’üncüsü oldu. Şampiyonada 200 metre serbest stilde de yarışan Sarıkaya, Türkiye 8’incisi olarak başarılarına bir yenisini daha ekledi.
Bu başarıyı Ankaralılara ve Yenimahallelilere tattıran Başkan Fethi Yaşar’a teşekkür borcumuz var.

Unutulmayanlar / TUĞBA KARADEMİR

17 Mart 1985 yılında Ankara’da dünyaya gelen, buz pateninin yerli Katerina Witt’i olarak tanınan kadın sporcumuz 1995’de katıldığı Balkan Şampiyonasında altın madalya kazandı. Bolulu olan anne ve babasının teşviki ile yaptığı buz pateninde birçok başarıyı elde etti. Bilhassa kısa program yarışlarındaki başarıları ile adından söz ettirdi. Türkiye’nin Kış Olimpiyatında yarışan ilk kadın buz patencisi olan Tuğba Karademir, Üniversitedeki dersleri nedeniyle tahsilini engellediği gerekçesiyle faal sporculuğu bıraktı ve ailesi ile birlikte Kanada’da göç etti. Bu ülkede tahsiline devam eden başarılı buz patencimiz Kanada’da antrenörlük yapıyor.

DOĞRU SÖZE NE DENİR?

Eğer birgün benim sözlerim BİLİMLE ters düşerse, BİLİMİ seçin. MUSTAFA KEMAL ATATÜRK