Taekwondocu kadınlarımız harika

ANKARA – Kadın tekvandocularımız girdikleri her müsabakada başarılarını adlıkları sonuçlarla ortaya koydu.G4 Ekstra Avrupa Şampiyonası, taekwondo branşının Minsk 2019 Avrupa Oyunları’nda yer almaması dolayısıyla Avrupalı taekwondocuların diğer kıta sporcuları karşısında Olimpik puan dezavantajı yaşamamaları için Avrupa Taekwondo Birliği tarafından İtalya’nın Bari şehrinde düzenlendi. Türkiye şampiyonayı 2 altın, 1 gümüş, 2 bronz madalya ile tamamladı.
RUKİYE’NİN BAŞARISI
Kadınlar 49 kiloda yarışan Rukiye Yıldırım, ilk turu maç yapmadan geçtikten sonra ikinci turda Macaristan’dan KrystinaSauluk’u çeyrek finalde İspanya’dan TaniaGarciaRomero’yu, yarı finalde Güney Kıbrıs’tan KyriakiKouttouki’yi ve finalde Almanya adına mücadele eden Ela Aydın’ı yenerek Avrupa Şampiyonu oldu ve altın madalya kazandı.
Kadınlar 53 kiloda yarışan Zeliha Ağrıs ise ilk turu maç yapmadan geçtikten sonra ikinci turda İsveç’ten RimBayaa’yı çeyrek finalde Almanya’da MadelineFolgmann’ı, yarı finalde ise Fransa’dan YasminaAziez’i mağlup ederek finale yükseldi. Finalde Rusya’dan TatianaKudashova’ya mağlup olan Zeliha Ağrıs gümüş madalyayı boynuna astı.
Kadınlar 57 kiloda yarışan İrem Yaman ilk turu maç yapmadan geçtikten sonra ikinci turda Fransa’dan LauryganCelin’i, çeyrek finalde Polonya’dan PatrycjuAdamkiewicz’i, yarı finalde Belçika’dan RahelehAsamani’yi mağlup ederek adını finale yazdırdı. Finalde son 2 Olimpiyat şampiyonu İngiliz JadeJones ile karşılaşan İrem Yaman, rakibini 22-9 mağlup ederek altın madalya kazandı. Kadınlar 67 kiloda Nur Tatar Askari ve +67 kiloda Nafia Kuş son gün yapılan müsabakalarla iki bronz madalya daha kazandı. Böylece Türkiye, şampiyonayı 2 altın, 1 gümüş ve 2 bronz madalya ile tamamlayarak kadınlarda takım halinde Avrupa şampiyonu olurken genel klasmanda ise Avrupa üçüncülüğünü elde etti.