Sümer: Türkiye şiddetsiz yöntemlerle ulusal kurtuluş mücadelesini başarabilir

SÜMER: “ŞİDDETSİZ DÜNYA VE TÜRKİYE HAYALİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

HABER-FOTOĞRAF NAZ AKMAN / Şiddetsiz Toplum Derneği, şiddetin engellenmesi için 67 maddeden oluşan önerileri basına açıkladı. İnsan, hayvan ve çevreye yönelik hazırlanan öneriler TBMM, hükümet, siyasal partiler, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarına sunulacak.

Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Rıza Sümer,  basına yaptığı toplantıda, önerilerin gerçekleşmesi halinde adaletsizliğin ortadan kalkacağını bu durumun vatandaşlara ve ülkeye huzur, barış ortamını sağlayacağını ifade etti. Sümer, “67 maddeden oluşan önerilerimizin gerçekleşmesi durumunda toplumun en alt tabakasından zirveye kadar ulusal bir barış süreci yaşanacaktır. Aileden başlayarak eğitim kurumlarında, iş yerlerinde ve sokakta şiddet örneklerinin azalacağını bununda beraberinde Türkiye’nin uluslararası alanda saygınlığının artacağını düşünüyoruz. Ülkemiz şiddetin önlenmesi için şiddetsiz yöntemlerle ulusal kurtuluş mücadelesini başarabilir. Ekonomik, kültürel, sosyal, fiziksel, psikolojik her türlü alanda şiddetle mücadele etmek için dernek olarak önemli çalışmalar yürütüyoruz. Önerilerimizin basında yer alarak daha fazla insana ulaşmasını amaçlıyoruz. Bunun için gerekli desteği gerek yerel basından gerekse kanaat önderleri aracılığıyla belirli kurumlarla fikir alışverişinde bulunarak duyurmayı bekliyoruz. Önerilerimizin hayata geçirilmesi için vatandaşlarımızdan başlayarak en yüksek kademedeki devlet görevlilerimize kadar herkese görev düşüyor. Şiddetsiz dünya ve Türkiye hayali için çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Rıza Sümer

Sümer, ülke genelinde olay farkı gözetilmeksizin vatandaşın haber alma özgürlüğünün kısıtlanmaması,   tüzel kişiliklerin içinde yer alan zanlıların yayın yasağı ve gizlilik kararı olmaksızın yargılanması, yayın kuruluşları ve derneklerin kapatılmadan suçluların yargılanması ve OHAL sürecinin ortadan kaldırılması gibi hususlarda öneriler sunduklarını belirtti.

Sümer, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun asgari ücret zamlarını açıklaması üzerine konuşmasına, “Asgari ücretin 104 liralık artışı ekonomik şiddeti azaltamayabilir. Çünkü Türkiye’deki maliyetlerin artışı ile ilgili değil fiyatların artışı.  Daha çok psikolojik olduğunu düşünüyorum. Toplumun doğrudan etkilediği bir takım olaylarda maliyetlerde herhangi bir değişiklik olmamasına rağmen fiyatlar arttırılıyor. Yapılan zam, son aylarda yaşanan ekonomik krizle beraber etkisini gösteremeyecektir. Halkımız ekonomik kriz dönemlerinde tasarrufa önem veriyor, ailelerde çalışan bireyler çalışmayan kesimi de destekleyerek ekonomik şiddeti azaltmaya çalışıyor.  Şiddetin en önemli hususlarından biride gelir adaletsizliğidir. Şiddet uygulayan kesimin genellikle ekonomik açıdan yoksul olduğu bununda beraberinde getirdiği öfkeden kaynaklandığı da bilinmektedir” sözleriyle devam etti.