Sporun güzel ve çirkin tarafı

Güray SOYSAL

BU GENÇLERE HELAL OLSUN

Nedense, sesleri ve sedaları pek çıkmayan, ancak girdikleri her uluslararası müsabakada başarıları ön plana çıkan spor dallarının başında Sualtı hokey takımız yine tarihi bir başarı elde etti.
U24 takımımız geçenlerde Dünya Şampiyonluğunu kazandı. Hem de 3 yıl zirveyi kimseye bırakmama kaydı ile.
İngiltere’nin Sheffield şehrinde düzenlenen CMAS 5. Sualtı Hokeyi U24 Dünya Şampiyonası’nda erkeklerde Ay Yıldızlı Takımı’mız finalde ev sahibi İngiltere’yi 3-1 yenerek şampiyonluğa ulaştı.
Buna ilaveten, Şampiyonada Fırat Karabul, sergilediği performansla ”En Değerli Oyuncu” ödülüne layık görüldü. Sualtı hokeyi erkeklerde dünyanın en iyi ülkeleri arasında olan Türkiye, bu yaş grubunda 2015 ve 2017’deki son iki dünya şampiyonluğunu kazanmıştı. Bu başarının sonuncusu 2019’da gerçekleşti.
Tebriklerimiz bu başarılı gençlere…

BÜYÜK ATLET…

BÜYÜK ATLET (Ortadaki) HEP BAŞARILIYDI

Türk atletizmin büyük yıldızı Gül Çıray’ın vefat ettiğini duyunca çok üzüldüm.
Kendisi ile selamım ve sabahım hiç olmadı.
Keşke Ankara’da bulunduğu süre içinde tanışsaydım. Kısmet olmadı.
Ama…
Onun büyük atlet olduğu dönemlerde bende 19 Mayıs Stadında sporsever bir kişi olarak hep bulundum. Dediğim gibi bir türlü tanışamadım.
Türk atletizminin kadınlardaki sembol isimlerinden, eski Balkan şampiyonu ve Olimpiyat atleti Gül Çıray İstanbul’da 79 yaşında vefat etti.
Türkiye atletizm tarihinde uluslararası bir şampiyonada altın madalya ilk kadın olarak kayıtlara geçen 50’li ve 60’li yılların büyük atleti Gül Çıray 1939 doğumlu idi.
Vefatından bir gün önce ENKA Pisti’ndeki Sadi Gülçelik Yarışması’nı izlemiş ve atletlere ödül vermişti.
Kariyerinde üçü krosta olmak üzere toplam beş Balkan şampiyonluğu bulunan Gül Çıray, 400, 800 ve 1500 metrelerde uzun yıllar kırılamayan Türkiye rekorlarına imza attı. Kariyerinde 17 Türkiye şampiyonluğu, 47 Türkiye rekoru olan Çıray, 1960 Roma Olimpiyatları’nda 800 metrede Ay-yıldızlı formayı giymişti. Milli atlet Ahmet Akbaş ile hayatını birleştiren Gül Çıray, atletizmi bıraktıktan sonra da veteranlarda yarışmaya devam etmiş ve antrenör olarak sayısız sporcu yetiştirmişti.
Hayatı boyunca hep başarıları ve tevazuluğu ile ön planda olan Gül Çıray, memleketi Balıkesir’de toprağa verildi.
Büyük atletimize buradan bolca dualarımı gönderiyorum.

YAŞARKEN HATIRLANANLARDAN

Başarılı insanlar yaşarken, hatırlanması kadar güzel bir konu olamaz. Bu kişilerin içinde yer alan Dünya grekoromen şampiyonumuz Mehmet Akif Pirim de onlardan birisi oldu.
Şimdilerde teknik sorumluluk yapan Mehmet Akif Prim, memleketi Rize’de adına güreş turnuvası düzenledi. 9’ncusu yapılan yıldızlar güreş şampiyonasında Türkiye yine zirveye çıktı. Turnuvada Gürcistan ikinci, Azerbaycan üçüncü, Ermenistan ise dördüncülük kazandı. Müsabakalarda 100 yıldız güreşçi kapıştı. Bu gençlerin mindere koyduğu mücadeleler mükemmeldi.
Bu işten başta Türk güreşi kazançlı çıkarken, eski şampiyon Mehmet Akif Pirim ise mutluluktan adeta havalarda uçuyordu.

Unutulmayanlar HİKMET HANCIOĞLU

9 Mayıs 1957’de Giresun’da dünyaya gelen Ankaragücü’nün unutulmaz sağbeki hep futbolla içli-dışlı oldu. 1980-1981 sezonunda Giresunspor’dan Ankaragücü’ne transfer oldu. Ankaragücü’nde 8 yıl süre ile devamlı oynadı. Bu süre içinde Ankaragücü’nün Türkiye kupası ve Devlet Başkanlığı kupalarını kazandılar. 1988’de futbolu bıraktıktan sonra 2009’da Ankaragücü’nde yöneticilik yapmaya başlayan Hikmet Hancıoğlu 2011’de de Genel Menecerlik görevinde bulundu. Daha sonra turizm işletmeciliği de yapan Ankaragücü’nün unutulmaz futbolcusu evliliğinden, 2 çocuk babalığı yanı sıra 2 torun sahibi bulunuyor. Şimdilerde bol bol spor yapan Hikmet Hancıoğlu, evinde ki mutluluğu dostlarıyla paylaşıyor.

BUGÜN HERŞEY ORTAYA ÇIKACAK

109 yıllık kulüp olma başarısı ile Ankaralıların gurur duyduğu Ankaragücü’nün içinde bulunduğu sıkıntılar malum.
Herkesin elini uzatmak zorunda bulunduğu Başkent’in marka değeri Ankaragücü için bugün kader günü olduğunu biliyoruz.
Transfer tahtasının açıklanmadığı tek Süper Lig takımı olan Ankaragücü’nün mevcut futbolcularının son Kasımpaşa önündeki deplasman galibiyeti her türlü takdirin üzerinde.
Bu bakımdan Ankaragücü’nün ayaklarına takılan prangadan bugün kurtulması gerekiyor.
“Prangadan kurtulmasa ne olur” derseniz cevabını da hemen vereyim.
Öyle bir karakterli futbolcular için herşey vız gelir, tırıs gider.

54 YILLIK TURNUVA

Ahmet Ayık ile güreş konuşmak başka oluyor. Nerede güreş varsa, bu spor dostu ve büyük şampiyon orada bulunur.
Geçenlerde memleketi Sivas’ın Doğanşar kazasında düzenlenen Karakucak güreş turnuvasında yine hazır oldu.
54 yıldır yapılan Doğanşar turnuvasında bu sefer de ağalığını yaptı.Kalabalık izleyenlerin her istediğini yerine getiren Ağa Ahmet Ayık, bu işin nasıl olması gerektiğini dosta ve düşmana yine gösterdi. Gerek yüklendiği misyon, gerekse güreş bilgisi ve maddi yardımı ile her zaman bu sporun hizmetine koşarak gider Ahmet Ayık, şimdiler de Kazakistan’da yapılacak Dünya Güreş Şampiyonasına hazırlanıyor.

DOĞRU SÖZE NE DENİR?

Çok çalışan insanın günleri kısa, ömrü uzun olur. D.DİDEROT