Su gelene kadar…

Güray SOYSAL

BÜYÜK BAŞKAN İLHAN CAVCAV

Türk futboluna adeta damgasını vurarak, göçüp gitti
Bulduğu yerli ve yabancı futbolculardaki kaliteyi sunan, kulüplerin ne şekilde yönetilip, kasalarına para kazandırmanın nasıl yapılması gerektiğini her fırsatta ortaya koyan büyük Başkan İlhan Cavcav’ı kaybedeli 2’nci yılı oldu.
Bugünlerde onu hep hasretle arıyoruz. Ticari hayattaki başarıları, undan ve futbol yönetimi ile futbolcudan anlayışındaki başarısı günümüzdekilere hep örnek olmaya devam ediyor.

109 YILLIK KULÜBÜN DURUMU

1910 yılında bir avuç vatanseverin kurduğu Ankaragücü, 2019 yılında sıkıntılarla boğuşuyor.
Bir tarafta maddi sıkıntıların içinden çıkmak isteyen yönetim, diğer tarafta bu badireyi atlatmak için planlarını yapan Murat Ağcabağ ve arkadaşları var. Eğer, gerekli tedbirler alınmazsa Ankaragücü 6 sezon sonra çıktığı Süper Lig’den kısa sürede geldiği yere dönecek gibi bir görüntü sergiliyor.
109 yıllık kulüp için, gerekli tedbirler mutlaka alınmak zorunda. Görüntünün ucunda ne yapacağını bilmez bir halde şaşkınlık için de olanlar varken, işin diğer tarafında yardım elini uzatmak için çırpınanlar var. Bu konuda Ankaragücü’ne gönül verenlerin, bir saniye dahi kaybetmeden, karar almak durumunda.
Anlayacağınız ya hep birlikte 1’nci Lige gidilecek veya sıkıntılardan kurtulup “Ankara’nın en eski kulübü olarak ligdeki konumunu sürdürecek…
Bu görüntünün hangisi mevcutlara uygunsa, şekil biran evvel ortaya çıksın.
Zira…
Su gelene kadar, kurbağanın gözü patlamak üzere

ANNE TERLİĞİNİN ÖNEMİ

Terliğin hikmeti

Küçüklüğümüzde annemizden ya azar, ya da dayak çok yemişliğimiz oldu.
“Annenin vurduğu yerde gül biter” diye boşuna dememişler.
Geçenlerde bilgisayarıma bir annenin haykırışı düşmüştü. Onu sizlerle paylaşmak istedim.
İzmir’deki Voleybol Gençler Ligi’nde Karşıyaka ve Rota Kolej takımları karşılaştı. Maçı izleyenler arasında genç voleybolcuların aileleri de vardı.
Hayli çekişmeli geçen karşılaşmada gerginlik yaşandı ve bu durum tribünlere de yansıdı.
Voleybolculardan birinin annesi sinirine hakim olamadı. Şaşkın bakışlar arasında rakip takım antrenörüne ayağından çıkardığı terlikleri fırlattı.
Öfkeli anneyi, yakınları sakinleştirmeye çalıştı. Terlik gerilimi tribündekilerin araya girmesiyle son buldu.
Aman annelerimizi öfkelendirmeyim.

BUYURUN CENAZE NAMAZINA…

Süper Lig’den Bölgesel Amatör Lig’e kadar düşerek kapanan 86 yıllık kulüp Kayseri Erciyesspor’un tesisleri Kayserispor alt yapısına devredildi. Bir not düşelim şimdi ligde mücadele eden Kayserispor aslında Erciyesspor. Bir genel kurulda isim değişikliği yapılmıştı.
Yıllarca Süper Lig’de mücadele eden, Türkiye Kupası finali oynayan ve Türkiye’yi Avrupa kupalarında temsil eden 86 yıllık Kayseri Erciyesspor geçen sezon Bölgesel Amatör Kümeye düştükten sonra kapandı.
Yani…
Liglere fazla gelen Erciyesspor kapısına kilit vurup, tribüne çıkmış durumda…
Bu sonuncusu olsun temennisindeyim…

BİR CEMAL SALTIK ABİM VARDI

Spor basının gerçek beyefendisi

Mesleğe başladığım 1961 yılında Rüzgârlı Sokak’ın tecrübeli gazeteci büyüklerimden biri de Cemal Saltık abim idi. O Ulus Gazetesi’nde, ben ise mesleğin yenilerinden biri olarak, Büyük Zafer Gazetesi’nde çalışıyordum.Yıllar rüzgâr gibi geçip giderken aramızda abi-kardeş görüntüsü ortaya çıktı. Rakip gazetelerde olmamıza rağmen bu görüntümüz hiç bozulmadı.
Sonra…
Cemal abimden sonra, ben de emekli oldum.Balgat’taki Yaşlılar Yurdu’nda yaşamını sürdürürken, kendisini haftanın belirli günlerinde ziyaret edip, elini öperdim.
Şimdi.
Vefat edeli 6 yıl olmuş.Zamanının büyük spor yazarlarından birisi olan ve mesleğimize çok kıymetler kazandıran Cemal Saltık abimi rahmet ve saygıyla anarım.

Şimdi ne yapıyor? SELÇUK MUMCU

31 Ağustos 1953 yılında dünyaya gelen ve lise mezunu olan Selçuk Mumcu, 1978 yılında gazeteciliğe başladığı Milliyet Gazetesi’nde foto muhabiri olarak kadar çalıştı. Bu çalışma dönemi boyunca, foto muhabirliği konusundaki titizliğinin yanı sıra efendiliği ile birçok meslektaşına örnek oldu. Basın ve üniversitelerce çektiği spor fotoğrafları nedeniyle ödüller kazandı. Bu arada Gazeteciler Cemiyeti ile TSYD üyesi olup, bunu fotoğraf ile sanatıyla birleştiren Selçuk Mumcu 2004’de uzun yıllar hizmet verdiği Milliyet Gazetesi’nden emekli oldu. Yetişkin bir oğlu olan Selçuk Mumcu şimdilerde rahatsız olan annesinin yanında hayatını sürdürüyor.