Sylvia Plath ve annesi Aurelia aynı sahnede!

YUTT Sanat tarafından sahneye konulan “Eve Mektuplar-Cam Fanus” oyunu, bugün prömiyer yapıyor. Genç yaşta intihar eden Amerikalı yazar ve şair Sylvia Plath’in, annesi ile mektuplarının oyunlaştırıldığı “Eve Mektuplar”, YUTT Sanat’ın kurucusu Ufuk Bezci tarafından yönetiliyor. Rosa Leiman Goldemberg’in yazdığı iki perdelik oyunun çevirmenleri Lale Eren ve Turgut Akter’e ait… Seray Yılmaz’ın Plath’ı canlandırdığı oyunda, anne Aurelia’ya ise Cansu Şahin hayat veriyor

RÖPORTAJ / SULTAN YAVUZ – Genç yaşta intihar ederek yaşamını sonlandıran ve eserleriyle pek çok akademik çalışmaya ve sanatçıya ilham veren Amerikalı şair ve yazar Sylvia Plath’in hayatı, YUTT (Yol Ufka Tiyatro Topluluğu) Sanat tarafından sahneye taşınıyor. Rose Leiman Goldemberg’in, Plath ve annesi Aurelia’nın mektuplarından ve güncelerinden derleyerek yazdığı eserin Türkçe çevirisi Lale Eren ve Turgut Akter’e ait. İlk kez seyirciyle buluşacak olan “Eve Mektuplar-Sırça Fanus” oyunu, YUTT Sanat’ın kurucusu Ufuk Bezci tarafından yönetiliyor. Oyunda Sylvia Plath’i Seray Yılmaz, anne Aurelia’yayı ise Cansu Şahin canlandırıyor. Bugün prömiyeri yapılacak olan oyun, 1 ve 2 Mart tarihlerinde YUTT Sanat Sahnesi’nde seyirciyle buluşacak.
1950 yılından 1963’ün Şubat ayına kadar ailesine 696 mektup yazan Plath’ın yaşamının, duygu ve düşüncelerinin yansıdığı mektuplar, anne Auerelia Plath tarafından yazacaklarına ilham olması için Slyvia’ya gönderilmek istense de, Plath’ın ölümüyle arşivlenmiş. Oyunda hem Sylvia Plath hem de annesinin yaşamına dair pek çok bilgiye ulaşmak mümkün. Doğal performansla etkileyici portreleri seyirciyle buluşturan oyun, Plath’ın ilk gençlik yıllarından, hayatının sonuna kadar olan süreci anlatıyor.
Oyun öncesi yönetmen Ufuk Bezci, YUTT Sanat’ı ve tiyatro anlayışlarını 24 Saat Gazetesi’ne anlattı. “Yol Ufka Tiyatro Topluluğu” anlamına gelen YUTT Sanat, 10 yıldır varlığını sürdürüyor. 2014 yılından beri Büklüm Sokak’ta kendi sahnesiyle var olan YUTT, sanat yolculuklarını hem tiyatro hem resim hem de heykelle harmanlıyor. Yaşamdan ayrı olmayan sanatın, bilinmezliğe ve sürprizlere gebe olduğunu belirten Bezci, isimlerini de buradan hareketle aldıklarını söylüyor. Herkes gibi anlam arayaşında olduklarını ve tiyatroda bireyi konu bir yaklaşım benimsediklerini ifade ediyor.
Bezci, “Görüntümüz değil, dilimiz ağırdır”
2013 yılında “Bir Sokak Müzkali” isimli oyunla perdelerini açan YUTT, hem devlet hem de özel tiyatrolardaki hiyerarşik yapıdan bağımsız olmak için kendi sahnesini açmış. Tiyatro çalışmalarının yanı sıra resim ve heykel workshopları ile sanat yaşamını sürdüren YUTT, hem üniversite öğrencileri hem de farklı alanlarda meslek yapan ancak sanat yapmaktan vazgeçmeyen insanların karşılaşma mekânı olmuş.
Tiyatrolarının klasik seyircinin beklentisi olan aksiyonlar bütünü değil, metinler arasında dolaşmayı olanaklı kıldığını kaydeden Bezci, gerçekten tiyatro yapmak isteyenlere kapılarının açık olduğunu belirtiyor. Tiyatro aşkının baki olduğunu ifade eden Bezci, “Bana göre mevcut yapının içinde biraz daha az kirlenen birey sanata meylediyor” diyor.
Çok nitelikli oyunlardan ziyade prdüksiyonun önem taşıdığı oyunların varlığına dikkat çeken Bezci, tiyatroya gelen seyircinin de belli özellikleri bulunması gerektiğini vurguluyor. Bezci şöyle konuşuyor: “Aslında anlamak için bilmek gerekiyor. İkinci Yenici şairlerin bir şiarı vardır, özellikle de Ece Ayhan’ın; ‘şiir okumak için şehirli olman gerekiyor. Kendini araman, okuman anlamında… Sen cahilsen yapabileceğim bir şey yok, sen ya yargılar ya da keyif alırsın, seninle alakalı bir durum’ diyor. Bence tiyatroya gelen insanda da aynı şeyi görmek gerekiyor. YUTT Sanat’ta prodüksüyon yok, her şey basittir, görüntümüz değil, dilimiz ağırdır. Haliyle seyircinin de donanımlı olması gerekir. Düşüncenin kapılarını açmak temel dert aslında… Oyuna gelen seyirci didaktik bir durumla karşılaşmasın, gizemin içinde, yoğun dil arasında payına düşeni alsın. ‘Burada ne oluyor’ diye sorduğunda, bir eksiklik hissi oluşacaktır zaten. Becerebilliyor muyum bilmiyorum ama temel meselem bu…”
“Eve Mektuplar” oyununun biletleri, internet üzerinden Biletini al ve Büklüm sokak’taki Yutt Sanat’tan temin edilebilecek.
YUTT Sanat’a, www.yuttsanat.com, www.yolufka.com, Instagram/yuttsanat, facebook/yuttsanat, yolufka@gmail.com adreslerinden ulaşabilirsiniz.

Heykel atölyesi workshop
Karakter tasarımı atölyesi