Sporumuzun manzarası ne durumda?

Güray SOYSAL

NEDEN AYRILDI ACABA?

Ben her zaman futbol oynamışların, kendilerini geliştirip, her zaman futbolun içinde kalmasını isterim.
Ayrılanların son örneği Ankaragücü’nde görüldü.
Bir asrı çoktan geçen kulüpte futbol oynayan, futbolun her türlü sıkıntılarını bilen ve çözüm üreten eski kaptanlardan Ergün Yücel’in aniden istifa etmesine bir mana veremedim.
Başkana ve kulübe bağlılığını açıklayıp görevinden ayrılan Ergün Yücel, şimdilerde kenara çekilmeyi uygun buldu.
Ancak…
İstifasının gerekçesini de öğrenmek hakkımız olsa gerek.

MUTLU POLONYALILAR

Haber “Michal Pazdan ve adamları” diye başlıyor.
Yani, Ankaragücü’nün Polonyalı oyuncuları bir araya gelmesinden bahsediyor.
Geleceği henüz belli olmayan Lige ara verilmesine rağmen, Başkent’te kalmaya devam eden sarı – lacivertli ekibin Polonyalı 3 oyuncusu Michal Pazdan, Konrad Michalak ve Daniel Lukasik sıksık bir araya geldiler.
Beraberliği ise, Michal Pazdan sosyal medya hesabından paylaştı. Pazdan paylaşımına; “Bir kez daha mutluluklar” diye yazdı.

İŞTE, GERÇEK TARAFTARIN FOTOĞRAFI

97 yaşındaki Gençlerbirliği’nin taraftarları “ateşli” değildirler.
Toplu halde tribünlerde oturur ve sadece takımlarının başarısını beklerler.
Takım galip geldiğinde, sevinçlerini birbirlerine sarılarak gösterirken, üzüntülerinde ise, başlarını öne eğip, evlerinin yolunu tutarlar.
İşte, Mumcu ailesi de Gençlerbirliği tutkunu taraftarı olmaktan gurur duyarlar.
Bakınız anne Mevlüde Mumcu hanımefendi tribündeki sevinçini parmak uçlarını bir araya getirip totem yapıyor. Yanında bulunan baba Hidayet Mumcu’da başka bir totem yapmanın çabası içinde. Oğulları ise takımın başarısı için, adeta sahanın içindeymiş gibi bir pozisyonun içinde.
Ve mumcu ailesi, gerçek taraftar olmanın mutluluğu içinde maç keyfini yaşıyor.

BAŞARIYA GİDEN YOL

Halkbank erkek voleybol takımı Başkent Ankara’nın gururu olmaya devam ediyor.
Geçen sezonlar elde edilen başarıların altında, eğitimli teknik heyetin olduğunu öğrenince, gurur duyduk.
O okumuş çocuklardan kurulu teknik heyet, gelecekte hem Ankara’ya, hem de ülke voleybolumuzu devamlı olarak katkı vereceğine yürekten inanıyorum.
Taner Atik’in patronajlığında, Burak Emre Dirier, Alfredo Walter Martilotti, Ali Rıza Metin, Alper Durak, Mahir Emre Can, Erencan Kütük ve Buran Akay’dan kurulu teknik heyet, başarıdan başarıya yeniden komaya hazır. Dediğim gibi, hem Başkent Ankara, hem de Türk voleybolu için.

Unutulmayanlar OKTAY ARICA

1935 yılında Gaziantep’te dünyaya gelen Oktay Arıca, Gençlerbirliği’nin ve Ankara futbolcunun canlı tarihi olarak göründü. 6 yaşında babasının görevi nedeniyle Ankara’ya geldi. Atatürk Lisesini bitirdikten sonra Ankara İktisadi Ticari Bilimler Akademisinden mezun oldu. Oktay Arıca, anne ve babasının teşvikiyle, 1954 yıllında Ankara Amatör Liginde futbol oynadı. Daha sonra futbolcularının çoğunun yüksek tahsil yaptığı Hacettepe’de futbol oynamaya devam etti ve kısa zamanda mor-beyazlıların kaptanı oldu. Mali sıkıntı içine düşen Hacettepe’den, Gençlerbirliği’ne transfer olup kırmızı-siyahlı formayı giymeye başladı. Hasan Polat, Orhan Şeref Apak, Kemal Kaya ve Hadi Pozan gibi yöneticilerinin bulunduğu Başkent’in köklü takımında uzun yıllar futbol oynarken Milli formayı da giydi. Meksikalı futbolculara Panço denildiği için takım arkadaşı Aydın tarafından Panço adı konuldu. Zamanla Panço lakabı Paçoz oldu. Meşin yuvarlağın arkasında koşarken Paçoz lakabını da alan Oktay Arıca, meşin yuvarlığı 32 yaşında bıraktıktan sonra, bir süre antrenörlük ve teknik direktörlük yaptı. Daha sonra İlhan Cavcav Başkanlığındaki Gençlerbirliği’nde yöneticilik yaptı. Bir süre İlhan Cavcav’ın müessesesinde çalışıp, Ankara futbolunun ve Gençlerbirliği’nin canlı tarihi olan Oktay Arıca’nın Kayhan ve Sinan adlarında 2 oğlu, 2 torunu ve eşi ile birlikte Başkent’te sağlıklı yaşantısını sürdürüyor. Oktay Arıca, halen Gençlerbirliği’nin Divan kurulu üyeliğini yapıyor.

HALKBANK’IN YENİ GÜCÜ

Türkiye ve Ankara’nın voleybol gücü Halkbank’ın teknik kadrosundaki Burak Emre Dirier’in bir oğlu oldu.
Dilara-Burak çiftinin nur topu olarak dünyaya gelen oğullarına Devir Demir Emir adı verilirken, genç anne ve babayı kutlarım.

 

BAŞIN SAĞOLSUN KEMAL SONUNUR

Çıktığı her ringden başarılı sonuçlarla ayrılan Kemal Sonunur eşini kaybetti.
Şu baş belası Koronavirüs nedeniyle dostlarımızla haberleşme imkanımız hemen hemen kopmuş durumda.
Şampiyon boksör kardeşim Gülali Özbey telefonla bildirmese, yine haberim olmayacaktı.
Halimi hatırımı sorması sırasında Kemal Sonunur’un eşini kaybettiğini bu vesile ile öğrendim.
Hemen telefona sarılıp, Kemal Sonunur kardeşime başsağlığı dileklerimi, biraz da gecikmeyle de olsa, aradım.
Merhume Nilüfer Sonunur hanımefendi 62 yaşında bulunuyordu. 4 çocuk sahibi ve büyük Şampiyon Kemal Sonunur’un eşi olan merhume Ankara’da toprağa verildi.
Böbrek rahatlığı nedeniyle vefat eden merhume Nilüfer Sonunur hanımefendiye Allah’tan rahmet, Sonunur ailesine baş sağlığı dilerim.

DOĞRU SÖZE NE DENİR?

Kadınlarımız, erkeklerden daha çok aydın, daha çok verimli, daha çok bilgili olmaya mecburdur.
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK