Suriyeli kadınların resimleri Cermodern’de

Avrupa Birliği tarafından finanse edilerek, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, BM Dünya Gıda Programı ve Türk Kızılayı tarafından Sosyal Uyum Yardım (SUY) nakit programı kapsamında gerçekleşitirilen “Umudun Renkleri” isimli resim sergisi Cermodern’de açıldı. Üç aylık atölye çalışmasının ardından, Türkiye’deki kadın sığınmacıların duygu ve düşüncelerini dışa vuran resimler, 12 Suriyeli kadının imzasını taşıyor. Çalışmalarda ,kadınların yaptığı ev resimleri ve her birinin umut ve özgürlüğü ifade ettiğini düşündükleri renkler dikkat çekiyor

SULTAN YAVUZ (ANKARA) – Avrupa Birliği’nin finansmanlığını yürüttüğü, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, BM Dünya Gıda Programı ve Türk Kızılayı tarafından Sosyal Uyum Yardım (SUY) nakit programı kapsamında hayata geçirilen resim sergisi, Cermodern’de açıldı. “Umudun Renkleri” başlığını taşıyan sergide, 12 Suriyeli kadının serigrafi, kırkyama ve linolyum baskı tekniklerini kullanarak yaptıkları eserler yer alıyor. Suriye’deki savaştan kaçışları ve Türkiye’de güven arayışları sırasındaki deneyimlerini aktaran kadınlar, özellikle ev resimleriyle dikkat çekiyor. Projeyle, sığınmacıların sanatı kullanarak yaşadıkları deneyimlerle başa çıkmaları ve psikolojik olarak yollarına devam etmeleri amaçlanıyor.
Programın açılış konuşmacılarından BM Dünya Gıda Programı Temsilcisi Nils Grede, “Burada sergilenen eserler, kadınların sığınmacı olmalarından bu yana, çıktıkları duygusal yolculuklarını anlamamızı sağlayan bir pencere oldu. Onların bu projede yer alabildikleri gerçeği, hepimizin desteğiyle hayatlarında belirli bir istikarara tekrardan kavuştuklarını gösteriyor” dedi.
Grede’nin ardından konuşan Türk Kızılayı Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük, “Projeye katkı sağlayan herkese teşekkür ettikten sonra, Kızılaykart’a ilişkin bilgi verdi. Küçük, şöyle konuştu, “Kızılaykart ile ortaya koyduğumuz destek programı, dünyada ihtiyaç sahiplerine onurlarını koruyarak yardım etme anlamında örnek bir proje halini aldı. Kızılaykart ile sığınmacılara geçmiş yardım şekilllerinin aksine, ihtiyacı olanı alma yönünde seçim hakkı verildi. Sığınmacıların, özellikle de anne sığınmacıların bu özgürlüğünün tarifi yok. Çocuklarına akşam yemeğinde ne istiyorlarsa onu yapma şansı bulan bir annenin mutluluğu tarif edilemez.”
Avrupa Birliği Sivil Koruma ve İnsani Yardım Operasyonları (ECHO) Türkiye Bölge İletişim Yetkilisi Mathias Eick da, duyduğu memnuniyeti ifade ederek, serginin umuda işaret olduğunu kaydetti.
Farida, “İçimizden geçenleri ifade ettik”
Resmi sergilenen sığınmacı kadınlardan Farida, sergiye ilişkin şunları söyledi: “Bu sergiye katılmadan önce sadece evime ve çocuklarıma bakıyordum ama programa katıldıktan sonra hayatım çok değişti, sevindim. İçimden çok farklı duygular çıktığını gördüm. Mutlu oldum ve öğrendiğim şeyler de bana çok iyi geldi. Stresten de kurtulduk, içimizden geçenleri ifade ettik. Arkadaşlarımız oldu, muhabbet de ettik. Programı yapan kişiler bize çok iyi davrandılar. Elimden güzel bir şey çıktığım için çok mutluyum. Emek verdim ama sonucu güzel oldu.”
Suriyeli sığınmacı kadınlara resim kursu verenlerden Selin Saygılı ise ilk geldikleri zaman teknik bilmeyen hatta hiç resim yapmayan kadınların sürecin sonunda beklediklerinin üstünde bir performans gösterdiklerini kaydetti. Saygılı, “Derlerini hiç aksatmadılar, hep aktif ve heyecanlıydılar. Zamanla teknikleri çok iyi kavradılar. Haftada üç gün, farklı teknikleri çalıştık. En yaşlımız bile çok heyecanlıydı ve çalışma sonunda ‘Bu benim çalışmam, basalım’ derken sevinç içindeydiler. Hep birlikte çalıştık ve zaman içinde yetenekleri çıktı” diye konuştu.


SUY hakkında


Türkiye’de şu anda SUY programından faydalanan yaklaşık 1.t5 milyon sığınmacı, özel bir banka kartı aracılığıyla her aile bireyi için aylık 120 TL nakit yardımı alıyor, aynı zamanda faydalanıcı aileler belli periyotlarda SUY kapsamında yapılan ek ödemeler ile desteniyor. Kızılaykart, diğer banka kartları gibi bankamatikten para çekmek veya marketlerden alışveriş yapmak için kullanılabiliyor. SUY, ulaşılan kişi sayısı ve katkı miktarı ile AB tarafından finanse edilen en büyük insani yardım projesi olarak adlandırılıyor. AB, şimdiye dek SUY programına 1.2 milyar dolar aktardı.