Sporun güzellikleri ve çirkinliği

Güray SOYSAL 

TEŞEKKÜRLER BAŞKANLARA…

Daha düne kadar kanlı, bıçaklıydılar.
Süper Lig’in 13. haftasında Trabzonspor ile Fenerbahçe karşı karşıya geldi. Mücadele öncesi Trabzonsporlularla bir araya gelen Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ve Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, maçı birlikte izledi.
3 Temmuz sürecinden bu yana Trabzonspor’un stadına giren ilk başkan olan Ali Koç, bu uzlaşmacı tavrıyla taraflı-tarafsız herkesin takdirini kazandı.
Sözün özü şu…
Hasret kaldığımız bu görüntüleri verdikleri için Ali Koç ve Ahmet Ağaoğlu’na, minnet borçluyuz.

PLANSIZ, PROGRAMSIZ TEŞKİLAT

Ankara’nın gurur abidesi Ankaragücü’nün başına gelen pişmiş tavuğun başına gelmedi.
Maddi sıkıntıları her zaman kapının önündeydi.
6 sezon sonrasında çıktıkları Süper Ligde şimdilerde tutunmanın yollarını arıyor.
Tuhafıma giden de şu…
Ankara’daki bazı ilçe Belediyeler yardımlarını Ankaragücü’ne değil, başka kentin takımlarına yaptığını görüyoruz.Bu durumda olan Ankaragücü’ne gelen vuruyor, giden vuruyordu.
Sonunda tam manası ile TFF yöneticileri tarafından şamar oğlanına döndürülen Ankaragücü, bu zorluklara rağmen ayakta kalmaya gayret ediyor.
Bu haftada, ligin en iyi takımı olarak gösterilen Lider Başakşehirspor ile Ankara’da oynayacak.
Anlayacağınız Ankaragücü “Siz fazla oluyorsunuz” diyerek futbolumuzu ve sporumuzu yönettiğini zannedenlerin tokat ve tekmelerine muhatap oluyor. Bekliyor ve ümit ediyorum.

DÜNYA’NIN EN GÜZEL SAHASI…

Şimdi bana dönüp “Dünya’nın en güzel Halı Sahası nerededir” diye sorsanız, cevabını bulamazdım.
Ancak, kardeşim Atilla Güvenç imdadıma yetişti.
Çekip gönderdiği fotoğrafı görünce “İşte Dünya’nın güzel Halı Sahası” burası diye bağırmışım. Bu Halı saha deniz kenarında ve tabiatla iç içe durumda. Bulunduğu yer ise, İstanbul Poyrazköy sahili.
Hakikaten bu manzara karşısında, insan futbol oynarken, bu sahada başka türlü olmaz mı?

VARLIĞI İLE HEP YANLARINDA 36 YILDIR TÜRKİYE’DE  

Belki haberiniz yoktur diye, özellikle yazıyorum.
Maltepe’deki Avrasya Özel Çocuklar Derneği adına “Özel Olimpiyatlar Türkiye’de yarışan ve altın madalya kazanan 25 sporcudan down sendromlu Onur Doğan, Deniz Ekinci, Yunus Can Özdemir ve otizmli Efe Aslım, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ı geçenlerde makamında ziyaret ederek, mutluluklarını paylaştı.
Kılıç, “Maltepemizin en özel yeteneklerini konuk etmenin mutluluğunu yaşıyorum. Onlar Maltepe’nin gururu oldular. Ali ağabeyleri olarak her koşulda yanlarında olacağım” diyor.
Maltepe’de 3 yıldır spor, sanat, danışmanlık, sosyal adaptasyon ve yaşam alanlarında özel donanımlı genç ve çocuklara hizmet veren Avrasya Özel Çocuklar Spor Kulübü Derneği bünyesinde eğitim gören ve çeşitli engelleri bulunan 25 sporcu, Kadıköy Kalamış Parkında Spor Tesisleri’nde düzenlenen, 650 çocuğun katıldığı “Özel Olimpiyatlar Türkiye’ye katılarak, 28 branşta derece aldı.
Darısı diğer Belediyelerin başına…
(Atilla Güvenç’e teşekkürlerimle)

Şimdi ne yapıyor? TANER SAĞIR

13 Mart 1985’de Bulgaristan’da doğan bu ünlü haltercimiz, 2004 yılında Atina’daki Olimpiyatlara katılmak üzere giderken, elinde bulundurduğu gençler Dünya rekoru ile dikkatleri üzerinde topladı.19 yaşında katıldığı Atina Olimpiyatlarında 77 kiloda Olimpiyat rekoru kırdı. Koparma,. silkme ve toplamda iyi dereceler aldı. Bu sonuçlar neticesinde tarihinde en genç altın madalyalı haltercisi unvanını kazandı. Sonuçta tarihin en genç altın madalyalı haltercisi oldu. 75 nci Dünya Erkekler Halter Şampiyonasında yine 77 kiloda toplamda altın madalya elde ederken, kariyerinde ilk defa Dünya şampiyonluğunu kazandı. 1.70 boyunda olan Taner Sağır spor akademisini bitirdi. Şimdilerde spor işleri ile ilgileniyor.

ANKARA’DA GOLF OYNANIRDI

ANKARA’DA GOLF OYNANIRDI

Günümüzün gençleri pek bilmez.
Bir zamanlar Ankara’da 640 bin metre karelik sahada golf oynanırdı.Ülkenin turistik bölgelerinde dahi golfün adı bilinmezken, Başkent Ankara’da bu spor yapılırdı.
Nerede yapıldığını ise kısa anlatayım… Şimdilerde Aydınlıkevler semtinde bulunan ve adı Amerikan Golf Kulübü sahası olan bu geniş arazide, yerli ve yabancılar burada golf sporu ile ilgilenirlerdi.
Sonraları, bu tesis yok olurken, yerine Altınpark adı altında halka açık bir yer yapıldı.
Buradaki sahada, Türk, İtalyan ve Çin lokantaları ile birlikte gölet, at tavlası ve çocuk oyun parkları şimdilerde yer alıyor.
Anlayacağınız, Türkiye’nin ilk golf sahasının yerine şimdilerde başka etkinlikler yer almış durumda.