Taraftar mı, Güruh mu?

Dr. (E) Tuğamiral Ergun MENGİ

Türkiye Futbol Süper Ligi Cemil Usta Sezonu bu hafta heyecanlı maçlarla başladı. Taraftar çok özlediği maçlara ve heyecana kavuştu. Futbolun aslında her türlü sporun en güzel yanı yarışma ruhu, daha iyisini başarma mücadelesi, hırs ve estetiğin bir arada olmasıdır. Bu nedenle; “Sporcu zeki, çevik ve ahlaklı olmalıdır. M.Kemal ATATÜRK”. Sporcunun zeki ve çevik olması sporun gerektirdiği şarttır. Ancak ahlak olmazsa olmazıdır. Müsabaka sonucunda bir taraf kazanırken diğer taraf kaybedecektir. Ama, SPOR ve dostluk her zaman kazanacaktır (??).
Sporcular sahada ve dışında ahlaklı olma yolunda ilerlerken, sporun diğer önemli unsuru olan taraftar da tribünlerde mücadele etmektedirler. Tarih bu tribün savaşlarının acı bilançolarıyla doludur.
Kutsal Kitapta da belirtildiği gibi insan kibir, kıskançlık, hırs, sabırsızlık, nankörlük ve açgözlülük benzeri fabrika hatalarıyla yaratılmıştır (Bkz. Kur’an Meariç Suresi 19-21; Bakara Suresi 85,213; İbrahim suresi 34; Ali İmran Suresi 19,66…). İşte, maç günü insan kılığından “taraftar” kılığına girenlerde fabrika hataları tavan yapmakta ve çoğalarak güruh haline geldiklerinde spor namına tehlike çanları çalmaya başlamaktadır. Güruh, karşı taraftarı, takımı, hakemi, oyuncuyu veya antrenörü veya kendi taraftarını dahi linç edebilir. (Bkz. Tanıl Bora, “Türkiye’nin Linç Rejimi” isimli kitabı). Çünkü o anda insani değer yargıları kaybolmuştur. Değerleri ve yargıları güruh belirlemektedir.
Sporu spor için seyretmediğimizde, güzeli görüp alkışlamadığımızda; skora bakıp, bir nevi düşmanlık, hatta düşmanımın düşmanı dostumdur zihniyetiyle seyrettiğimiz anda insani duygular erimektedir. Statlara girenlerin üzerinden çıkan palalar, baltalar başka nasıl açıklanabilir ki? Bunlara holigan vb sıfat eklemek aslında tehlikeyi basite indirgemektir. Bugüne kadar onlarca kişi stadyumlarda, maç yollarında hayatını kaybetti. Ama çok çabuk unutuldu. Heyecan bir hafta sonra kaldığı yerden devam etti.
Seyirci-taraftar sporun vazgeçilmez unsurudur. Futbolda 12 Numaralı formaya layık görülecek kadar önemlidir. Taraftar, sporcular tarafından sergilenmeye çalışılan sporun güzelliklerini seyrederse spor çok daha güzel olacaktır.
Trabzonspor’un efsane kaptanı Cemil Usta’yı rahmetle anarken ona layık taraftarlarla hayırlı sezonlar dilerim.